fonradar

SMMM' lik mi Yoksa Kamuda veya Bankalarda Çalışmak mı ?

stajer66

Katkı Sunan Üye
Benim merak ettiğim smmm olarak çalışmak mı maddi ve manevi olarak avantajlı yoksa bir kamu kurumunda A kadroda görev almak veya bir bankada denetçi olarak mı çalışmak avantajlıdır. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ynt: smmm'lik mi yoksa kamuda veya bankalarda çalışmak mı

Bu konu çok kere tartışıldı forumda.Oldukça yararlı yorumlar yapıldı.

Ynt: SMMM' lik mi Yoksa Kamuda veya Bankalarda Çalışmak mı ?

nerde peki açılandıbaşlık hangisi acaba

strikerman ' Alıntı:
nerde peki açılandıbaşlık hangisi acaba

Benden de ??? ??? ???

Arkadaşlar meslek mensuplarıyız ya da stajyerleriz hiç önemli değil , mademki saygınlıktan bahsetmeye çalışıyoruz şu güzel türkçemize dikkat edelim .

Foruma yazıyı göndermeden önce ÖNİZLEME'yi kullanalım.

Forumda her hafta 2 günde bir bu şekilde açılan başlıklardan çok sıkıldım artık.
Önceden cevap yazıyordum ama sürekli olumsuzluk sürekli bunalımlı ruh hali, insanın şevkini, arzusu kırıyor.
Aslında bir başlık açsak olumlu taraflarından birşeyler yazsak, hem stajer arkadaşlara, hemde uzun süredir çalışanlara moral olur.
Hayat biraz da bizim ona nasıl baktığımızla ilgili.
Hem bu Forum ana başlığı SMMM mevzuatı ve sorunları olmasın. Hep sorunluymuşuz gibi bir izlenim oluyor.Kendimi sürekli şikayet eden insanlar gibi hissediyorum:)
Önerimin değerlendirilmesini rica ediyorum.

Sibel Hanım ;

Bildiğim kadarı ile başka başlıklar da var forumda. şiir, resim, diğer konular.

Bunların dışında somut bir öneriniz var ise tartışalım.

Sayın nguroy;
Aslında demek istediğim sürekli meslekle ilgili olumsuz yazılar yazılıyor. En azından mesleğimizle ilgili olumlu konu başlığı açalım.
Arada girdiğimizde okuruz, kendimizi telkin ederiz. Her gün bu meslek yapılmaz ile ilgili yazılar okuyoruz.
İnsan daha da bunalıyor.
Yoksa şiir, resim vs vs gibi başlıkları zevkle takip ediyorum.

Bağımsız bir meslek olması benim için cazip.

Araştırma yapmayı gerektirmesi benim için bir başka cazip noktası.

Evet benim bir önerim var ; 'Yazım kuralları" gerçi bunu biz ilk okulda öğreniyorduk ama unutuyoruz anlaşılan:)

Ogün Güneş ' Alıntı:
Bağımsız bir meslek olması benim için cazip.

Araştırma yapmayı gerektirmesi benim için bir başka cazip noktası.

ogün beyin dediği gibi; bağımsız olmak.işte en güzel yanı bu smmm mesleğinin.mutlaka zor yanları var ama hangi mesleğe bakarsanız bakın hep bir problem var zaten.eğer bu mesleği yapıyorsak bütün bu olumsuzluklara rağmen,sevmeye çalışmalıyız.saygılar

Kamu mu, Özel mi, SMMM Bağımlı mı, Bağımsız mı

sevgili arkadaşlar biliyorum hepiniz bıktınız aynı başlıklarla karşılaşmaktan ama ben genel olarak,ikilimde kalmış biri olarak yardımlarınızı istiyorum. şu an bir dış ticaret şirketinde muhasebe yardımcısıyım az çok birşeyler öğrendim 1 sene içresinde. ama mali müşavirin her saniye başımda ne işle ugrasıyorsun ne yapıyorsun bilgisayarda demesi,kafamda dikilmiş kameranın işveren tarafından sürekli izlenmesi,anlamsız saat 7 ye kadar çalışmak ve cumartesi de aynı şekilde. kısacası bütün bunlar bende çok kötü bir izlenim oluşturdu özel şirkete karşı. ayrıca saolsunlar şu anda sebebini bilmediğim bir karın ağrım başladı 6 aydır sürüyor. ve pazartesi mideme hortum atacaklar. saolsun özel sektör beni mahvetti cahil insanlarla uğraşmak. şimdi 25 yaşındayım çok mu geç acaba kamuya girmek için. ya da sizlere soruyorum belgeyi almak mı daha mantıklı kurumsallaşmış şirketlerde çalışmak için. yardımlarınızı bekliyorum zor durumdayım. şimdiden herkese teşekkür ederim.

sayın strikerman

kendinizi hiç yalnız hissetmeyin çünkü bende aynı durumda sayılırım. Dediğiniz gibi cahil insanlardan bıktım usandım. Ben SMMM belgemi aldım keşke almasaydım. İnanın o kadar emek harcadım+ yaklaşık 5000 tl ye maloldu. Şimdi Ciddi şekilde KPSS düşünüyorum ve onun araştırmasını yapıyorum. Nasıl KAzanırım nerden çalışmalıyım. Kaç Puan almalıyım. Yerleşebilirmiyim yerleşeme miyim diye 10 gündür kafamda. Karar aşamasındayım . Şimdiye kadar hiç dersaneye gitmedim. Ama Kpss için gitmeyi düşünmüyor değilim. Sizde düşüncelerinizi paylaşın ne yapmaya karar verirseniz yazın. İnşallah KPSS ye yerleşirim.

işler çok mu kötü kaç yıldır smmm olarak çalışıyorsunuz büronuz varmı normal bir memur kadar kazancı yokmu smmm nin merak ettim çünkü smmm stajeri olarak merak ettim

arkadaşlar yazın bi şeyler kimse yokmu

smmmlik malum uzun ve meşakatli yol sınavı başlatmayı geçtiniz varsayalım bundan sonra 3 yıl staj üstüne üstlük ruhsat parası e use cd leri sınava girmek para cıkmak para hadi bunların hepsini tek tek geçtiniz ruhsatı aldınız e daha sonra şirketlerde çalışayım derseniz uzun bir tecrübe kenidi iyi pazarlayabilme gerekir büro acsanız kimse size kaşınız kara gözünüz kara diye defter getirmez en az 2 yıl gözden cıkarmanız lazım yine bu bir ölçüde sizin sosyalliğinize bağlı en az beş yılınızı götürüyor herkes icin hayırlısını söylemekten başka diyecek bir seyim yok ..

millet amma ağlıyor be,yapmıyacaksanız niye seçtiniz bu mesleği,her işin bir zorluğu var,kolay iş varsa söyleyin onu yapalım...

bence güzel meslek memurluk çokda cazip değil serbest çalışmak azim ister çalışınca oluuur gider

Arkadaşlar ben de bu meslekle ilgili bazı bilgiler almak için üye olayım dedim ama şimdi bin pişmanım insanlar neden bu kadar şikayetçi anlam veremiyorum.amacınız ne? iş yapmadan, sorumluluk almadan para kazanmak mı?eğer öyleyse memurluk tam size göre arkadaşlar elinizdeki belgeleri atın evin bi köşesine "kpss" hazırlıklarına başlayın bi an önce herkese bool şans

Ahahah çok güldüm yaa ;D ;D Arkadaşlar sanki silah zoruyla smmm olmuşsunuz gibi bir izlenim oluşuyor yazdıklarınızdan... Kolay yoldan para kazanmak çok basit arkadaşlar en basitinden kontör satar gibi yapıp milletin kredi kartlarına borç devri yaptırın :D olmadı uyuşturucu işide güzel veya bi gömlek üstü silahta kaçırabiliriz :D

Şaka bi yana, çalışmadan sıkıntı çekmeden ekmek YOK arkadaşlar. Şikayetle bi yere varamayız. Türk milleti olarak genellikle çalışmayı çok sevmeyen bi milletiz bence olay burada başlıyor. Eski patronum her ne iş yaparsan yap en iyi şekilde yap mutlaka başarırsın derdi ve bunun o sözünü asla unutmam. Sıkıntı olacak, zorluk olacak, umutlar tükenecek ama çalışmak ve azim hiç durmayacak ki bir gün mutlaka başaracağız yanlış mıyım ?

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, yeni smmm olmuş biri için büyük paralar kazanmak çok kolay değil ama bence zaten yeni bir smmm nin ilk amacı çok para kazanmak değil tabelasında ki isme değer kazandırmak olmalıdır. Şimdiki tanınmış o çok para kazanan, işte piyasa çok tanınan smmm ler zannediyor musunuz ki bürolarını açtıklarının 3. haftasında insanlar "abi bizimde defterimizi tut... kendimi yakarım tutmazsan" diye feryat ediyorlardı :D Tabiki hayır... Bir şekilde bulundukları yere belirli aşamalarla geldiler.
İşte ben tam burada kendime şu soruyum sordum. Kamuda belirli bir maaşla kafam rahat aylığım belli tek düze yaşayıp gideyim mi yoksa, kendi işimi kurup sonucunu almaya inandığım bir mücadeleye mi başlayayım ? Benim cevabım 2. si.. 1. cevaba saygım sonsuz tamamen tercih meselesi. Ama 2. seçtiğim için asla kendime ve mesleğime kahretmeyeceğim çünkü ben bunu seçtim ve böyle mutluyum...

Ayrıca smmm mesleğinin geleceği ile ilgili araştırma yapan yeni arkadaşlara yeni ttk yı incelemelerini tavsiye ederim. Zira yeni ttk ile Türkiye'de çok eksik bir alan olan denetim gerçekten önemli bir hal almaya başlayacak. Bu alanda uzman olmak isteyenlere, odaların verdiği eğitimlere ve başta Konya smmm odası olmak üzere bir çok meslek kuruluşunun düzenlediği seminerlere şimdiden yakın alaka göstermesini tavsiye ederim.