fonradar

SMMM Müşavirlik şirketlerinde muhtasar

merhaba arkadaslar,

muhasebemizi smmm ltd.şti tutmakta.bize makbuz yerine fatura kesmektedir.
gelir vergisi mükellefiyim ben ama benim adıma fatura kestigi için benim adıma stopaj yatırmamıs.

bu işlemden dolayı ceza uygulanır mı

tesekkürler,

Ynt: smmm müşavirlik şirketlerinde muhtasar

bilginiz eksik ya da yanlış ifade etmişsiniz.
smmm size makbuz kestiği zaman zaten stopajı muhasebeci değil siz muhtasar beyanname ile ödersiniz.
smmm şirketine defter tutturuyorsanız, size kesilen faturayı gider olarak kayda alırsınız. stopaj filan ödemessiniz.

Ynt: SMMM Müşavirlik şirketlerinde muhtasar

smmm ltd şti olarak faaliyet gösterenler serbest meslek makbuzu deği fatura kullanacaaklardır bu sebeplede düzenledikleri faturada stopj kesintisi yapamazlar, sizde bu faturayı giderinize işleyecek kdv sinide indirim konusu yapacaksınız

muhasebecine bu kadarmı güveniyorsun.
defterini enanet ediyorsun kestiği faturayı kendisine sormayıp burada sorguluyorsun.

Yada soylede sorabiliriz. Sirket simdiye kadar yevmiye kayitlarini hic kontrol etmemis mi?

mükellef veya diğerleri hep muhasebecide bir hata aramak zorundamı, resmi kurumda iş yaptıran mükellef bi sorunla karşılaşsa içinden çıkılamadığı zaman hemen muhasebeci hatası diye çözüme ulaşıyorlar. mükellefte aynı şekilde bir sorun çıksa hemen muhasebecim yapmış diyip çıkıyor. Yukarıdaki konu açan arkadaş herhalde buranın bir smmm forumu olduğunu anlamamış olsa gerekki muhasebecisinin bir hata yaptığını düşünerek kendi bilgi eksikliğini bizlere gösterdi.