fonradar

SMMM Olduktan Sonra Mesleki Alanda Gelişme İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli ?

rkrlmaz

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 2012/3 yeterlilik sınavı sonucunda smmm olmaya hak kazandım bir kac ay öncesinde de Spk bağımsız denetim lisansını almaya hak kazanmıştım.Bir kac ay öncesine kadar tek düşüncem sınavları kazanmaktı ama şimdi daha farklı sorunlar , beklentiler oluştu.Şu an staj yaptıgım büroda devam ediyorum bir kac gune kadar bürodan ayrılma-devam etme durumum netleşecek , bir kararsızlık var tabii kendı büromu acmak için yeterli mükellefe sahip değilim ama burada kalırsam da düşündüğüm miktarda bi ücret veya çalışma koşulu olmayacak gibi.Asıl öğrenmek istediğim kendimi nasıl geliştireceğim.Staj dolayısıyla tabii ki bircok şey ögrendım tabii ama yınede bilmediğim cok fazla konu-meslekle ilgili özel durum oldugunuda biliyorum ve bana göre bu meslekte birinin diğerinden bi farkı olmalı ki müşteri bulabilsin .Tabii en önemli fark tecrübe ve ben sınavı yeni kazandıgıma göre bu bende tabii ki yavaş yavaş oluşacak .Mesleki anlamda gelişmeyi nasıl sağlayabilirim yani hem muhasebe hem sgk hem müşavirlik yani meslekle ilgili akla ne geliyorsa kendimizi geliştirmek için ne yapmak gerekir. Çünkü bu mesleği yaparken hakkını vererek yapmak istiyorum.Herkesten fikir bekliyorum eminim benım durumumda olan cok kişiye de yol gösterir.

Bizim mesleğimiz bir çok kanunla iç içe ve bu kanunlar çokça revize ediliyor, bu değişikliklikleri atlamadan takip etmeniz gerekiyor.

Selamlar
Tabiki okumak çok önemlidir ama okumak yetmez.Bunları pratikte uygulamadıktan sonra okuduğunuzdan da birşey anlamazsınız.Büro tecrübenizin ne kadardır devam ettiğini bilmiyorum fakat bana göre şu iki soruna yönelin...
1- Şu anki büronuzu kullanarak önce şahsi büronuz için biraz mükellef potansiyeli oluşturun
2- Şu anki büronuzdaki iş paylaşımınızı da bilemiyorum ama ilgilendiğiniz mükellefler arasında mevzuat ve takip konusunda en karışık ve zor mükellefler varsa onlar üzerinde çalışma yapın..Dosyalar sorumluluk şeklinde paylaşılmısa bu dosyaların sorumluluğunu alın.Ne kadar zor ve karışık işlere girerseniz o kadar çabuk öğrenir ve pişersiniz.
Unutmamalısınız ki belgenizin,spk sınavını kazanmış olmanızın,bütün kitapları okumanızın,mükellef gözünde çokta bir önemi yoktur.hatta belkide sizin için dezavantajı vardır,çünkü sizden beklentileri dahada çok olacaktır.
Yalnız çalıştığınızda hem mükellef sayısı hemde bilgi önemli olacak.Bilgim yeterli diyorsanız bana göre mükellef zaman içinde oluşur, o zaman ayrılın.Ama bilgimde az mükellefimde az diyorsanız biraz daha dişinizi sıkın,önce bilgiyi ve pratiği edinmeye çalışın. Ona göre karar verin derim ben....
Saygılar

yorumlar için teşekkür ederim , okumak zaten olmazsa olmaz .Şu an ki büroda herkesin belli sayıda defteri var ve o defterlerle ilgili herseyı tek kişi yapar yani ssk işlemlerinide muhasebe işlemlerini de bütün beyannameleri de kendim yapıyorum. mutlaka bilmediğim seyler cıkıyor tabii ama genelde durum bu.Su an 2 tane işletme defterim var kendı adıma geriye kalan buronun mükellefleri 18 tane kadar bunlarında yarısı şirket.

* Merak ettiğiniz ya da birinin size sorduğu her şeyi muhakkak araştırın. Cevabı mutlaka bulun.
* Her gün mutlaka mevzuat değişikliklerine göz atın.
* Seminer, Panel ve söyleşilere katılın.
* Sorumluluk alın. Şu an mesleki bilginiz ne düzeyde bilmiyorum ama bütün işleri sizin yapacağınız bir işe yönelin. Bütün sorumluluk sizde olsun.
* Belgenizi aldıysanız iş değiştirmenizi tavsiye ederim. Böylelikle bir Mali Müşavir olduğunuzu emin olun daha iyi hissedip kendinizi daha çok geliştirirsiniz.
Tebrikler bu arada...

Arkadaşlar 2012/3 yeterlilik sınavı sonucunda smmm olmaya hak kazandım bir kac ay öncesinde de Spk bağımsız denetim lisansını almaya hak kazanmıştım.Bir kac ay öncesine kadar tek düşüncem sınavları kazanmaktı ama şimdi daha farklı sorunlar , beklentiler oluştu.Şu an staj yaptıgım büroda devam ediyorum bir kac gune kadar bürodan ayrılma-devam etme durumum netleşecek , bir kararsızlık var tabii kendı büromu acmak için yeterli mükellefe sahip değilim ama burada kalırsam da düşündüğüm miktarda bi ücret veya çalışma koşulu olmayacak gibi.Asıl öğrenmek istediğim kendimi nasıl geliştireceğim.Staj dolayısıyla tabii ki bircok şey ögrendım tabii ama yınede bilmediğim cok fazla konu-meslekle ilgili özel durum oldugunuda biliyorum ve bana göre bu meslekte birinin diğerinden bi farkı olmalı ki müşteri bulabilsin .Tabii en önemli fark tecrübe ve ben sınavı yeni kazandıgıma göre bu bende tabii ki yavaş yavaş oluşacak .Mesleki anlamda gelişmeyi nasıl sağlayabilirim yani hem muhasebe hem sgk hem müşavirlik yani meslekle ilgili akla ne geliyorsa kendimizi geliştirmek için ne yapmak gerekir. Çünkü bu mesleği yaparken hakkını vererek yapmak istiyorum.Herkesten fikir bekliyorum eminim benım durumumda olan cok kişiye de yol gösterir.

siz zaten büroda staj yaparak yeterli tecrübeyi elde etmişsiniz. (ama sadece muhasebe bürosu olarak).. tecrübe için araştırmanın yanında uygulamada gerekir bence iyi bir firmada yeni bir başlangıç yapabilirsiniz elde ettğiniz tecrübelerlede kendinizi geliştirirsiniz. spk lisansıda almışsınız gelişime açıksınız tek sorun kendinize güvenip güvenmemeniz aslında..

bulunduğum şehir itibariyle büyük bi firmada çalışma olasılıgı pek yok çünkü çoğu aile şirketi kurumsallaşma pek yok.istanbul ankara gibi şehirlerde denetim firmasına başvuru yapsam .işe alınma veya maaş konusu nasıl acaba.normalde hıc aklımda yoktu ama konustugum 1-2 smmm büyüğüm kişisel gelişim açısından 4 büyük denetim firmasında çalışmanın çok etkili olacağı yönünde .oradaki tecrübeyle buraya geri döndüğümde çok daha iyi seviyede olabileceğimden bahsettiler ama bı yerde de artık sıkıntı çekmek istemiyorum.Denetim firmalarında çalısmıs olan var mı forumda bilgi edinme açısından yardımcı olabilirler sanırım.Çünkü gerçekten kafam çok karışık.