SMMM makbuzlarınada k.d.v. tevkifatı çıkarsalar nasıl olur ?

ugur6666

Katkı Sunan Üye
çok k.d.v. ödüyoruz stopajdan dolayıda müşteriden alamıyoruz.. bazen müşteriden ücreti tahsil edemesekte makbuz kesiyoruz (ne kadar smk tahsilata göre olsada) bizim işlere tevkifat uygulasalar iyi olmazmı sizce

Ynt: smmm makbuzlarınada k.d.v. tevkifatı çıkarsalar nasıl olur ?

Merhaba ;

Biz mali müşavirlerin yararlanabileceği bir düzenleme mi ? İnanın yazarken bile üzülüyorum ama aklıma gelen iki konuyu da paylaşmak istiyorum.

KDV kanunu sanırım 1984 yılında çıktı.

SM makbuzlarının tahsilata göre mi verilen hizmet esas olduğundan hizmet dönemlerinde mi ( aylık/sözleşmeye göre yıllık tartışılmakta ) düzenleneceği düzeltilemedi .

Özellikle son günlerde sık sık "torba yasa " lar yayınlanıyor. Neden bu konu pas geçiliyor bunu anlamış değilim.

Bir de anlamakta zoralandığım zaman zaman da dile getirdiğim ama rağbet görmeyen diğer konu da ;

Neden GİB'in sayfasına biz müşavirler beyan,bildirim v.s. işler için tek şifre ile yetkilendiriliyoruz ?

Büro da personel sıra bekliyor sisteme girmek için. Çok mu zordur birden fazla yetki vermek/almak ? Neden biz meslekdaşlar /odalar/Birlik bu işin üzerine düşmüyoruz ? İnanın anlamıyorum.

Konu ile ilgili olarak da ; sizin düşüncelerinize katılıyorum . Ama bizlerin düşünemediği ne incelikler ne hesaplar yapılıyordur.

Dedim ya anlayamıyorum.

Ynt: SMMM makbuzlarınada k.d.v. tevkifatı çıkarsalar nasıl olur ?

çok güzel bir konuya değinmişsiniz sn.uğur666
tahsilat yapmakta bu kadar zorluk çekmemize rağmen çatır çatır kdv ödüyoruz.
20 sayfalık 117 nolu kdv genel tebliği yayınladılar.
biz mali müşavirlerin kdv lerinde tevkifat uygulaması veya yüzde 8 lik oranın uygulanması konusunda hiç bir emare yok.
demekki biz sesimizi çıkaramıyoruz.
örnek : düşünün bütün mali müşavirler tek yumruk oldu. aralarında anlaştılar,
1 ağustosta kapanış verdiler. 1 eylülde tekrar açılış yaptılar. (tabi açılış yaptıktan sonra ağustosta verilecek tüm beyannameler için kss+pişmanlıkla beyannameleri vermiyecekler)
ağustos ayının vergi beyannamelerinden devletin zararı ne olur ?
o zaman bizim sesimiz duyulur mu, duyulmaz mı ?

stajer49 ' Alıntı:
örnek : düşünün bütün mali müşavirler tek yumruk oldu. aralarında anlaştılar,

Merhaba ;

Bütün mali müşavirleri boşverin , bulunduğunuz semt/ilçe/il deki müşavirlerle bu eylemi yapabilir misiniz ?

üstadların ön ayak olması lazım. örgütlemesi lazım. ama nerdeeee !!

gerçekten sorunlu bir durum sağlıkta turizmde gıdada rakamlar % 8 e indi... milyonluk daire satışlarında %1 müteahhitler bizden daha muhtaç halde ya .. fırıncılar aynı şekilde.. doktorlar, kuyumcular, avukatlar bizim ödediğimiz k.d.v. nin 5 te birini ödüyor vs.vs. ve bizim vergi kaçırma durumumuz yok öyle bişey istediğimizde yok fakat bu kadarda tepemize binmesinler... sonuçta bizde faydalı bir iş yapıyoruz.. türmob için siyasi kesinlikle düşünmüyorum kim gelirse gelsin ama çok pasif kalıyoruz.. sokaklarda tabelaları alıp yürüyoruz olacak iş değil sokakta kim yürür sözünü geçiremeyenler.. bağır çağır kim takar yalova kaymakamını hesabı.. kötü durumdayız..

SMMM makbuzlarınada k.d.v. tevkifatı çıkarsalar nasıl olur ?

Bir çocuğumuz daha olur.

Adı da 2 nolu kdv beyannamesi olur.

bence oran %90 olsun ;D
gerçi bişey değişmez. sanki %10 alıcaz da