fonradar

Smmm Stajında Aklıma Takılanlar

merabalar foruma henüz üye oldum. Staj için evraklarımı bugün odama teslim ettim eksiklerimi de yarın tamamlayacağım tesmer ve odaya sorduğum bazı sorular karşılığında beni tatmin etmeyen cevaplar aldım. Deneyimli arkadaşlarımın yardımcı olmasını rica ediyorum.

1- Önceki meslek hayatımda esnaflık yapıyordum ve kapanışımı 23.12.2019 itibariyle gerçekleştirdim. Haliyle staj yapacak mensup bulmak zor olduğu için bende yıllardan beri çalıştığım mensupla anlaştım. Bu durumun yani önceki dönemde beraber iş yaptığım mensubun yanında staj yapmamın mahsuru var mıdır etik yönden? 3568 içerisinde bir engel görünmüyor ancak bağımsız denetçilerin benzer durumda iş yapamayacaklarını biliyorum.

2- Haliyle dönem sonu kapanış verdiğim için 2020 yılı içerisinde 2019 a ait bazı vergilerim çıkacak ( muhtasar,kdv,geçici vb gibi) ve haliyle bunun beyanname bildirimlerini yanında staj yaptığım mensup yapacak durum staja engel midir? Yine 3568 de net bir şey yazmıyor.

3- İşyerimi kapattıktan sonra ailemden birisi adına açılış bildirimi yapıldı ve aile bireyimde işyeri adına yanında staj yaptığım mensupla çalışacak. Bu durumunda staja bir etkisi var mıdır?

4- Kapanış sırası yazarkasayı kendime fatura ettim aslında direkt aile bireyime fatura etmek isterdim fakat o 01.01.2020 itibari ile açılış bildirgesinde bulunduğu için böyle bir durum söz konusu oldu. Aile bireyim iş yerini tamamen açtıktan ve gider pusulasını bastırdıktan sonra ben kasayı gider pusulası ile satsam bu durum benim adıma ticari iş teşkil etmekte midir? (gider pusulasının işleme mantığını her ne kadar bilsek te detaylarını tam olarak kestiremiyorum)

Bilgili arkadaşlarımın cevaplamasını rica ediyorum.