fonradar

Smmm 'nin Fatura Düzenine Geçişi Sağlanmalıdır.

Yuksekkaya

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlarım.
Hayırlı günler dilerim.
Bilindiği üzere yaptığımız Serbest Meslek Faaliyeti dolayısıyla Serbest Meslek Makbuzu düzenlemek durumundayız.
Gelir Vergisi Kanununa göre Tahsil esası,KDV Kanununa göre tahakkuk esası geçerlidir.3568 sayılı Mesleki Kanunumuz ve bu kanunla ilgili Yönetmelik,Tebliğ v.b düzenlemelerlede 3 ay ücretin alınmaması halinde işe devam edilmez.
Kısaca belirttiğim bu esaslara göre biz Meslek Mensupları faaliyetleri ile hak ettikleri Ücretlerini alamamalarına rağmen Serbest Meslek Makbuzu düzenlemek zorunda kalmaktadırlar.(KDV Kanunu)Makbuzu düzenlemek ise Serbest Meslek Ücretinin alındığını işaret etmektedir.(Gelir Vergisi Kanunu)
Basit açıklamalardan sonra:
Haklı olarak yaptığı Serbest Meslek faaliyeti karşılığında sıra Ücretini almaya gelince:Serbest Meslek Makbuzu nedeniyle alacak davasının sonucu baştan belirlenmektedir.
Bazı Meslektaşlar da diyor ki: Mükellefin Defterine borç göstermekle iş halledilir.
İşte burada ayrıca duracaksın.Defteri işleyen evrağa göre hareket edecek.Evrak makbuz.Tahsil hükmünü işaret ediyor.Sen defteri işlerken almadım işlemini mükellefin defterinde yapacaksın.
Bunu özellikle görmek durumundayız.
Konu bu durumlar için ayakları yere basan yasal bir çözümü içermiyor.Sırf evrak Makbuz olduğu için çözümsüzlüğü davet ediyor.
Ne yapılmalıdır.
Serbest Meslek Makbuzu MUhasebe mesleği için Faturaya dönmelidir.
Bu artık bir mecburiyet haline gelmiştir.
Mali İdarenin ve TURMOB Yönetiminin bu konuya kafa yormaları beklenmektedir.​

Ayrıca meslek mensuplarının birleşerek kurumsallaşmalarının şirket kurmalarının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu düşünüyorum ben. Stopaj avantajını kaybetmemek için şirket kurmayan tanıdığın sayısız meslek mensubu var.