fonradar

SMMM lere Stajyerler Yük olup haksız rekabet yaratıyor

2000 yılı verileri,

İstanbul?da meslek mensubunun sayısı 10.02.2000 tarihi itibariyle SM+SMMM 15155 dir.
Bu güne kadar staja başvuru toplamı 19668 dir.
Bu anda Bağımsız SM + SMMM sayısı 8292 iken 19668 olan staja başvurusundan dört yıl içerisinde 5000 kadarının belge alacağını düşünecek olursak mevcut meslek mensuplarının kapasiteleri yarıdan fazlaya inecektir ki, Haksız rekabeti yaratacak en büyük ortak nokta işte budur.

bir makalede yazıyordu,
bu tespit ,eğer doğruysa o zaman staja baslama sınavına girişin bundan sonra engellenmesi gündeme gelecek ya da sınavı kazanma oranının çok düşük sayılar da kalmasını sağlama yollarına basvuralacağını gösterir...
staja baslama sınavını bir an önce kazanmaya bakın derim...

Ynt: SMMM lere Stajyerler Yük olup haksız rekabet yaratıyor

Bu gidişle çoğalacak olursak zaten, ne haysiyet ne de şeref kalacak meslekte. bence staja başlama sınavı ihtiyaç olduğu anda, ihtiyacını belirten odalar için açılmalıdır.
İstanbul hadi diyelim kaldırdı o kadar mali müşaviri, e peki nüfusu 20.000.-olan küçük bir kasabada 20-30 tane mali müşavir türerse ki bu gidişle türeyecek, ne eskisi yaşayabilir ne yenisi. onun için büyüklerimizin bir an önce önlem alması lazım.

tardeniz ' Alıntı:
2000 yılı verileri,

İstanbul?da meslek mensubunun sayısı 10.02.2000 tarihi itibariyle SM+SMMM 15155 dir.
Bu güne kadar staja başvuru toplamı 19668 dir.
Bu anda Bağımsız SM + SMMM sayısı 8292 iken 19668 olan staja başvurusundan dört yıl içerisinde 5000 kadarının belge alacağını düşünecek olursak mevcut meslek mensuplarının kapasiteleri yarıdan fazlaya inecektir ki, Haksız rekabeti yaratacak en büyük ortak nokta işte budur.

15 Senedir bu mesleğin içindeyim.Babamda muhasebeci..Daha iyi bir iş bulduğum yada yapacağım anda bu işi bırakırım.5 sene öncesine kadar böyle düşünmüyordum ama şu an böyle.Bu düzenle bu ekonomi ile bu iş yapılamaz hale gelecektir.Ya da cazip bir iş olmayacaktır.Mesleğimizin hiç bir zaman hakettiği konuma ulaşacağını sanmıyorum.Bunun nedeni olarak öncelikle kendimizi görüyorum.Prensipsiz çalışan,haksız rekabet yapan bir çok arkadaşın yüzünden mesleğin kalitesi çok düştü.

meslek mensubu sayısının artması bence ülkemiz açısından olumlu bir durum kişisel açıdan ise mevcut pastanın daha çok kişi tarafından paylaşılacağı endişesiyle olumsuz bir durum hükümet kişi başı gelir seviyesini 10 binlere çıkarmışken! doğrudan vergiler ise dolaylı vergileri 2 kat aşmışken -tabi buda benim uydurduğum bişey neredeyse bunu da söyleyecekler millete!- neden artmasın meslek mensubu sayısı? millet üniversitelrin iktisadi idari bilimlerini bitirmiş almış bir diploma eline bi işe yarıyormu iş ararken?? yaramıyor ha ruhsat almaya yarıyor e bırakın kapasitesi olan alsın geçmişte olduğu gibi önüne gelene ruhsat vermiyorlar ya veya özel smmm sınavı düzenleyip bir çırpıda smmm yapmıyorlar bizi en az 7 yıl uğraşıyor herkes neden rahatsız ediyor bu kadar milleti anlamadım bunun adı azim 7 yıl okuyan uzman doktor olur bizlerde bu mesleği seçtik ha keyiften seçmedik ekmek parası için seçtik kimse bize ruhsat hediye etmiyor

Yukarıdaki yazıları yazıları yazanlarda sanki annesinin karnında SMMM belgesi ile doğdu, hiççç stajer olmadı belgeyi direkt doğum belgesi ile beraber verdiler.
Ahh ahh geçmiş ne çabuk unutuluyor stajerken belgeyi almak için yapılmayan şey kalmıyor belge alındıktan sonrada aman benden başka kimse almasın moduna giriliyor, aman sınavlar zorlaştırılsın, aman aöfliler belge almasın, aman aslında biz aldık bizden başka kimse belge almasın.
Belgeyi size verenler sadece size vereceklerinimi taahhütmü ettiler yokk siz belgeyi alırken zaten bu durumu biliyordunuz ama belge alınıpda piyasada başarılı olunamadığında, iş bulunamadığında,mükellef bulunamadığında,emeğinizi pazarlayamadığınızda suç direkt stajerlerin kahrolsun stajerler deniliyor.

Geçmişini ne çabuk unutan bir millet olduk vallahi yazık.

stonhand ' Alıntı:
Yukarıdaki yazıları yazıları yazanlarda sanki annesinin karnında SMMM belgesi ile doğdu, hiççç stajer olmadı belgeyi direkt doğum belgesi ile beraber verdiler.
Ahh ahh geçmiş ne çabuk unutuluyor stajerken belgeyi almak için yapılmayan şey kalmıyor belge alındıktan sonrada aman benden başka kimse almasın moduna giriliyor, aman sınavlar zorlaştırılsın, aman aöfliler belge almasın, aman aslında biz aldık bizden başka kimse belge almasın.
Belgeyi size verenler sadece size vereceklerinimi taahhütmü ettiler yokk siz belgeyi alırken zaten bu durumu biliyordunuz ama belge alınıpda piyasada başarılı olunamadığında, iş bulunamadığında,mükellef bulunamadığında,emeğinizi pazarlayamadığınızda suç direkt stajerlerin kahrolsun stajerler deniliyor.

aynen katılıyorum...

pasta daralıyor dıye ınsanları bu şekılde işkence cektırmek çok anlamsız..bazı yorumları okuyorum ınanamıyorum aöf lileler bu hak tanınmasın yok tıcaaret mezunu dısındakıler belge verılmesın bunlar ne kadar garıp yorumlar anlamak zor..herkes bılgısını konustursun işinin hakkını verebılen zaten pastadan buyuk dilimi alacak bu yorumu yapanlar önce kendıne güvemeyı öğrensın sonra bunları sıkıntı olarak görsün..meslekte tek sıkıntı bunlar sankı...

fc64 ' Alıntı:
stonhand ' Alıntı:

aynen katılıyorum...

katılıyorum .........

yeryıl milyonlarca avukat mezun oluyo ve mezun olmaya devam ediliyor. aman mezun olmasınlar çok avukat var pasta daralıyor diyerek ek sınavlara tabi tutulmuyorlar girişleri ve mezuniyeti zorlaştırmıyorlar.

her mezun olan avukatta kendine büro açmıyor özel firmalarde bankalarda avukat olarak görev alıyor. smmmde de bu aynı her smmm olan büro açmıyor bir çoğuda firmalarda çalışıyor. pasta evet daralıyor ama bunun önünü tümden kesemezsiniz. ya fakülte açılacak sadece fakülteden mezun olanlar ruhsat alacak ya da yılda 3 defa bu sınavlar yapılmayacak 1e düşürülecek...

sınavlar zorlaştırarak daha fazla paralar istenerek önüne geçilemez. artık ortaokulda sınavlara hazırlanan bir nesil var, ne kadar zor gelirki bu sınavlar ne kadar caydırıcı olur ki :)

yazılanların hepsine katılmakla birlikte artık bu mesleğe gerçekten meslek mensubu olanlar sahip çıkmalı.pasta daralacak felan hikaye meslek yasamızı layıkıyla uygulayan kaç meslek mensubu var.günü kurtarmak adına düşük rakamlara iş yapılıyor sonrada elemanın düşük ücretle çalışması bekleniyor felan filan.köşe başında olan yetkililerde bizleri gelecekleri olarak gördükleri edebiyatı yapıyorlar ama geleceğine sahip çıkmayan kitle yok olmaya mahkumdur.ülkemizin ilk 100 zengini arasında 3 tane avukat var.nerde bu meslek mensupları.bu kadar ciddi bir mesleği icra edipte ilk 100 arasında 1 tane meslek mensubunun olmaması üzücü

Bu şuna benziyor

Tamamen mesleğimizin ticaret gibi düşünülmemeli falan vs vs ama

Siz hiç mercedes' in rekabet ortamında, ticari hayatta Man firmasına yardım ettiği, müşterilerini Man'a verdiğini,
Yada CoCo Cola'nın Pepsi'yi daha çok kazansın diye yardımcı olduğunu gördünüz mü?

Kimse geçmişi unutmuyor, herkes hatırlıyor stajerlik günlerini ve tekrar o şartlarda olmamak için deli gibi iş peşinde koşuyor.
Herkes kendi yaptıklarıyla var olur, başkalarının yaptıklarıyla değil...

bu mesleğin heryerinde haksızlık var.
ben eski kanuna göre dosya açtırmış bir stajyerim.
yüksek lisans mezunuyum
dosya açtırdığımda 1 sene staj yapacaksın diyen devlet,maç oynanırken kanun değiştirdi,
anayasanın 2. maddesi, hukuk çiğnendi.
3 yıl oldu..
haksızlığı engellemekle görevli birliğimizde SM leri SMMM yapmakla meşgul olduğundan
1senedir maillerecevap dahi vermiyor..

staj yeri bulana kadar 50ye yakın müşavirle görüştüm,karşılaştığım tekliflerin hepsi haksızdı..aralarında akrabalarım,tanıdıklarımın tanıdıkları da vardı.. ;D
şu anda yaptığım yer de öyle..
bu işin içine girdiğim ilk günden beri adaletsizliklerle uğruyorum..

neyse..
söylemek istediğim şudur;
böyle davranışlar sergileyen,böyle konu başlıkları açabilen meslektaşlarıma (!)
saygım filan kalmadı benim.

nasip olursa inşallah, ruhsatı aldıktan sonra
mesleki dayanışma,haksız rekabet,etik davranma gibi konularda bugünleride unutmayacağım ;)
saygılar..

zaten seni potansiyel sömürü vasıtası olarak görüyor.yoksa bende bu mesleğe bir insan yetiştireyim diye bir yaklaşım bu zamana kadar hiç bir meslek mensubunda görmedim