fonradar

Smmm Damga Vergi̇si̇

Merhaba üstadlar, bildiğiniz gibi açılışlarda kira damga vergisinin yanında smmm sözleşme damga vergisini de kestirip yatırıyoruz. 1 ay önce açtığımız bir işletmede smmm damga vergisi beyannamesinin verilmemiş olduğunu fark ettik. Vermesek herhangi bir sıkıntıyla karşılaşır mıyız? Veyahut damga vergisini şimdi kestirirsek hangi cezayla karşılaşırız.

bu soruyu kendiniz sormuşsunuz ama kendiniz cevap vermemişsinizi bu soruyu kendiniz nasıl cevaplardınız .ceza gelir mi bana diye sorsanız gelir mi dersiniz gelmez mi dersiniz ? ben de bu soruyu size soruyorum ?
bu tarz sorulara ilk başta bu soruya maruz kalanlar cevap vermesi lazım ya da en azından bir tahmin yürütmesi lazım

Merhaba üstadlar, bildiğiniz gibi açılışlarda kira damga vergisinin yanında smmm sözleşme damga vergisini de kestirip yatırıyoruz. 1 ay önce açtığımız bir işletmede smmm damga vergisi beyannamesinin verilmemiş olduğunu fark ettik. Vermesek herhangi bir sıkıntıyla karşılaşır mıyız? Veyahut damga vergisini şimdi kestirirsek hangi cezayla karşılaşırız.
Sn Akdeniz36 ya katılıyorum.
Aslında bu sorunun cevabını kendinizde aramanız gerekli.
Ama yanıtlamak gerekirse şunu söyleyeyim. İlgili döneme düzeltme beyannamesi vereceksiniz. Düzeltme beyanı verirken tabi ki pişmanlıkla vereceğinizden ilgili damga vergisi tutarı+ gecikme faizi + ufak bir ceza tahakkuk edecek.
Damga vergisini ödemezseniz yaşayacağınız tek şey hukuki yollarda sözleşmeniz geçersiz sayılır. Ayrıca maliye tespit ederse ileride bu sözleşmenin damga vergisini sizden faizi ile alır. Ayrıca resen tespit ettikleri için ufak bir ceza ile kurtulamazsınız.