fonradar

SMMM Sınavının daha da zorlaştırılması gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sınavın daha da zorlastırılması gerekir.staja baslama sınavını kazanma oranının %1 e inmesi sağlanmalı.staj dönemi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmalıdır.yeterlilik sınav hakkı kısıtlanmalı sadece 1 yıl sınava girme hakkı olmalı. ayrıca sadece 3 sınav hakkı verilmeli.sınavkonuları daha da zorlastırılmalı.uluslar arası finansal raporlama standartları ve örnek olaylar eklenmeli.smmm yeterlilik ve staja başlama sınavına ingilizce sınavı da eklenmeli
açıköğretim mezunları sınava alınmamalı..

Ynt: smmm sınavının daha da zorlastırılması gerekir

süpermiş:)

Ticaret lisesi mezuniyeti olmayanlar, hangi üniversiteyi bitirirlerse bitirsinler mesleğe alınmamalı.

başka bölümlerden lisans eğitimi yapıp işletmede yuksek lisans yaptı diye mesleğe girme hakkı kazananların bu durumları derhal iptal edilmeli.

belirli bir süre bilmemnerde öğretim görevlisi olup belge almaya direk hak kazanan öğretim görevlilerinin kesinlikle bu hakları olmamalı.

hesap uzmanlığından vs emekli olup belge alanların bu belge alma hakları kesinlikle olmamalı. memurların memur oldukları dönemde girdikleri sınavlarla kazandıkları haklar smmm sınavları ile bir tutulmamalı. isteyen yeniden bütün sınavlara girmeli.

Türkiyede firma iç denetimlerinin belge almış meslek mensuplarınca yapılması sağlanmalı CIA filan gibi uluslar arası belgelerin çeşitli şekillerde sınavlarla alınıp belgelendirilmesi yasaklanmalı bu hak meslek odalarına verilmeli. Bu Tür ünvanları SMMM ünvanıyla birlikte kullananları meslekten men etmeli.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madde 2- A) Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu:
b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

Bu maddeye istinaden Finans alanında müşavirlik yapmak da mesleğin konusunu içerdiğinden, İktisat ve ekonomi konuları smmm sınavına eklenmeli, sınavda hayali bir ülke olduğu var sayılarak ekonomik göstergeler verilmeli ve bu göstergelere göre o ülkenin merkez bankasının alması gereken kararlar ve yapması gereken tablolar filan istenmeli..

bu sınav kağıtları yurt dışındaki üniversitelerin proflarından da davet edilen bir komisyonca değerlendirilmeli..

Sınavda ingilizceye ek olarak dünyanın en büyük ekonomik gücleri arasında hızla yükselen Çin halk Cumhuriyetinin konuştuğu dil ve lehçelerden sınav yapılmalı. Zira artık çin finans sistemi bilinmeden finansal yorum yapmak neredeyse saçmalık. E dünya finans durumu bizim firmaları da etkilediğine göre çince bilmek şarttır.

Ülkemizde artık avrupa birliği ülkelerinden gelen firmaların yurt içinde bir çok ortaklıklar kurduklarına, Türkiyedeki firmaların da ab ülkelerinde çalışmalar yaptıklarına sıkça rastlanmaktadır. Ab nin hiç olmazsa büyük ülkelerinin (Fransa, Almanya) vergi hukukları konusunda yurt dışı vergi hukuku dersi adı altında sınav yapılmalı geçemeyen bu international ve yüksek belgeyi asla alamamalı.

Tüm meslek mensupları her 4 yılda bir mesleki yeterliliklerini yeniden ispat etmeli. (öyle ya bu mevzuat durduğu gibi durmuyor ki sürekli değişiyor melet) 20 sorunun sorulacağı bu sınav yazılı olmalı geçme notu 90 olmalı. Zira artık yeterliliğini vermiş bir kimsenin bu işi takip etmemesi düşünülemez.

Mesleki belgesini alıp, 2 yıl serbest olarak bu işi yapmayanların bu belgeleri iptal edilmeli. Firma bünyesinde SMMM olarak çalışmak ve defter imzalamak bağımsızlık yönünden bence sorun yarattığı için bu müessese derhal kaldırılmalı.

Aslında yüksek lisansı filan da şart koşmamız lazım ya.. yüksek lisans yapmayan kişi ıyyy... sadece lisans.. ı ıh hoşuma gitmedi yüksek lisans da olsun (tezli olacak tabi) ve özel ünivden olan yüksek lisansı da kabul etmeyelim. mutlaka devlet üniversitesi olması zorunlu olsun.

Toefl şart zaten söylemeye gerek duymuyorum.

Ayrıca sınavlarda ileri düzey excel konusundada bilgisayar sınıflarında %95 not istenerek sınav yapılması gerektiğini düşünüyorum.

E - beyanname programı sınavı da mutlaka olsun..

E yani bu muhasebe denen şey artık elde tutulmuyor.. Piyasadaki mevcut muhasebe programlarından herhangi birisi karşımıza müşterimizde çıkabilir yani.. program bizim için çok önemli bi denetim aracı olduğundan sınavı olmalı bunun:)

SAP, MRP, logo, eta, mikro, netsis, luca, nebim, orka, akınsoft vb.. bilmeyen muhasebeci mi olurmuş.. ortaya bir havuz yapmalılar sınavda hoca elini daldırıp 3 kağıt çıkarmalı hangi programlar denk gelirse o program için hazırlanmış sorulardan hemen sınavı yapıp %95 başarı beklenmeli.

herşeyin bi international standardingi var kardeşim... doktorlar nasıl her yerde beyaz önlük.. avukatlar nasıl en kötüsü takım elbise.. takım elbisesiz yakalananı meslekten derhal uzaklaştırmalıyız. standardımızı kimse bozamaz.

aklıma gelmiyor eklemek isteyen var mı?

ne çok şey istemişim:)

Ynt: SMMM Sınavının daha da zorlastırılması gerekir

süpermiş:)

Ticaret lisesi mezuniyeti olmayanlar, hangi üniversiteyi bitirirlerse bitirsinler mesleğe alınmamalı.

aynen katılıyorum kardeşim...

Ynt: SMMM Sınavının daha da zorlastırılması gerekir

Şüpheli yeni bir üyeden Provakatif bir konu, daha önce çok tartışıldı ve kavga edildi.Sonu kilit olan bir konu olduğu için şimdiden KİLİTLİYORUM.Gereksiz münakaşaya gerek yok.

KİLİT

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...