fonradar

Şirketin Ortak Olması

fb1907

Katkı Sunan Üye
bir limited şirketin kurulacak bir şirkete ortak olması normal bir sahsin ortak olmasından farklımıdır.Kurulus asamasinda sicil bunula ilgili farklı evraklar istermi? kuruluş Sözleşmesinde farklı bişey yazmak gerekirmi? Bilgisi olan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum

iyi calismalar...

Ynt: şirketin ortak olması

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Ticaret Sicili Memurluğuna dilekçe
Ticaret / Sanayi Odası Başkanlığına dilekçe
3 adet noter onaylı Ana sözleşme
İki adet noter tasdikli temsil yetkisi ile ilgili ortaklar kurulu kararı ( 2 adet fotokopi eklenecektir ) (Karar içerisinde temsilcilerin adı, soyadı, baba adı, doğum tarihi, uyruğu, ikametgah yeri, temsil ve ilzamın şekli belirtilmelidir.)
Şirket yetkilisinin şirket unvanı altında düzenlenmiş iki adet imza beyannamesi (ıslak imza)
Şirket ortaklarının iki adet nüfus cüzdan sureti noter veya muhtar onaylı
Şirket ortaklarının iki adet ikametgah ilmuhaberi muhtar onaylı
Sermayenin 0.0004’nin (Onbinde Dört) Ziraat Bankasına yatırıldığına dair makbuzunun aslı
Taahhütname
Oda Kayıt Beyannamesi (yetkililer tarafından imzalanmış olmalıdır)
Şirket Bildirim Formu (Şirket Yetkilisi Tarafından Doldurulmuş ve imzalanmış olacaktır)
Temsilcilerin yeni çekilmiş 3'er adet fotoğrafları
------------------------------------------------------------
Tüzel kişilerde farklı olarak
1-Kurucu ortaklar arasında tüzel kişi var ise temsilci kararı, merkezi başka ilde bulunan tüzel ortak için buna ilaveten anonim şirket ise en son yönetim kurulu seçimini, limited şirket ise en son müdür seçimini gösterir Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi veya şirkete ait noter onaylı sirküler.

-Kurucu ortaklar arasında tüzel kişi var ise temsilci kararı, derken neyi istedigini anlayamadim? acabilirmisiniz?

Kurucu ortak olan şirket, Karar alıyor. İştirak ve Temsilci kararı. Şu şirkete, şu kadar hisse ile ortak olunmasına ve şirketimizi şu kişinin temsil etmesine diye. ayrıca bu kararı iki adet noterden tasdik ettiriyor.