fonradar

Sizce de Tezat Yok mu ?

Firma ithalat işi ile meşgul dönem sonu karı 1.000.000 TL çıkıyor:satış tutarı-maliyetten bu sonuç ortaya çıkıyor.Ancak maliyete bildiğiniz gibi kdv dahil edilmiyor bir gider değildir kdv ve zaten mal sattığında kdv yi müşteriden tahsil ediyor ama ortada bir tezar var kafamı karıştıran o da şu.Çin den mal getiren firma çok yüksek kdv ödüyor örneğin 600.000 TL kdv ödemiş ama %18 değil ithalatta çok daha yüksek miktarda ödüyor ama malı satarken %18 den satıyor örneğin 450.000 TL satış kdv si arada fark var firmanın cebinden fazladan çıkan, bu durumda kar haksız yere yüksek çıkıp fazla vergi ödenmiş olmuyor mu acaba?

Sanıyorum siz,gözetime tabi mallar konusundan bahsediyorsunuz.
Bu mallarda gümrük müdürlüğü, gelen mal bedeli üzerinden değil,kendi belirlediği tarife üzerinden kdv alıyor, haliyle sizde bunu indirim konusu yapıyorsunuz.
Tabi bu kdv'yi mal bedeline dahil edemediğinizden ve satışıda bu bedelden yapamadığınızdan indirilecek kdv'niz (haliyle devreden kdv'niz) bir türlü erimiyor. Beyanda aşırı derecede kdv devri var,ama elde stok yok :) (bazen böylede olabiliyor)
Eğer bu konudan bahsediyorsanız,bildiğim kadarıyla çok fazla yapacak birşey yok.Maliye bu fazla ödenen kdv'yi iade etmiyor.Gider veya maliyet unsuru sayılacağına dair de bir görüşe rastlamadım..
Bu arada özelinize konuyla ilgili bir makale gönderiyorum...
Saygılar

Sayın Kemal Yıldız,

Mahsuru yoksa getirdiğiniz ürünün ne olduğunu söylermisiniz. KDV matrahının oluşumu bellidir, ancak ithalde alınan farklı vergiler de var belli ürün gurupları için ve bunlar da KDV matrahına eklenir. Gümrükte ödenen bu tür vergi varsa onların da maliyete eklenmesi gerekir, yanlışlıkla KDV sayılıp indirime aktarılmış olmasın. Biraz şeytanın avukatlığı oldu galiba ancak bir gözden geçirin isterseniz.

malın gümrük ordino tse damga konşimento ardiye gümürükcü nakliye vb giderleri malın maliyetine ödenen kdv de indirilecek kdv ye ekleniyor sıkıntı yok herşey kuruşu kuruşuna doğru yapılan işlemin. Malın cinsi bilya rulman.

malın gümrük ordino tse damga konşimento ardiye gümürükcü nakliye vb giderleri malın maliyetine ödenen kdv de indirilecek kdv ye ekleniyor sıkıntı yok herşey kuruşu kuruşuna doğru yapılan işlemin. Malın cinsi bilya rulman.

Bence bir ilginçlik var, %8 gümrük vergisi var AB ülkelerinden % 0, KDV matrahı bir anlamda maliyetiniz de sayılır. Alış satış KDV oranları da aynı olduğuna göre satış fiatında bir sorun var diye takıldım. Bu konuyla ilgili daha önce fon ödeniyordu bu da kalktı. (sadece rulman için bilya ve makara çubuklarında devam ediyor). Gümrük beyannamesine eklenen tutarları dikkatle bir inceleyin demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.