fonradar

Şirkete Kayıtlı Ticari Binek Otomobil Satışında KDV Oranı

selamlar.. bir sorum olacak yardımcı olabilirmisiniz? şirketimde taksilerle yolcu taşımacılıgı yapıyorum. şirketimdeki araçların geneli ikinci el alındı ve satışlarda yüzde 1 Kdv ile satışını yapıyorduk. 31.12.2007 den sonraki satın aldığım aracların satışını yaparken kdv oranının 18 olması gerektiğini söylüyorlar faturalı olarak yüzde 18 Kdv li aldıgım sıfır veya ikinciel araclar için bunu anlayabilirim ama ikinci el olarak Kdv siz almış olduğum araclarıda yüzde 18 oranında kdv ile çıkmammı gerekiyor bununla ilgili açıklayıcı bir cevap bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum. saygılar

mali müşavirim 18 olacak diyor başka bir müşavir arkadaşım yüzde 1 olur diyor araçlarım şirket aktifinde kayıtlı olarak yolcu taşıması yapmakta 31.12.2007 de bir kanun değişikliği olmuş bu tarihten öncesinde 2 yılını dolduran araçlar yüzde 1 olur diğerleri yüzde 18 olacak diye söylendi benim araçlarımın çogu ikinci elden alınma ve fatura girişi yok dolayısı ile alışta bana bir KDV girişi olmadı ama satışta yüzde 18 çıkmak durumunda olursam ciddi bir meblag Kdv ödemem çıkıyor bu konuda sağlam bir cevap dayanak bulamıyorum bazı yerler yoruma açık bırakılmış kanımca

Aslında yoruma açık bir yer yok, maalesef mali müşavirinizin ve arkadaşınız olan mali müşavirin bilgi eksikliği ve/veya eksik bilgilendirmesi var, şöyle ki;

1-Sizin faaliyet konunuz binek otomobillerin işletilmesi olduğu için KDV Kanunu md.30/b'ye göre alışta ödediğiniz KDV'yi indirim hakkınız var.

2- İndirim hakkınız olduğu için 01.01.2008 tarihinden itibaren aktifinize giren binek otomobilleri 2 yıl geçtikten sonra satarsanız oran %1, 2 yıl geçmeden satarsanız oran %18.

sordum ama kdv siz aldıgım bir aracı kdv li çıkmak mantıksız geliyo bunla ilgili düzenlemeler yapılıyordu güncel bilgi almak istedim

ben bunu müşavirime anlatamıyorum malesef bunun yüzünden şirketimde kdv kalmadı araçlarımın hepsi 2 yılı aşkın süredir üzerime kayıtlı ama her satışta 18 kdv cıkarıyor müşavirim. bunun kanuni dayanagını nerde bulabilir onu ikna edebilirim

"9- Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız "kullanılmış" olanlar,
"Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 8701.90.50.00.00 Kullanılmış olanlar ile(2009/14812 sayılı Kararname ile eklenen ibare Yürürlük: 30/03/2009) (1) 87.03 pozisyonundaki binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil). [(Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler, vb., motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili vb. motorlu taşıtlar, "8703.10.11.00.00 özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel veya yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar", "8703.10.18.00.00 diğerleri"] [Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar hariç.] (Katma Değer Vergisi Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.),

(2008/13426 sayılı BKK ile eklenen bent, Yürürlük : 07/04/2008) Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanır."

Bir de ödenecek KDV çıkmasını çok büyük bir olay, telafi edilemez bir doğal afet gibi anlatmaz iseniz sevinirim şahsen. Tahmin etmek zor değil, elde ettiğiniz hasılat neredeyse tamamen kayıt dışı, biliyorum tanesi 1.000.000.TL olan taksi plakalarından belki de en az 4-5 tane belki de daha fazla var sizde, ve buna rağmen muhtemelen kurumlar/gelir vergisi matrahınız asgari ücretli bir işçinin vergi matrahından daha düşük. Tamam mali müşavirinizin sizi yanlış bilgilendirmesine tepki gösterin, ama kırk yılda bir KDV ödemeye tepki göstermeyin lütfen.

31.12.2007 tarihinden sonrası için 2 yıl şartının olmadıgını beyan ediyor ve ikinci el olsa bile satışta yüzde 18 kdv oldugunu söylüyor.

Selamlar
Ben sizin yerinizde olsam,müşavirinizi iknaya çalışmak yerine,faturasız alınan araçları,mümkün olduğunca faturasınıda alabileceğim yerlerden temin etmeye çalışırdım. Zira,benim bile arabamı alsanız,ben size fatura kesemeyeceğim için satarken siz fatura kesmek zorundasınız.Haliyle kdv cebinizden çıkacaktır.Bu,maalesef kaçınılmazdır.
Saygılar

benim şirketimde öyle plaka parası yok uluslararası taşıma yapıyorum t plaka değil araçlarım parada etmiyor hususi araçlar daha rahat çalışıyor benim güzergahta malesef dediğiniz gibi bir gelirim yok olsa zaten bunları dert etmem

benim şirketimde öyle plaka parası yok uluslararası taşıma yapıyorum t plaka değil araçlarım parada etmiyor hususi araçlar daha rahat çalışıyor benim güzergahta malesef dediğiniz gibi bir gelirim yok olsa zaten bunları dert etmem

Binek otomobillerle uluslararası taksi taşımacılığı yapıyorsunuz yani. Doğru mu anladım? Mesela ben İstanbuldan Sofyaya gitmek için sizden şoförü ile binek otomobil mi kiralıyorum?

yardımınız ve bilgi paylaşımınız için teşekkürler. ikna etmek değil doğruyu bulmak benim arayışım mantığıma ters geldiği için bunu araştırma gereği duydum. şu sıralar zaten faturalı araç alıp bu olayın önüne gecmeye calışıyoruz. şu 2 yıl davasını anlasa müşavirim satışını yaptığım 5-6 araçta ödemek durumda bıraktığı kdv yi ödemezdim bundan sonrakileri kurtarayım bari diye uğraşıyorum.

evet ama hattımız Suriye ye sadece Gaziantep Suriye arası taşıma yapabiliyoruz savaştan dolayı bütün araçlarımız boşta ve şöförlerimizde işsiz yani bu arayılarımız boşuna değil kayıtlı araçların herbirine yıllık 2 bin tl üzeri zorunlu sigortalar yaptırmak durumundayız mecbur araçları satacagız satıncada belgemiz zora girecek yani her yönden bir çare arıyoruz anlayacağınız

evet ama hattımız Suriye ye sadece Gaziantep Suriye arası taşıma yapabiliyoruz savaştan dolayı bütün araçlarımız boşta ve şöförlerimizde işsiz yani bu arayılarımız boşuna değil kayıtlı araçların herbirine yıllık 2 bin tl üzeri zorunlu sigortalar yaptırmak durumundayız mecbur araçları satacagız satıncada belgemiz zora girecek yani her yönden bir çare arıyoruz anlayacağınız

Hmm anladım, evet sizin özel bir durumunuz varmış, açıkçası taksi işletmesi, araçlar alınıp satılıyor deyince, İstanbulda 10-15 taksi plakasına sahip olan girişimcilerden biri sanmıştım sizi. Dediğim gibi elde tutma süreniz, 2 yılı geçtiyse KDV oranı %1 olacağı için ödenecek KDV çıkmaz. Keşke daha önceki işlemlerinizi yaparken de mesleki yeterliliğe sahip bir mali müşavir ile çalışmış olsaydınız.

Hmm anladım, evet sizin özel bir durumunuz varmış, açıkçası taksi işletmesi, araçlar alınıp satılıyor deyince, İstanbulda 10-15 taksi plakasına sahip olan girişimcilerden biri sanmıştım sizi. Dediğim gibi elde tutma süreniz, 2 yılı geçtiyse KDV oranı %1 olacağı için ödenecek KDV çıkmaz. Keşke daha önceki işlemlerinizi yaparken de mesleki yeterliliğe sahip bir mali müşavir ile çalışmış olsaydınız.

teşekkür ediyorum. benim malimüşavirin takıldığı nokta " 31.12.2007 tarihi itibarı ile" diye geçen söz bu tarihten sonrası 2 yıl diye bişe yok 01.01.2008 den sonra aldıgın tüm araclar 18 kdv ile çıkar diyor öncesi için 2 yılın dolması var diyor ve ben bu yüzden 15 bin TL ye yakın Kdv ödemesi yaptım. yüzde 1 olarak çıkışını yaptıgım faturayı iptal edip 18 den cıktı ve bu yüzdende maliyeye borçlu durumdayım şimdi. bilginiz için teşekkür ederim.

Sayın Ahmet KIN,

Yazılanların hepsini okudum ve en son bir açıklama gereksinimi duymak istedim.

Araçları alırken zaten kayıt dışı almışsınız dolayısı ile KDV ödememiş yada indirim yapmamışsınız hal böyle olunca araçları satarken neden KDV üzerinize bir yük gibi biniyor anlamıyorum.

Dediğim gibi alınmaca gücenmece yok.

İyi Günler.

Sayın Ahmet KIN,

Araçları alırken zaten kayıt dışı almışsınız dolayısı ile KDV ödememiş yada indirim yapmamışsınız hal böyle olunca araçları satarken neden KDV üzerinize bir yük gibi biniyor anlamıyorum.

İyi Günler.

Sayın Demiral sanırım Ahmet Bey araçları kayıt dışı almamış, katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilerden satın almış ve bu nedenle indirilecek KDV olmamış. Bir de esas sorun belli ki satışta %1 yerine %18 oranında KDV ödenmesi ile ilgili.

Sayın Ahmet KIN,

İyi Günler.

alınmaca gücenmece olursa dogru yolu nasıl buluruz. ama sanırım siz olayı kavrayamadınız ben araçları kayıt dışı almadım noter satışı ile aldım şirketime bir kdv girişi olmadı bu konuda çıkışını yaparken 20.000 tl lik bir araca 3500 TL civarında Kdv ödemem isteniyo bu sizce bir yük değilmi

teşekkür ediyorum. benim malimüşavirin takıldığı nokta " 31.12.2007 tarihi itibarı ile" diye geçen söz bu tarihten sonrası 2 yıl diye bişe yok 01.01.2008 den sonra aldıgın tüm araclar 18 kdv ile çıkar diyor öncesi için 2 yılın dolması var diyor ve ben bu yüzden 15 bin TL ye yakın Kdv ödemesi yaptım. yüzde 1 olarak çıkışını yaptıgım faturayı iptal edip 18 den cıktı ve bu yüzdende maliyeye borçlu durumdayım şimdi. bilginiz için teşekkür ederim.

Mali müşavirinizin yaklaşımı tamamen yanlış, ama ne yazık ki çok ta saşırmadım:(

Diğer taraftan aslında daha önce fazladan hesapladığınız KDV'yi KDV Kanunu madde 8/2 ve 116 Nolu KDV Genel Tebliğinin 4'üncü bölümü uyarınca iade alma şansınız var, ama mevcut mali müşavirinizin bu işi kotarabileceğinden emin değilim açıkçası. Yeni bir arayışa girmenizi öneririm.