fonradar

Smmm Ücreti Tahsilat Sıkıntısı

Smmm ler mükelleflerinden ücret konusunda sıkıntı yaşıyorlar bunun için ne yapmalıyız. Alamadığımız ücertlerden dolayı serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundamıyız.

Smmm ler mükelleflerinden ücret konusunda sıkıntı yaşıyorlar bunun için ne yapmalıyız. Alamadığımız ücertlerden dolayı serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundamıyız.

Bir çok arkadaşımız aynı sıkıntıda yaptığımız hizmet göstermiyor.En yakın meslek grubu olan avukatlarda bilhassa ağır ceza davalarında bulup buluşturup ücretleri ödüyorlar ödemezlerse dava yürümüyor.Bizde ise hizmetler paralı parasız devam ediyor.Yasa hazırlanırken ücretler peşindir 3 ay içinde paranı alamıyorsan sözleşmeyi fesh edebilirsin diyor bunu yaparsak her halde bürolarda müşteri kalmaz.Vergi dairesi hizmet görüldü ben kdv mi isterim diyor yani sadece kdv makbuzu kesilsin diyor.Bazı arkadaşlarımız bir yıl geriden tahsilatla idare ediyor veya müşteri ne zaman ne kadar isterse ödeme yapıyor.Her şeye para buluyor meslek mensubuna geldimi tıs oluyor.Müşteriyi paketlemek 5 dakika sürmez ama yeni iş gelmiyor bilhassa yaşlı kesim iş alamıyor 25 yaşında genç işyeri açarsa babası yaşında meslek mensubuna gitmiyor yaşıtına veya daha genç bir meslek mensubunu tercih ediyor sloganı meslek mensubu bulunsun ama son kararı ben vereyim tarzında uygulanıyor.İşi bıraksan köşe başında bekleyen ne zaman istersen ne kadar istersen öde diyen kulis yapan bir meslek mensubu hazır bekliyor.Çözüm belkide idarenin kapasiteye göre yapmak istediği mükellef sınırlaması olabilir o da lafta kaldı unutuldu patronlar razı değil herhalde .Her kesin işi aşı olursa kulis yapılmaz fiat kırılmaz hizmet verilecek müşteri seçilir bana 20 defter kapasite verirse 20 tane işletme ile çalışmak istemem hiç olmazsa 10 tanesi bilanço olsun eve ekmek götürebileyim diye değerlendiririm..Bizde 100-200 lü müşterisi olan büro az ama anadoluda duyuyoruz 300-400 müşterili bürolar varmış çok işe ne kadar sağlıklı hizmet verilebilir yetiştirebilir tartışılır.Bazı arkadaşlarımız parayı almasada bir gün alırız diye bekliyor makbuzu kesipte alamadığımız paralar maalesef çok senet veren var senetler ödenmiyor.
Müşteriyi ikna edip paramızı almamız lazım bize ödenen paralar ödenemeyecek paralar değildir.Bence bu meslek yalnız yapılacak iş değil çok yıpratıcı kalp damar kireçleme diyabet gibi hastalıklar meslek mensubunun baş belası.İyi anlaşanlar bir araya geleli 3-5-10 kaç kişi olursa olsun birleşmeli bu halde işi olan tedavisi olan tatiler gidecek olan aklı arkada kalmadan gidebiilr.5 martta baypass olan arkadaşımız var yetişmiş elemanı yoksa bu arkadaşımız nasıl tedavi olacak kahırdan daha fazla hasta olur.İşlentisini yapmadığımız bir büroda hariçten ne kadar yardımcı olabiliriz sınırlı ve eksik olur.Bürolar bir araya gelip
birlikte çalışınca iş bölümü olacak tahsilat için direk müşteri ile muhatap olmayacağımızdan tahsilar daha ciddleşir ödenir diye düşünüyorum.Vergi daireleri belli dönemlerde her ilde bir anketvari yazı yayınlıyor ve meslek mensubuna sözleşmeye göre eksik makbuzu varsa tamamlatıyor alamıyorsan bırak diyor.Mesleğe giriş çok mükellef sayısı azalıyor.Benim bürom 1.3.1976 işe başlamalı o yıl ilçemde 3000 mükellef 10 büro vardı şimdi ilçedeki mükellef sayısı aynı ve 45 büro var artı korsancılar artı bağımlılar . 1982 de 108 müşteri ile zirve yapmışız.1983 de 23 kişi götürüye geçti düşüşler başladı işini takip etmeyeni para vermeyeni paketledik yeni bürolar açıldı bizden kendi isteği ile gidenler oldu kapatanlar oldu büronun 38 yılında müşteri kalmadı ve yeni iş alamıyoruz teklif gelmiyor yapı olarak bizde kimseye işini bize getir diyemiyoruz ve
intikaları oynadığımız yıllarda büroya önceden genç bir meslek mensubu ile paylaşsa idik belki onun yaşıtlarından ve çevresinden iş alabilirdik bu nedenle bürolarda her kültürden her yaştan ve eğilimden meslek mensupları birlikte olmalıki iş çeşitlemesi olsun diye yorumluyorum.İyi çalışmalar..