SMMM de Yıl Sonu Envater Hazırlama İşlemi Nasıldır

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bizzare
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
kaydi envanter nasıl yapacağız?İş yerine filli envanter yapmasını mı isteyeceğiz?Ben program olarak eta78 muhasebe programını kullanıyorum.etasql programımda var.İş yeri nasıl fiili envanter yapacaktır.Neleri hazırlamalı ve yapmalıyız?

Sene sonunda elinde kalan,satılmayan malları nasıl bulabiliyoruz?Malların değerlendirmesini nasıl yapabiliriz?

Her maldan alınan ve satılan malların ne kadar satıldığını ve alındığını bulmak için nasıl bir envanter yapabiliriz?
Kaydi envanter yapmak istiyorum.Yardımcı olur musunuz?
teşekkürler

Ynt: SMMM de Yıl Sonu Envater Hazırlama İşlemi Nasıldır

hayatın akışı gereği olaya bakarsak genel muhasebe olarak sizdeki envanterle işyerindeki fiili envanter kolay kolay tutmaz. bunun en büyük nedeni işletmelerin çoğunun kdv kabusu yüzünde satış yaptığı halde ft kesmemesi ve mal almadığı halde mal faturası almasıdır. bu nedenle sizde k/z hesaplarken ortalama kar oranı uygulayarak stokları belirlersiniz. size her dönem sonu stok bildirmeyen müşterilerden en azında 31.12. tarihli stoklarını isteyiniz ve sizin ortalama kar ile kalan stoğunuza denk gelecek şekilde envanterini deftere yazınız. tabi müşterinizin vereceği stoklar daha az gelecektir ve siz bu farkı mecburen son gelen faturalardan miktarlarında oynayarak tamamlayacaksınız.

"şunu baştan belirteyim bu işlem kurumsallaşmış, ne aldıysa onun ftsını kesen 4/4 lük çalışan işletmeler için geçerli değildir. " sizin uyarmanıza rağmen giriş çıkışlarını kafasına göre yapan müşteriler için geçerlidir.