fonradar

Smmm Büro Açmak

Merhaba sayın Ütadlar,

Smmm yeterlilik derslerinde
2 dersim kaldı. Mart 2015 te vermeyi düşünüyorum (İnş)

Bazen; acaba bir büroda iş bulup,2-3 yıl büro tecrübesi edinip, büro açar mıyım diye hayal kuruyorum da.
Acaba nasıl olur. Değerli görüşlerinizden istifade etmeyi düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba sayın Ütadlar,

Smmm yeterlilik derslerinde
2 dersim kaldı. Mart 2015 te vermeyi düşünüyorum (İnş)

Bazen; acaba bir büroda iş bulup,2-3 yıl büro tecrübesi edinip, büro açar mıyım diye hayal kuruyorum da.
Acaba nasıl olur. Değerli görüşlerinizden istifade etmeyi düşünüyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Büro açmayı düşünüyorsan kesinlikle büroda çalışmak şart , şirkette çalıştığımdan bunun eksikliklerini iyi biliyorum:(

Uzun yıllardır bu mesleğin içinde olmama rağmen hiç büro tecrübem olmadığından geçen yıl büromu açtığımda zorlandığım noktalar oldu ve hala da oluyor.
Tabi büroda çalışmak değil, sizin bu işi yapmanız ve öğrenmeniz konusunda istekli birinin yanında çalışmak asıl faydayı sağlayacaktır.

Bir de bir çok alanda ortalama düzeyde bilgi sahibi olmak, bir kaç alanda ise iddialı olmak bu mesleği sürdürebilmeniz açısından önemli.

2014 yılında ruhsat almaya hak kazandım
halen büroda çalışmaya devam ediyorum
bence büro tecrübesi edinin. hangi şehirdesiniz

Zahmet edip cevap veren Üstadlar,

Teşekkür ederim.

Her zaman aklımda, hayalimde ;Meslekte kendimi daha da geliştirmek, bilgi sahibi olmak
sonra da büro açabilir seviyeye gelmek. Ama maalesef mesleğe 30 yaşında başlamak nasip oldu,10 yıllık şirket tecrübem var.
Heyecanımı meslek konusunda yitirmedim ama bu yaştan sonra büroya girip sonra büro açmak hayal mi acaba.....

Büro ilk açılışta giderlerinizin düşük olması gerekir. Bunun için bence gider ortaklığı yapabileceğiniz sizi yarı yolda bırakmayacak/sizinde onu yarı yolda bırakmacak şekilde bir ortaklıkla başlayabilirsiniz bence. Hem ortak size birçok konuda yönlendirebilir eğitebilir vs.

Büro açmayı düşünüyorum, böyle bir düşüncem var dediğimde bazıları; "iyi düşün, bağımlı olarak çalışmak daha güzel en azından kafan rahat ücreti az ama garanti.." falan diyorlar

Bu konuda görüşü olan değerli üstadlardan görüşlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Büro bu kadar sıkıntılı mı, kazancı tatmin etmiyor mu. Zamanla müşteri portföyü oluşmuyor mu.

Öyle yada böyle büro açmaya değmez mi.

Saygılarımla....

düşün düşün zordur işin hakkında hayırlısı olsun ama kanaatimce büro açma devri the end olmuştur diyelim ki herşey otobanda gitti (yolunda) ayda 20.000 tl kazanıyorsun ama bir o kadar da ters takla atarak stres ve sıkıntıda yaşayacaksın

Zahmet edip cevap veren Üstadlar,

Teşekkür ederim.

Her zaman aklımda, hayalimde ;Meslekte kendimi daha da geliştirmek, bilgi sahibi olmak
sonra da büro açabilir seviyeye gelmek. Ama maalesef mesleğe 30 yaşında başlamak nasip oldu,10 yıllık şirket tecrübem var.
Heyecanımı meslek konusunda yitirmedim ama bu yaştan sonra büroya girip sonra büro açmak hayal mi acaba.....

Üstad şimdiden hayırlı olsun. 6 ay önce büro açmış genç bir meslektaş olarak gördüklerimi ve düşündüğümü yazmak isterim. Şuan piyasa inanın ölü durumda. Fakat bazı mükellefler var ki meslek mensubunu zengin ediyor desem yeridir. Fakat bu mükellefleri defter tutan YMM'ler kapıyor. Biz yeni girenler eğer çok mükemmel bir çevremiz yok ise piyasadan geriye kalan ufak tefek adamlar ile yetiniyoruz. Zaten onlarda ya paradan yada işten dolayı sıkıntılı oluyor. Tahminim en az 10 yıl sonra büro kendine gelir. Yaşım 25 olduğu için bu riski göze aldım. Siz bence iyice düşünün.

Üstad şimdiden hayırlı olsun. 6 ay önce büro açmış genç bir meslektaş olarak gördüklerimi ve düşündüğümü yazmak isterim. Şuan piyasa inanın ölü durumda. Fakat bazı mükellefler var ki meslek mensubunu zengin ediyor desem yeridir. Fakat bu mükellefleri defter tutan YMM'ler kapıyor. Biz yeni girenler eğer çok mükemmel bir çevremiz yok ise piyasadan geriye kalan ufak tefek adamlar ile yetiniyoruz. Zaten onlarda ya paradan yada işten dolayı sıkıntılı oluyor. Tahminim en az 10 yıl sonra büro kendine gelir. Yaşım 25 olduğu için bu riski göze aldım. Siz bence iyice düşünün.

Teşekkür ederim.
Değerli görüşlerinizden dolayı.

Hakkınızda hayırlısı olsun deyip bende düşüncelerimi paylaşmak isterim.10 yıllık şirket tecrübesi ile giriştim bu işe. sadece 7 aylık büro tecrübem vardı. şuan için yeniyim belki fikir verecek kadar iyi durumda değilim ama özetle şunları söyliyebilirim.
öncelikle maddi durumunuz nasıl bilmem ama normal bir büro 1000 tl aylık gider demek bunu her ay cebinizden karşılamayı göze almanız lazım. Buna da şöyle bi çözüm bulunabilir gider ortaklığı yada bir işyerinde çalışmak ve aynı zamanda büronuzu açık tutmaya çalışmak ki belli bi maaş alasınız.
Gelelim işi yapabilir miyim konusuna eğer azimli iseniz ve bu mesleği seviyosanız hiç korkmayın. zaten kimse bir anda ltd.ler a.ş. ler toplayamıyor. zamanla ufak ufak her işi öğrenirsiniz.

Hakkınızda hayırlısı olsun deyip bende düşüncelerimi paylaşmak isterim.10 yıllık şirket tecrübesi ile giriştim bu işe. sadece 7 aylık büro tecrübem vardı. şuan için yeniyim belki fikir verecek kadar iyi durumda değilim ama özetle şunları söyliyebilirim.
öncelikle maddi durumunuz nasıl bilmem ama normal bir büro 1000 tl aylık gider demek bunu her ay cebinizden karşılamayı göze almanız lazım. Buna da şöyle bi çözüm bulunabilir gider ortaklığı yada bir işyerinde çalışmak ve aynı zamanda büronuzu açık tutmaya çalışmak ki belli bi maaş alasınız.
Gelelim işi yapabilir miyim konusuna eğer azimli iseniz ve bu mesleği seviyosanız hiç korkmayın. zaten kimse bir anda ltd.ler a.ş. ler toplayamıyor. zamanla ufak ufak her işi öğrenirsiniz.

Sayın Alnaci,

Zahmet edip görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Belli bir tecrübem var ama gerçekten kendimi büro konusunda geliştirebileceğim, mesleği daha iyi öğrenebileceğim, bu konuda bana destek olabilecek (iş deneyimi) bir
büro, ymm gibi yer bulursam düşünmüyor değilim.

Hayırlı olsun başarılarınızın devamını dilerim. Büro açmak için ilk önce ekonomik yönden bakmak gerekir. İlk etapta belli bir müşteri sayısı olması gerekiyor. En azından 10 müşterin olsa yeterli giderlerini karşılaya bilmen için ama bulunduğun şehir önemli bur da tabi. Bunlara sahipsen hemen büroyu aç derim. Bilgi yönünden de her zaman yakın bir arkadaşın olması gerekir.

Hayırlı olsun başarılarınızın devamını dilerim. Büro açmak için ilk önce ekonomik yönden bakmak gerekir. İlk etapta belli bir müşteri sayısı olması gerekiyor. En azından 10 müşterin olsa yeterli giderlerini karşılaya bilmen için ama bulunduğun şehir önemli bur da tabi. Bunlara sahipsen hemen büroyu aç derim. Bilgi yönünden de her zaman yakın bir arkadaşın olması gerekir.

Sayın Kervann

Görüşleriniz için teşekkürler.

kurtlar sofrasına hoş geldin diyebilirim sana mesleki etiğin olmadığı bir yapılanma insanlar memurlara arkadaşlarına şifrelerini verip yada belgelerini kiralayıp mesleği karalayabiliryor ayrıca eğer hiç mükellefiniz yok iken bu işe başlayacaksan bence en az 2 yıl cepten yersin başka arkadaşlardan bu işi daha hızlı çözen varmı bilmiyorum

Ortalama görüşler aynı.Burada asıl mesele sizde biter.Başa baş noktasını kaçıncı yılda yakalayacağınız sabit masraflara ne kadar dayanabileceğiniz bunları tabi siz daha iyi bilirsiniz.Kısa vadede değil uzun vadede kendi işiniz her zaman iyidir.Söylenecek çok söz var.Hakkınızda hayırlısı olur inşallah...

başa baş noktasını uzama ihtimaline karşı büroyu ikamet ettiğiniz evde açmak daha mantıklı değil mi?