fonradar

SMMM olma yolunda önemli değişiklikler

the accountant

Katkı Sunan Üye
detaylarını bilmemekle, odaya sıkça gidenlerden duyduğum kadarıyla yakın bir zaman sonra (muhtemelen 2010'da) staj ve yeterlilik süreçlerinde önemli bazı değişiklikler olacakmış. gerek sınav adetlerinde, içeriklerinde ve sürelerinde değişiklikleri kapsadığını tahmin ediyorum. yakında detaylar ortaya çıkacaktır.

Ynt: SMMM olma yolunda önemli değişiklikler

ne tür değişiklikler mesela kitap ve kaynak almaya başlayacağım ona göre hareket edeyim

detaylı bilgim yok ama önemli değişiklik olacağını duydum. mesela staja başlama sınavı tek sınav olamayacakmış.

haklısınız eskiden bişey olamadın bi öğretmen ol bari derlerdi şimdi bişey olamıyorsan mali müşavir ol bari diyorlar :))

yakında başka kriterlerde getirilir bu gidişle, iyi ata biniyormu, attığını vuruyormu, 100 mt'yi ne kadarda sürede koşuyor gibi. işin çivisi çıkmak üzere. 100 tane sınav konulsada sonuç değişmeyecek. bu kadar fakülte , mezun ve işsiz olduğu müddetçe.

Zorlaştıracaklar mı kolaylaştıracaklar mı anlamadım ?

Meslek mensubu sayısının fazlalığından dem vurup, mali müşavir olma kriterlerinin ağırlaştırılmasını eleştirmek çelişkili gözüküyor.

duvarın iki yüzü var gibi görünüyor. duvarı geçmiş olanlar daha fazla kişinin duvarı geçmesini istemiyor çünkü pasta çoğalmazken paylaşan çoğalıyor. duvarı aşmaya çalışanlarda bi şekilde bu pastadan pay almak istiyor.
şunu söylemeye çalışıyorum kriterleri istediğiniz kadar yükseltin, bu sorunu kaynağından çözecek önlemler alamazsanız bu durum meslek için sorun olmaya devam edecektir. Duvarın daha çok yükseltilmesiyle Meslek standardında olumlu gelişmenin doğru orantılı olacağını düşünmüyorum. sadece yeni dersaneler açılmasına neden olacaktır.

türmob bu alımı ihtiyaca göre almaya çalışıyor mükellef sayısı meslek mensubu sayısı bunlara göre alım yapılıyor.. herkesin önü açık olsun kimsenin kariyerinde gözümüz yok ama dün bir arkadaş kimya mezunu smmm olmak için girişimler yapıyor.. başka biri tedaşta şebeke işlerine çıkıyor smmm olcam diyor.. ben ona olma desem kıskanıyor diye düşünebilir ben ne kadar da ol yada olma desem zaten alınacak sayı belli .. çok tuhaf ya biz bu stajı kolaymı bitirdik bu sınavlar çokmu kolaydı bürolarda üç kuruşa azmı süründük hele hele bu dediğim arkadaşlar 30 yaşında evli çocuklu adamlar.. yada millet neyapacağını bilmediğinden saldırıyor bişeylere..

Milletin kafasında hala "iki cızıktırıp parayı götürüyor" imajı varken daha çooook isteklisi çıkar. Unutulan bir beyanın cezasının alınacak bir kaç aylık veya bir senelik ücrete eşit olduğunu duysalar yinede isterler mi acep?

örneğin internet üzerinden zorunlu eğitim olacakmış stajyerlere. gördüğüm kadarıyla stajyerlik dönemini daha dolu ve sıkı bir hale getiriyorlar.

şu anda stajyerlere e-use cdleri ile zorunlu eğitim verilmektedir. Bu verilen eğitimin faydası da yok denecek kadar azdır. Amaç eğitimden çok para kazanmak diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

3568e göre staj dosyası açtıran mayıs 2009 stajyeriyim,yüksek lisans mezunuyum, eski kanuna göre 5 ay sonra stajımın bitmesi gerekirdi..bu sabah euse cd leri geldi hemde 2si birden :))
ocak a kadar bitirin dediler..stajınız 3 sene olacak dediler :))
yanında staj yaptırmayan meslektaşlarımdan :)) geriye dönük haklarımı gasp eden birliğimin (!) üyelerinden midem bulandı.

ben uğradığım hukuksuzluklara,mağduriyetlere sebep olanlara lanet ediyorum,
staj yeri bulabiliyormusun,maaş alabiliyormusun? karnın aç mı? hiç düşünmüyorlar..
aman kimse pastamızı bölmesin..
Tüküreyim pastanıza..

yahu bu yapılan hukuksuzluk,kanunsuzluk ,ahlaksızlık diyorum..
kimse bu mesleği size zorla seçtirmedi diyor alçak..
artık bu meslekten tiksindirdiler resmen,
ruhsatı almak nasip olur mu bilmiyorum ama hiiiç keyif bırakmadılar..
soksunlar gözlerine

yapın stajı 10 yıl - 80 sınav

P.tesi günü odanın son dersi olan meslek hukuku dersine gittim , kurul üyesi Cem beyde bu konudan bahsetti..

SMMM Sınavı 2 gün ile sınırlı değilde İngilterede olduğu gibi 36 aylık bir süreci kapsayacakmış..Sınavlar tek tek olacak bir sınavdan geçemeyen diğer sınava giremeyecekmiş..

Bu yıldan itibaren Staja başlama sınavının sorularıda zorlaşmaya başlamış biraz daha seçici davranıyorlarmış..

Ayrıca 2012 veya daha öncede olabilir Yabancı Dil zorunluluğu gelecekmiş..

AKINB ' Alıntı:
P.tesi günü odanın son dersi olan meslek hukuku dersine gittim , kurul üyesi Cem beyde bu konudan bahsetti..

SMMM Sınavı 2 gün ile sınırlı değilde İngilterede olduğu gibi 36 aylık bir süreci kapsayacakmış..Sınavlar tek tek olacak bir sınavdan geçemeyen diğer sınava giremeyecekmiş..

Bu yıldan itibaren Staja başlama sınavının sorularıda zorlaşmaya başlamış biraz daha seçici davranıyorlarmış..

sınavlar tek tek olacak derken, örneğin finansal muhasebeden geçemeyen mali tablolar analizi'ne giremeyecek şeklinde mi, yoksa finansal muhasebe sınavı bir kaç farklı sınavdan olacak da bu dersin her bir aşaması geçilmeden diğer aşamasına girilemeyecek şeklinde mi acaba?

the accountant ' Alıntı:
AKINB ' Alıntı:

sınavlar tek tek olacak derken, örneğin finansal muhasebeden geçemeyen mali tablolar analizi'ne giremeyecek şeklinde mi, yoksa finansal muhasebe sınavı bir kaç farklı sınavdan olacak da bu dersin her bir aşaması geçilmeden diğer aşamasına girilemeyecek şeklinde mi acaba?

Finansal muhasebeden geçemeyen analize giremeyecek tarzında..

trattataa kardeşim iyi yazmışsın bende daha yolun başındayım ama tiksindim pastaymış ne pastası be kardeşim rızkın varsa yersin Allah'tır rızkı veren... eden bulur diyorum

Merhaba,
02.01.2009'da MM stajına başladım.
1. MM staj süresinin 3 yıla çıkartılmasıyla, yüksek lisans yapanların durumu hakkında kararın netleşmediği bilgisini aldım ve
2.Staja başladığımızda, Eğitim Cdlerinden sorumlu olmadığımız gerekçesiyle cd verilmemişti, 11.2009'da adresime eğitim cdleri gönderilmiş,
bu konu ile ilgili uygulama ve bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

sn.yasay oda ile görüşümenizi öneririm. En sağlıklı bilgiyi oradan alırsınız.

bildiğim kadarıyla stajın 3 yıla çıkartılmasıyla birlikte, eskiden 1 yıla saydırdığınız yüksek lisans ve 1,5 yıla saydırdığınız doktora uygulamaları kaldırıldı. sadece odanın kurslarına giderseniz 3 aya kadar staj süresinden saydırabiliyorsunuz.