fonradar

SMMM Ruhsat harçları ve 40 Haramiler

3568 Sayılı kanun 50. Maddesi gereği gereğince Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yeterlilik sınavını 22-23 Kasım 2008 tarihinde vermiş bulunmaktayım ve şu an itibari ile aşağıda belirtilen oldukça fahiş ücretlerden dolayı ruhsat talebinde bulunamadım. 2013 dönemi SMMM Ruhsat talebi için istenen ücret kalemleri aşağıdaki gibidir;
-Ruhsat bedeli 980,00 TL, saat fonu 180,00 TL, Eğitim Fonu 180,00 TL Sosyal Yard.Fonu 180,00 TL Kimlik Bedeli 80,00 TL Ruhhsat Harcı 517,50 TL Oda Kayıt Ücreti 405,00 TL Maktu Aidat 265,00 TL v.s.... böyle uzayıp gidiyor.Toplam 2.787,50 TL talep edilmektedir. görüldüğü gibi harçlar eli Dumrul haracıdır, ve gerekçesi olamayacağından Anayasal hak ihlalidir. bu sebeple bu meleğe ömrünü adamış arkadaşları duyarlılığa davet ediyorum. Eğer bu harçları verip SMMM Ruhsatını almadıysanı YMM için geren 10 yıl süreç başlamamktadır. Bu zorunlu dayatma meslek ahlakıyla uyşmamaktadır.Türmob almış olduğu bu harçla rkarşılığında ne hizmeti vermektedir üyelerine hiç bir şey. Bu bir soygundur, Etik değildir, ticari değildir. Oda odalıktan çok Ticarethane olmuştur. ben bu yüksek ve alakasız ücretlerden dolayı ryuhsatımı alamdım sizleride bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. bu sebeple TBMM Dilekçe Komisyonu’na bu kanunun değişmesi için talepte bulununuz.

Örneğin Ankara barolar birliğinin ruhsat talebindeki harçları Giriş kes 607,Aidat 181 , kimlik 50,adalet bak. 516, Türkiye barolar birliğiğ 300 toplamda 1654 lira iken bizim odanın 3.000,00 Tl yaklaşmış.SMMM aşamasına gelinceye Kadar yeterince zorluklarla, özel dersler alarak, sınav harçı, başvuru harcı gibi maliyetleri karşılayarak mesleki olarak kendinizi kanıtlıyorsunuz. Ayrıca bu noktaya gelinceye kadar Staj başlatma sınavı, 3 yıl staj süresi ve nihayetinde yeterlilik sınavına girmiş oluyorsunuz. Ayrıca bahse konu ücretlere yakın meblağlarda da Staj dosyası açtırmak zorundasınız. Bu SMMM Odası için bir gelir kapısı olarak gözükmektedir.Türmob bu tutarların oldukça yüksek olduğunun farkına varmış olmalıki iş bu bedellerin bir kısmı için taksit imkanı sağlamaktadır.Ruhsat müracatı bilindiği üzere bir iş yeri açma, izin/müsaade talebi, herhangi bir kullanım, gibi özel amaçlarda talep edilmektedır. Bu anlamda iş yeri açamadığım, değişen piyasa koşullarda açmamın da mümkün olmadığı bir durumda ruhsat almak gibi bir dayatma yapmanın mantığı anlaşılamamaktadır. Müşavirlik bürosu açmadığım halde odanın bana ruhsat aldırma dayatması hukuki değildir, anayasal değildir, hukiki değildir. Aslolan müşavirlik belgesinin verilerek, bundan sonradaki SPK, Denetim, YMM olabilme v.s. gibi yasal hakların önünün açılmasıdır. İşyeri açmadığın halde neden ruhsat alasın ki, mecburmuyuz buna? işyeri açmayanla açanı aynı kefeye koymakta ve uhsatını almadıysan SMMM sayılmıyorsun ve YMM olma süreci 10 yıllık süreçte başlamıyor. Türmob bu tahsilatlar karşılığında ne hizmeti veriyor üyelere ne imkan sağlıyor, giderler nereye harcanıyor bunu kamoyuna açıklasın.

En çok merak ettiğim şey,bu şikayetler (tamamen haklılık içeren) malum seçimden sonra hızla yok olacak mıdır.

benimkiler için garanti verebilirim. çünkü seçimlerle hiç bir alakam yok, sadece meslek standartının yükselmesi için istiyorum.

Ben stajdan sayılan hallerden sınava girdim ve sınavı kazandım.
Ruhsat Bedeli 1.935,00-TL,
İnsaat Fonu 180,00-TL,
Egitim Fonu 180,00-TL,
Sosyal Yardımlasma ve Dayanısma Fonu 180,00-TL,
Kimlik Bedeli 80,00-TL,
Dosya Bedeli 240,00-TL
TOPLAM 2.795,00-
Ayrıca 517,50- TL ruhsat harcı
Oda Kayıt Bedelli: 1200- TL
Aidat: 130- TL
TOPLAM: 4600- TL
bu ödemeyi nasıl yapacağımı düşünüyorum.

lütfen politik baskılarla konuşmayın, kredi çekin bir şeyler satın ama paşa paşa ödeyin, fazla ses çıkarmayın :D

Başka odalardaki fiyatları araştırın. Başka odalar daha az alıyorsa onlara üye olun. Özellikle memleketinizi bir deneyin derim.

İnsaat Fonu 180,00-TL,
Egitim Fonu 180,00-TL,
Kimlik Bedeli 80,00-TL,
Dosya Bedeli 240,00-TL
TOPLAM 2.795,00-

ben odayı açmayı düşünmüyorum belgemi alacağım bağımlı çalışacağım aynı mı ücreti ödeyeceğim gene 2013 aidatı ne kadar

aynı olması lazım odayı bağlamıyor çünkü bağımlı yada büro açman belgeni kullanmazsan %50 sini ödüyorsun aidatın yada haracın :)

İnsaat Fonu 180,00-TL,
Egitim Fonu 180,00-TL,
Kimlik Bedeli 80,00-TL,
Dosya Bedeli 240,00-TL
TOPLAM 2.795,00-

Bu ücret hangi odaya ait?