fonradar

SMMM Defter Bilgi Girişi Uygulaması

Noterler Birliği ile Türmob un anlaşması sonucu, Bu sene defter tasdiği yaptıracağımız mükelleflerin bilgilerini maliye bakanlığına internet üzerinden biz göndericekmişiz, bunu herkes duymuştur yine de yazmak istedim,Türmob dan allah razı olsun, biz de tam bunu bekliyorduk, oldu olacak mühürleri de göndersinler biz basalım, noterler çok yoğunmuş, biz oturuyoruz akşama kadar, kimin adına neyi kabul ediyorsunuz siz, sordunuz mu meslek mensuplarına.., gerekçeleri de şu ; meslek mensubu olmayanların defter tasdiği yaptırmasının önüne geçmek, bu ülkede yapılanlar hep olumsuz davranışta bulunanları engellemeye yönelik, zaten olumsuzluklarla dolu bir ülke olmamızdan dolayı hep sıkıntılar içindeyiz, daha hangi kurumların işlerini bizim üzerimize yıkmaya devam edecekler çok merak ediyorum, Hani tembellikten değil, başkasının yapacağı işi niye ben yapayım, zaten tasdik yetkisi noterde, onların tasdiklediği (doğruladığı ) bir defteri niye ben bildiriyorum, artık mesleğe tam bir şekil şartı verilmesi kanaatindeyim. bu uygulamadan sonra da defterlerin tasdik edilmesinin notere gelir sağlamaktan başka bir anlamının kalmadığını da söylemek isterim, inceleme haricinde hangi meslek mensubu oturup defter döküyor, tüm kayıtlar elektronik ortamdayken, ne gerek var boş kağıtları mühürlemeye ?

Ynt: SMMM Defter Bilgi Girişi Uygulaması

Bizim zaten hiç işimiz yok, boş vaktimiz çok; noter uğraşmasın biz yaparız... Hızlı ve hatasız olması sağlanacakmış, sorumluluk yine bizim olsun.. Bildirimi biz yapalım, sorumluluğu biz alalım noter ücretini tahsil etsin.. Ne denir ki buna, söyleyecek bir lafım dahi yok..

size tamamen katılıyorum... yalnız eğer bu şekilde belgesiz defter tutanlar ortaya çıkacaksa olumlu bir gelişme kimisi yine birini bulur makbuz kestirir kimiside bırakıyorum uğraşamam diyebilir..

Piyasa görüşü
Muhasebeci = Boş adam
Bu görüş patronlardada , memurlardada , ticaret lisesinde okuyan bebelerdede alayında mevcut. Geçen hafta yeğenim bile suratıma dedi hiçbir iş yaptığınız yok bi imza atıyorsunuz 1000 TL alıyorsunuz sadece güldüm yok o bin değil 5000 evladım dedim veledin gözleri döndü artık ne hayaller kurar Allah bilir.
Bizi yönetenler böyle oldukça ssk memurları bize adreste girdirir adresi bulamazsan git belediyeye adresi doğrulatta der , Alt mükelleften yazı isteyen vergi memuruna adamın vergi dairesinden yazı isteyebilirsiniz dediğinizde , o benim işim değil senin işin git şu şu evrağı bul işin nede der , en son şimdide noterler onlarda deftere en son sayı numarası vermeye üşeniyorlardı sayıyı siz vereceksiniz diyorlardı yakında kaşelerinin bir örneğini bizim bürolara gönderirler kaşeyide biz basarız parayı onlar alırlar.
Biz alışmışız semere bize semer vuran vurana başımızdakiler seminer ayağına 5 yıldızlı otellerde yatıp kalkma derdindeyken bize daha çok semer vurulur.

meslek mensubu olmayanların defter tasdiği yaptırmasının önüne bizim noterlere bilgi girişimizlemi geçilecekmiş..bunlar çocuk kandırdıklarını sanıyoyorlar galiba. Allah aşkına zaten muhasebeci belgesi olamayan beyanname gönderemiyor.bi tana muhasebeci buluyor onun üzerinden gönderiyor.Defter girişinide onun şlifresiyle yapar.İlk önce hastenelerin girmesi gereken raporları bize yüklediler şimdide bu bakalım daha neler yapacaz.Eşeğin sırtına vuruyolar yükü şimdideye kadar taşıdı bundan sonrada taşır ne olacak

noterler şifresizde defter tasdik ediyor elden yani belgesiz muhasebcilerin defter tadikinin engelenmesi hikaye.

mali müşavirlerden başkasının defter tasdik etmesinin önüne geçmek gerçekten hikaye, ama inşallah bu yıl geçiş dönemi diye öyledir. Seneye bari mali müşavirlerden başkası onaylatamasın da bi işe yarasın.

geçen gidip noterden tasdik ettirdim ... noterden direk tasdik yapılabiliyor yani daha önceki yazdığım yorum hikaye oldu..

bişey sorucam kafama takıldı,
farklı şehirlerde mükellefimiz var, şifre alırken seçtiğimiz notere mi bütün defterleri tasdik ettirmek gerekiyor şimdi. farklı noterler için farklı şifre alınamaz mı? ne yapmam gerekiyor ?
teşekkürler

şifre noterden bağımsızdır. liste oluştururken notere göre ayrı liste yapıp bilgi basımını yapar ve tasdik işlemini yaptırırsınız.