fonradar

SMMM Olmak mı Yoksa LES e Girip Yüksek Lisans Yapmak mı ?

denetimzede

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar şuan ki çalıştığım iş yerinde benimle beraber tam 3 mali müşavir olucaz.

ancak arkadaşların yaklaşımları hiç hoş değil. farklı bölümlerden mezun biçok arkadaş mali müşavirliği pek fazla saymayıp lesi kazanırlarsa çok büyük bir iş yaptıklarını söyleyip duruyorlar.

soruyorum bende hem size hem kendime

staj sınavını kazanana kadar gecemiz gündüzümüze karıştı 2 veya 3 yıl odanın kapısında istenen evrakları teslim etmek için süründük gelen cd leri bitirmek için didindik kurslara döktüğümüzü paraları hiç söylemiyorum yeterlilik te canımızı dişimize taktık 7 sınava birden girdik canımıza okundu sosyal hayat kalmadı

çok afedersiniz ... kırık lese girip 10-20 soru çözüp yüksek lisans yapmakmı yoksa yukarıdakileri yapmakmı büyük marifet ve başarı? neden hak ettiğimiz saygıyı insanlardan alamıyoruz? nerde yanlış?

Ynt: smmm olmakmı yoksa les e girip yüksek lisans yapmakmı?

:)
Doğru söylüyorsun Ben Marmarada doktora yapıyorum aynı zamanda smmm olmak üzereyim.

insanlar ilkine daha fazla saygı gösteriyor, ama şunuda bil tez yazmak smmm bitirme sınavlarından zor

Ynt: SMMM olmak mı yoksa LES e girip Yüksek Lisans yapmak mı?

Yanlış
1. İlköğretim mezunlarına çakma bir sınavla üniversite mezunlarına verilen ünvanı verirlerse üniversite mezunlarının diplomalarını yok sayarlarsa ortada saygı maygı kalmaz.
2. Belgenin altını doldurmadan belge alınırsa belge aldıktan sonra nitelikli iş bulunamazsa, mükellef bulunazmazsa sonrada belgeli boş gezenin boş kalfası olursa ortada saygı kalmaz.
3. Bence en önemlisi mükellef sayısı artmazken 100.000 kişide olan bir belge sizde olursa üstüne her üç ayda bir bu 100.000 kişiye devamlı ekleme olursa yani herkeste olan sizde olursa gene saygı kalmaz.

Şu bizim çektiğimiz çileler sonucunda alınacak belge ile belgeyi alanların belki %10 u para kazanacak %90 gene çarkın dişlilerinde öğütülüp duraca.
Kendiniz söylemişsiniz bir şirkette 3 SMMM demek zaten işin cılkının çıktığının en büyük göstergesidir. Bir şirkette hiç 3 YMM gördünüzmü ben görmedim demekki nerde çokluk orda ........ Bir şirkette 3 kişide olan belge sizde olsa sizi ne yapacaklar tepenizde belgeliler varken belge aldığınızda şefmi olacaksınız müdürmü yani belge buradaki stajerler dışından ilkokul mezununda da var işsiz dolaşan binlerce kişidede var.

şimdiki aklım olsa KPSS ye girerdim zaten üniversite mezunuyum olurdum bi uzman cumartesi pazar tatil iş garanti bide istanbul olsa ki bu kadar çalışmaya olurdu değmeyin keyfime... ahhh ahhh...

arkadaşlar şimdi kınıcaklar meslektaşımızın düşüncesine bak diye ama son sınavlardan sonra bence herkez böyle düşünüyo olsa gerek :)

Selamlar,

Karşılaştırılacak konular değil bana göre.

Yüksek lisans yapmak da, SMMM olmak da zor ya da kolay. Bazı kişilerin bazı konuları daha önemli sayması genellemeye yetmez bence.

Sürekli bahsediliyor, mesleğin saygınlığı ya da eğitimin saygınlığı ne olacak diye. İkisinin de saygınlığı kişinin kendi elinde.

Üniversite okumanın sonucunda meslek garantisi beklemek nasıl yanlışsa (keşke öyle olsa ama günümüz şartlarında böyle değil), SMMM olduktan sonra para ve saygınlık beklemek de yanlış. Bunlar sadece ünvan. Altını ya da üstünü doldurmak size kalmış.

Nasıl ki birileri SMMM olmayı küçümseyerek yüksek lisans yapmayı önemli bir şey sandığında hata yapıyorsa, birileri de ALES ve yüksek lisansı küçümseyerek aynı hatayı yapıyor.

Tabi bana göre.

Aynen budur.

Bana gore cok sacma bir baslik.Smmm olmak 5 yil surecek zorlu bir surec aysaki yuksek lisans en fazla 1 sene.cevremde ozel universtelerden cok rahat yuksek lisans serfitaksi alanlar var.sorular basit tezler basit.siradan bir insanin yapabilecegi seyler. cok kolay yuksek lisans yapabilir herkes ama cok kolay smmm olamaz.5 yillik surec herkesin kaale alacagi birsey degil.Birkere alt yapin olucak smmm olmak icin.İster kursa git ister fakultesine ama altyapiyi mutlaka almalisinki baslangic sinavlarini gecebilesin.