fonradar

SM,SMMM,YMM derken DMM ler mi geliyor?

• Konbuyu başlatan NESCAFE
  • Başlangıç tarihi
N

NESCAFE

Ziyaretçi

Yeni TTK çıktı çıkacak derken 2009 da bitmek üzere ve hala tasarı mecliste görüşülme aşamasında..1500 küsür maddelik tasarının henüz başlarında bu görüşmeler..Ağır ve derinden ilerliyor anlayacağınız..Basel II kriterleri,kurumsal yönetim,UMS-UFRS derken bizim meslek grubumuzu en çok ilgilendiren kısmı şüphesiz DENETİM kısmı..Sermaye şirketlerini küçük büyük ayırmadan kurumsallaşmaya zorlayan ve kurumsallaşmanın gereği olan bağımsız iç ve dış denetimi şart koşan maddeleriyle yeni TTK yolda..Yolda yolda olmasına da,denetim alanında getirdiği yeniliklerin bizim mesleğimize nasıl yansıyacağı hala tam açıklığa kavuşmuş değil,belirsizlik devam etmekte..
Tamam küçük şirketleri 2 SMMM yada YMM ,büyük şirketleri bağımsız denetim şirketleri denetliyecek diyor da bunun uygulama ayağının ayrıntısını ve varsa başka şartlarını kimse bilmiyor..İşin garibi TÜRMOB dan da ses çıkmıyor..Üyeleri bu kanuna hazır mı?Gerekli yeterliliğe sahip mi?Başka ilave yeterlilikler aranacak mı?Herhangi bir sınava tabi tutulacaklar mı?Belli bir tecrübe şartı(ymm olmak için 10 sene mali müşavirlik yapmak gibi) aranacak mı?SPK nın bağımsız denetim lisansı bu kanunda bir ayrıcalık doğuracak mı?Bütün SMMM ler bu işi yapmaya yetkin mi?Eğer hepsi yetkinse ve hepsi bağımsız denetçilik yapıcaksa ve bağımsız denetçilik yapan defter tutamayacaksa bu defterleri kim tutacak?Bunun gibi bir sürü soru eminim benim gibi birçok meslek mensubunun kafasında soru işareti olarak kalıyordur..!

Şu sıralar mesleğimiz bir değişim geçirmekte;umarım bu değişim beraberinde gelişimi de getirir.Bir yandan SM lik tarihe karışıyor ve tüm SM ler SMMM olma yolunda ÖZEL SMMM sınavına alınıyor,diğer yanda staj süresi 2 yıldan 3 yıla çıkıyor mesleğe giriş zorlaştırılıyor..Dile kolay 4-5 sene üniversite okuyacaksın,sonra staja başlama sınavını kazanacaksın;bulabilirsen bir staj yeri bulacaksın ve 3 sene büyük ihtimal asgari ücretle staj yapıcaksın..Etti mi 7 sene..Sonra stajını bitireceksin ve YETERLİLİK sınavına gireceksin,2 sene içinde vereceksin..Sonra şöyle bir maziye bakıcaksın vay bee diyeceksin ne çabuk geçti 9 sene?üniversiteye ilk girişini hatırlayacaksın,flinta gibi delikanlı halini,bıyıkların yeni terlemiş halde..ve 9 sene sonra aynaya baktığın da önce gözlüklerini takıcaksın yanlış mı görüyorum acaba diyeceksin..Saçlarında ki beyazlar için..Tabi başında saç kaldıysa..:)

Tabi bu söylediklerim birçoğumuzun yaşadığı trajikomik bir hikaye..Hani göbekli türk erkeklerinin göbeklerine türk kası demesi gibi,saçın dökükse gözlüğün de varsa iyi muhasebecisin demektir..Kafa yormuşsundur,hesap-kitap yapmaktan,kanun kitap okumaktan gözlerini bozmuşsundur vesselam?

Evet gelelim yeni TTK nın kafada oluşturduğu soru işaretlerine?Bu soruların cevaplarını bilen var mı yada tahmin yürüten?Bunu tam olarak kim ve ne zaman açıklayacak bizlere..Kanun yasalaştıktan sonra bundan sonra böyle kardeşim işine gelirse mi diyecekler?Piyasada ki SMMM lerin ve YMMM lerin sayısı belli..Bunların ne kadarının bağımlı ne kadarının bağımsız çalıştığı da belli.. Bu kanuna muhatap kalıcak denetlenecek şirket sayısı da belli..E her şey bu kadar belliyken büyüklerimiz bir hesap kitap yapmışlardır heralde..Denetleyecek olanlarla denetlenecek olanları ve defter tutacak olanları oranlamışlardır değil mi..?İnşallah öyledir ama bu sessizlik bana pek normal gelmiyor sanki bir plan yapılıyor gibi gizli kapılar ardında?Herşey olup bittikten sonra bundan sonra böyle kardeşim diyecekler gibi..ve sıralayacaklar alt alta?SMMM ve YMM den sonra DMM diye bir unvan oluşacak gibi?Evet, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir den sonra DENETÇİ MALİ MÜŞAVİR lik mi geliyor???

İşte özel şartları?

-SMMM belgesine sahip olmak.
-3-5 yıl SMMM deneyimine sahip olmak.
-Üniversite mezunu olmak.
-Yapılacak DMM sınavında en az 60 geçer not olmak üzere 70 ortalama ile başarılı olmak.(Sınav konuları:muhasebe denetimi,UMS-UFRS,mesleki İngilizce,şirketler hukuku,kurumsal yönetim,TTK)

MUAFİYETLER
-YMM belgesine sahip olanlar
-SPK bağımsız denetim lisansına sahip olan SMMM ler mesleki İngilizce dışındaki derslerden muaftır..

Bu şartlar ve muafiyetler azaltılabilir çoğaltılabilir ve değişebilir elbette?Olmaz olmaz demeyin..OLMAZ OLMAZ?

Ynt: SM,SMMM,YMM derken DMM ler mi geliyor?

analiz ve düşüncelerin çok doğru,herkesin kafasında olan soru işaretlerini güzel bi dille dile getirmişsin,umarım en kısa zamanda hepsi olmasa bile bi çok soru cevabını bulur ve biz çilekeş müşavirler artık önünü görür ve geleceğe yönelik mesleki anlamda çalışmalarını planlar ve motive olur...bu yazıları okuyan üstadlar da mutlaka bi durum değerlendirmesi yapıp sorunları ilgili makamlara taşıyacakalrdır.

Bakanlık ve türmob ortak imzalı çıkan son düzenleme ile birde "ÖSMMM" ünvanı çıktı. ;D
Gerçi orada sınavın özel olduğu belirtilmek istenmiş ama yanlış anlamaya neden olunmuş. Doğrusu "SMMM Özel Sınavı" olması gerekirdi.

MESLEĞİN KONUSU
Madde 2 - A) Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu:
Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;
a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço, kar-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.
b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.
c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.
Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci mali müşavir denir.

yakında yeni modelleri de çıkar benekli smmm öz hakiki smmm vb. ;D ;D ;D

Ama o zaman SM ve/veya SMMM ler "kazanılmış hak var" demez mi?
3568 in yasalaştığından beri değişiklik için meclise geliş sayısına bakarsak bunu bir de vergi kanunlarının değişim sayısı ile kıyaslarsak acaba 3568 başarılı mı yoksa değiştirmeye değmez mi?

Ogün Güneş ' Alıntı:
Ama o zaman SM ve/veya SMMM ler "kazanılmış hak var" demez mi?
3568 in yasalaştığından beri değişiklik için meclise geliş sayısına bakarsak bunu bir de vergi kanunlarının değişim sayısı ile kıyaslarsak acaba 3568 başarılı mı yoksa değiştirmeye değmez mi?

Derler, derler elbet..Demeliler de zaten..Türmob cevaben ne der o merak konusu..!Şu bir gerçek,değişim kaçınılmaz..Elbette 3568 de vergi kanunları da günün şartlarına uyum sağlamak adına yenilenmeli ve değişmeli..Ama her değişim bir gelişimi de beraberinde getirmeli ve karmaşıklığa yol açmamalı..

Yeni TTK çıktığında bütün SMMM ler denetim yetkisine sahiptir demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.Denetçilik SMMM liğin üstünde bir ünvan olmalı ve SMMM olmak yeterli şart değil sadece önşartı olmalı diye düşünüyorum.Yani her SMMM denetçi değildir ama her denetçi SMMM dir gibi...Meslekte belirli bir kalitenin tutturulması için artık herkesin çıtasını yükseltmesi gerekir diye düşünüyorum..Bu da sürekli mesleki eğitimi gerektirir...SMMM mesleği her ne kadar rutin işlerin yapıldığı masabaşı bir memurluk gibi görünse de;aslında sürekli değişen kanun ve yönetmelikler gereği oldukça dinamik bir beyin gerektirir..Bizim kadar mesleğiyle ilgili kanun-kitap okuyan başka bir meslek yoktur sanırım.Meslek devamlı güncelleşmeyi ve güncel kalmayı gerektirir.Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de işini hakkıyla yapan çok değerli üstadlarımız olduğu gibi mide bulandıran sineklerde elbet olacaktır..Ama amacımız bu sinekleri kovalamak değil bataklığı kurutmak olmalıdır.Bunun için de mesleğimizin gerektirdiği her türlü bilgi,eğitim ve donanıma sahip olmalıyız.Güncel kalmalıyız.Sistemi temiz yeşil bir vadiye kurarsak bataklık da sinekler de yok olacaktır.. O eski muhasebeci katip izleniminden sıyrılıp modern, donanımlı, uluslararası standartlarda mali müşavir(danışman!)imajını bu topluma kabul ettirmeliyiz...

Her ne kadar bazı arkadaşlar yeter yine mi eğitim yine mi sınav illallah ettik dese de bu mesleğin olmazsa olmaz şartı bence budur arkadaşlar..Yani sürekli eğitim ve gelişim..SPK nın lisans yenileme eğitimleri gibi.. 2-4 senede bir lisans güncellemesi gibi..Eğitimi,değişimi ve gelişimi hayat tarzı olarak benimsemeyenler bu meslekte bence yer almamalı..Bu meslek artık 4 işlem muhasebesi değil..Zaten yeni TTK tasarısı da bu amaçlara hizmet için hazırlanmadı mı?

Laf lafı açıyor, söylenecekler de yapılması gerekenler de elbette çok fazla..Bir meslek mensubu olarak üst kurulumuz olan TÜRMOB dan,üyelerinin seslerini duymalarını ve geleceği birlikte planlamalarını bekliyoruz.Bu mesleğe yıllarını ve gönüllerini vermiş üstadlarımızın,ve tüm zorluklara rağmen bu yola baş koymuş genç meslektaşlarımızın hakkıdır bu...

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur..!

nescafe arkadaş denetimde mali müşavirliğin önşart olması gerektiğini belirtmiş devamlı güncellenen bir meslekte zaten defter tutan meslektaşlarımızın da kendilerini güncel bilgi ile donatmaları gerekir.aksi takdirde zaten denetim defter tutmanın sonucunda işe başladığı için güncel olmayan bilgilerle tutulan bir defter nasıl denetlenecek anlamadım konuya bu yönüyle yaklaşırsak denetim ile mali muşavirlik hakkında hiçbir fark olmaması gerekir

NESCAFE ' Alıntı:
Yeni TTK çıktığında bütün SMMM ler denetim yetkisine sahiptir demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.Denetçilik SMMM liğin üstünde bir ünvan olmalı ve SMMM olmak yeterli şart değil sadece önşartı olmalı diye düşünüyorum.Yani her SMMM denetçi değildir ama her denetçi SMMM dir gibi...M....
3568 in önceki halinde denetim yetkisi SMMM ler de idi. Değişiklik ile SM lik ortadan kaldırıldı. Bu zaten TURMOB un bakış açısını yansıtmıyor mu?

Ogün Güneş ' Alıntı:
NESCAFE ' Alıntı:
Yeni TTK çıktığında bütün SMMM ler denetim yetkisine sahiptir demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.Denetçilik SMMM liğin üstünde bir ünvan olmalı ve SMMM olmak yeterli şart değil sadece önşartı olmalı diye düşünüyorum.Yani her SMMM denetçi değildir ama her denetçi SMMM dir gibi...M....
3568 in önceki halinde denetim yetkisi SMMM ler de idi. Değişiklik ile SM lik ortadan kaldırıldı. Bu zaten TURMOB un bakış açısını yansıtmıyor mu?

SM leri özel bir sınavla SMMM yapan TÜRMOB;belki yarın SMMM leri de daha özel bir sınavla YMM yapar..(10 sene bekletmeye gerek kalmadan)O zaman herkes standart olur tek çatı tek ünvan..''Hepimiz birimiz; birimiz hepimiz içindir'' TURMOB un yeni sloganı olur..YMM ler ne derler acaba o zaman..?

Yurt dışında zaten YMM yok. SM de kalktı. AB ve/veya IMF biraz daha bastırırsa bu işi çözer.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Yurt dışında zaten YMM yok. SM de kalktı. AB ve/veya IMF biraz daha bastırırsa bu işi çözer.

Benim düşüncem olmaması yönünde değil olması yönünde..Yani herkesi bir sepete koyup bir tutamazsınız.Her meslekte yükselme ve ilerleme imkanı olmalıdır.İnsanlar daha fazla çalışarak ek donanımlar kazanarak hedeflerini canlı ve büyük tutmalıdır.Elbette buna imkan sağlanmalıdır.Muhasebe sistemini tekdüzen yapabilirsiniz ama insanları yapamazsınız..Herkesi bir tutmak adillik değil aksine adaletsizliktir..Herkes eşit değildir dolayısıyla eşitlikte adalet olmaz ama adalette eşitlik olmalıdır..Çalışanla çalışmayanın,iyiyle kötünün,siyahla beyazın bir olamayacaği gibi..

Birçok kamu mesleğinde kıdem ve yükselme vardır.Gerek tecrübeyle gerekse ek yeterlilik sınavlarıyla insanlar mesleklerinde bir üst makama ulaşmak için çabalar.Üniversitelerde araştırma görevlisinden başlayıp profösörlüğe,askerlikte asteğmenlikten başlayıp generalliğe,hatta SPK da denetçi yardımcılığından başlayıp başdenetçiliğe uzanan bir yol vardır..Bizim mesleğimiz de yarı kamu mesleği sayılan kutsal bir meslektir..Kamunun çıkarlarını da gözeten devletinin yanında onu destekler nitelik taşıyan bir meslektir..

Sayın semantay arkadaşımız denetçilikle müşavirliğin farkı yoktur diyor.Ben de diyorum ki farkı olmalı..Birileri defter tutarken onu denetleyen kişinin artı yeterlilikleri ve donanımları olmalı.. Bu bir miktar deneyim gerektirmeli ve SMMM yeterliliğinin üstünde eğitim ve donanım içermeli..Yoksa herkesi bir sepete koyalım SM leri SMMM yapalım,YMM leri de kaldıralım eşitlik kardeşlik türküleri söyleyelim mi olmalı yapılması gereken..?

Belki ileride meslek içi eğitimin önemi artar, yıllık puan sistemi gelir, düzenli aralıklarla sınav yapılır vb... Masum Türker, bir siyasi parti genel başkanı olduğu zaman etik olarak TURMOB başkanlığından ayrılmama nedeni olarak; TURMOB da ki çalışma arkadaşlarının ayrılmaması yönünde telkinleri olduğunu ve bazı önemli gelişmeleri geçmişten gelen deneyimleri ile kendi başkanlığı süresinde gerçekleştireceklerini söylemişti, belki o gelişmeler puan sistemidir.

o zaman da psmmm (puanlı smmm) mi olacak? ;D ;D ;D

nedense aklıma şu fıkra geldi..

bizim de neredeyse meslek hastalığımız olan kellikle ilgili (tabii ki kel şişman gözlüklü)

tepesinde üç tel saçı neredeyse kel adam berbere gitmiş berber tarağı vurduğu anda bir tel saçı gitmiş tekrar vurduğunda ikinci saç teli de gitmiş adam berbere hemen demiş neyse o da dağınık kalsın bari... ;D ;D ;D