fonradar

SMİYB ve Varlık Barışı Hk

Merhaba
Forumda ilk günüm ve ilk mesajım umarım doğru yere açmışımdır.
Başıma gelen veya gelmesi muhtemel bir olay için değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Yardımlarınızı esirgemeyeceğiniz umudu ile olayı anlatayım.
Mükellefim adi ortaklık olarak çalışan bir imalathanedir. 2007 yılı eylül ayında teşvik belgeli bir anonim şirkete mal vererek YMM raporuna istinaden KDV iadesi almıştır.
Ancak bu iadeyi alırken indirim konusu yaptığımız alış faturalarının bir kısmının Sahte Belge olduğu konusunda gayri resmi bilgi sahibi olduk. Bu yazıyı yazdığım tarihe kadar tarafımıza herhangi bir inceleme başlatıldığı veya defter ve belgelerin istenildiğine dair bir yazı tebliğ edilmemiştir.
Bu incelemenin yakın zamanda bize tebliğ edilme ihtimaline karşı şu şekilde hareket etmeyi uygun buluyorum. Değerli görüşlerinize de bu noktada ihtiyacım var.
1- Mal tesliminin gerçekleştiği Eylül-2007 döneminden önce yani Haziran ve Temmuz-2007 dönemlerinde sahte olduğu bildirilen mal alışlarımız için düzeltme beyannameleri vererek bu faturaları KDV beyanımdan çıkarmayı ve devreden KDV leri düzeltmeyi düşünüyorum. Firmanın KDV devri düzeltmeler sonrasında dahi fazla olduğundan KDV ödemesi çıkmayacak ve ben Haziran-2007 den bu yana yaptığım düzeltmelerden dolayı sadece 28 adet KDV beyannamesine ait Damga vergisi ve faizi ödeyeceğim . Bu düşüncemde bir yanlışlık görüyor musunuz?
2- Sahte belgelerin ayıklanmasından ötürü üretim maliyetim düşeceğinden kar dolayısı ile de gelir vergisi yükselecektir. Bu noktada gelir veya geçici vergi beyannamelerinde herhangi bir düzeltme yapmadan varlık barışına müracaat etmeyi düşünüyorum. Defter ve belgelerin incelenmeye çağrılması halinde inceleme dönemi 2007 olacağı için varlık barışı kapsamında değerlendirilecektir. İnceleme sonucu ortaya çıkacak matrah farkını da varlık barışı ile kapatmayı düşünüyorum. Bu konudaki yorumum doğrumudur?
3- Sahte belge dolayısı ile ayıklanan belgelerden dolayı iade aldığım KDV?nin de tarafımdan tahsil edilmek isteneceği malumdur. Haksız yere alınan KDV iadelerinin Varlık Barışı kapsamında olmaması nedeni ile bu konuda bana göstereceğiniz bir yol var mı?

Bu konuda izlemeyi düşündüğüm yol ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

Hasan Boz
SMMM

Ynt: SMİYB ve Varlık Barışı Hk

Bu yazdıklarının hespsi doğru sanki soru değilde cevapları

Ynt: SMİYB ve Varlık Barışı Hk

Merhaba Ferhat Bey
Cevabınızda da belirttiğiniz üzere sorularıma kendimce doğru cevap veya izlenecek yolu yazdım. Ama bu izlenecek yol hakkında gözümden kaçan bir nokta olabilir düşüncesi ile foruma yazıyı gönderdim. Çözemediğim daha doğrusu emin olamadığım konu VUK 359.mad. Bu madde SMİYB kullandığı tespit edilen mükelleflere erteleme ve para cezasına çevrilme imkanı olmayan bir hapis cezası öngörüyor. Ancak yine aynı madde de VUK 371 ile keyfiyeti dilekçe ile vergi dairesine bildiren , beyanlarını düzelten ve çıkacak vergiyi ve pişmanlık zammını 15 gün içinde ödeyen mükelleflere VUK 359 uygulanmayacak deniyor. Yani anladığım pişmanlıkla bildir anapara ve pişmanlık zammını öde seni 359'dan kurtarayım. Sizce de doğru mu yorumluyorum. Teşekkürler