fonradar

SMMM ler için Home Ofis uygunluğu.

1economist

Katkı Sunan Üye
Sevgili SMMM ler, smmm adayları ve diğer meslek mensubu arkadaşlarım. Avrupada Amerikada oldukça yaygın olan Home Ofis uygulamasının bizim meslekte uygulanabileceğini düşünüyorum tabi kendi bürosunu işleten arkadaşlarım için. Home ofis ortamında çalışanın veriminin ve sosyal yaşamdaki artıları tartışılmaz,sizinde değerli görüşlerinizi görmek isterim. Siz ne dersininz SMMM nin home ofis kurmasını ve çalışması hakkında ??

Ynt: SMMM ler için Home Ofis uygunluğu.

Biliyorsunuzdur daha önce meslek mensupları evlerinin bir bölümünü mesleki faaliyetleri için kullanabiliyordu. Ama daha sonra bu düzenleme kaldırıldı. Artık bağımsız çalışan bütün meslek mensupları büro edinmek zorunda, büroların da nitelikleri var heryer büro olamıyor.

Netice itibariyle belirttiğiniz husus zor gerçeleşir bana göre.

Fakat net üzerinden online danışmanlık hizmetleri için böyle bir uygulama yapılabilinir hatta bağımlı meslek mensuplarınca da yapılabilir diye düşünüyorum

veya müşterinin işyerinde verilen danışmanlık hizmetlerinde, ama dediğim gibi uygulama çok zor bizim camia kaldıramaz böyle şeyleri

çok ilginç bişey daha var.

Mesela GVK daki 68.madde 1.fıkra;

1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.

Çalışma Usül ve Esasları Yönetmeliğimiz;

Büro Edinme Zorunluluğu
Madde-14
.
... Meslekî faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgâhlarda yürütülemez.
...

bizim çalışma ve usul yönetmeliğinde ise bürolar ikametgah olarak kullanılamaz, denilmekte. Yani 68.maddenin 1.fıkrasından yararlanamıyoruz... Bunun nedenini sorduğumuzda, mesleki itibar, saygınlıktan bahsedilmekte.
Ama bir avukat, doktor, diş hekimi bu maddede yazan giderleri indirebiliyor. Biz sadece daireyi büro amaçlı kullanırsak, yani ikamet etmeden büro amaçlı kullanırsak, büroyu home ofis olarak kullanabiliyoruz.

Tamamiyle saçma bir madde,isteyen yine home ofis olarak kullanabilir gayate basit ama söylemem doğru olmaz :) işi abartan meslek mensupları olur muhtemel o yüzden konmuştur o madde,işin yasal kısmını bir kenara bıraksak,sonuçta ben büromu ev gibi yaparım ve istediğim kadar kalırım ona karışan olur mu? meslek mensubunun çalışması için verimli olur mu? ben onu merak ediyorum.??