SMMM Yeterlilik kaldırılsın

sınav kaldırılsın mı?

• tamamen kaldırılsın

Kullanılan: 0 0.0%
  • özel smmm statüsü uygulansın

• aynen devam etsin

• Kullanılan toplam oy
    0
Sayın Başbakanım,

Ben ve benim gibi binlerce Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olmak isteyen
Stajyerlerin maruz kaldığı maddi ve manevi haksızlıklar için sizden yardım istiyorum.
Bizler 4 yıllık üniversite mezunuyuz.Türmob?a Smmm olmak için başvurduk.
Bizden önce staj sınavına girmemiz istendi.Şu anda neredeyse üniversiteye girişi sınavı standartlarında bir sınav.Bizler bu sınavdan en az 60 alarak başarılı olduk.Daha sonra stajımızı bir Smmm bürosunda yapmamız istendi ve bu süreçte bizlere çeşitli cd ler ve eğitim Setlerİ ücretleri karşılığında verildi.Bizler bir Smmm yanında bedava çalışarak sigortalarımızı Kendimiz ödeyerek 3 yıl boyunca işide öğrenerek staj yaptık.stajımız bitti.harcadığımız ortalama ücretler;
Staja başlama sınavına başvuru; 1.000 TL
Staj sınavı için ankara?ya gidip konaklama ve dönüş
En azından 3 hakta kazanıldığı düşünülürse ; 1. 500 TL
Staj süresi eğitim setleri ; 1.000 TL
Staj sigorta bedeli ayda 250 TL den 3 yılda ; 9.000 TL
Toplam ; 12.500 TL
Sayın Başbakanım buraya kadar normal kabul ediyoruz.Bir mesleğe gireceksek
Bir bedeli olmalı.Fakat bundan sonrası tam yeni nesillerin önünü kesme sistemi.Bizlerden 7 derslik bir sınav maratonu daha isteniyor.yine başvuru için 500 TL ders başı 70 TL den hepsi 350 TL sınav yine Ankara da ve iki gün sürüyor.En azından 3 gün konaklamak gerekiyor nerden baksanız 1.500 TL lazım.7 dersi ilk seferde vermek imkansız gibi bir şey en az 4 sefer gitmek lazım buda konaklama gidiş dönüş 7.000 TL yi buluyor.Bu sınavlara girme hakkı 5 kez, normalde kazanılabilir.Fakat bir çok kişinin dönemsel aile, sağlık ve maddi sorunları olursa 5 hakta alamayabiliyoruz.Eğer 5 hakta alamazsak 2 yıl ara veriyoruz ve dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan bir uygulama;2 yıl beklememiz ve 7 dersten yani daha önce geçtiğimiz derslerden tekrar sınavlara girmemiz isteniyor.Ayrıca Hakkari, Trabzon veya Ardahan?da oturan bir kişi nasıl bu koşullarda mali müşavir olabilir.Fakir olan bir kişinin Mali Müşavir olma hakkı yok mu?
Sayın Başbakanım olayın arka planına bakarsak neler oluyor; mevcut serbest muhasebeciler 1989 yılında verilen bir haktan dolayı belgelerini hiç emeksiz ve küçük bir ücret karşılığı veya devlet memurluğundan dolayı aldılar.Yine aynı kişiler 2009 yılında çıkarılan özel serbest muhasebeci ve mali müşavirlik sınavıyla çok zor olan 3 dersten muaf tutularak ve çok kolay sorulan 4 derslik bir sınav sonucu smmm belgelerini de aldılar.Hem de bu kişilerin bir çoğu ilk ve ortaokul mezunu.Eğer smmm olmanın şartı üniversite bitirmek ve 7 derslik bir sınavdan geçmekse bunlara tanınan hak hangi hukuka uygun acaba veya bizim önümüze koyulan engeller neden.
Sayın başbakanım bu işte büyük bir rant var.Bu mesleğin yönetimini elinde bulunduran kişiler mesleki yeterlilik sınavı adı altında aşağıdan gelecek nesillere belge vermek istememektedirler.Çünkü kendileri en az 300 defter tutan bürolara sahipler.Ayrıca yeni nesil bilgili ve kültürlü ayrıca dinamik.Kendileri yıllarca bu işleri vergi daireleriyle iyi ilişkiler kurarak, rüşvet sarmalında üstün körü idare etmeye alışmışlar.Yani anlayacağınız, ellerinde ki gücü ve parayı kaptırmak istemeyen rekabetten korkan bir nevi statüko sahipleridir.
Sonuç olarak sizden ricamız Cumhuriyet mitinglerine katılmaktan geri kalmayan ve anayasa referandumunda hayır için varını yoğunu ortaya koyan statükocu Türmob ?un bu zalimliklerinden ve keyfi,haksız,hukuksuz uygulamalarından bizleri kurtarıp en azından mesleki yeterlilik sınavı saçmalığına son vermenizi sizden rica ediyoruz.

smmm stajyerler : bu yazıyı ben bir yolunu bulup Başbakana ulaştıracağım.sizlerde mail atın bu komediden kurtulun.

Ynt: smmm yeterlilik kaldırılsın

kısmen doğru. umarım bazı şeyleri değiştirir.

yukarıda yazdıklarının bir kısmına katılıyorum ama smmm yeterlilik saçma bir sınav değil bana göre.Aksine olması gereken bir sınav.Örnek Tıp fakultesindede benzer sınavlar var. Yeterlilik yerine stajı başlatma sınavı daha gereksiz.Maliyetler ise gerçekten çok abartılı...

böyle bir gelir kaynağından vazgeçmeyi isterler mi sizce?

bu anketin yerine finansal muhasebe dersi hocası değişsin mi ankenti daha iyi olur :)

bakalım finansal muhasebe mart ayında nasıl olucak.
çok merak ediyorum günlük işlemleri.
tesise katılma payına eş değer bi soru olucak mı diye.

Eski meslek mensuplarına rüşvetle iş bitirici demek hem saygısızlıktır,hem ahlaksızlıktır hemde ayıptır.
Sn. Başbakana yalakalık olsun diye cumhuriyet mitingini ve refferanduma hayır denmesinide dilekçeye eklemek yalakalığın daniskasıdır.
Böyle insanlar gerçekten bu meslek içinde varlarsa ve belge sınav yüzünden belge alamıyorlarsa gerekirse bende dosyamı yakarım ama böyle insanların gerçekten belge almasını istemem. Eski meslek mensubu dediğiniz adamlar bu mesleğin binbir çilesini, pisliğini, rüşvet veriyor dediğiniz torpille oraya buraya tepeden gelmiş daha neyin ne olduğuu bilmeyen memurların kaprislerini, kahırlarını çekmiş zamanında sizin PC de iki tuşa dokunarak işlediğiniz hesapları elleriyle tektek deftere kaydeden insanlardır.

Sn Başbakana yalakalık yapacağınıza ders çalışında belge alın yoksa bu zamanda kimse kimseye bedavadan ekmek vermez. Sınavsız SMMM belgesi alacağınıza gidin belediyede çöpçü olun %99 geliriniz daha yüksek olur. En azından çöpçü sayısı SMMM sayısından daha az olur.

Modlardan rica ediyorum eski SMMM lere saygınız varsa bu başlığı lütfen kapayın utanmadan eski SMMM lere işbilmeyen rüşvetle işini götüren deniyor ayıptır be kardeşim ayıp.

stonhand ' Alıntı:
Eski meslek mensuplarına rüşvetle iş bitirici demek hem saygısızlıktır,hem ahlaksızlıktır hemde ayıptır.
Sn. Başbakana yalakalık olsun diye cumhuriyet mitingini ve refferanduma hayır denmesinide dilekçeye eklemek yalakalığın daniskasıdır.
Böyle insanlar gerçekten bu meslek içinde varlarsa ve belge sınav yüzünden belge alamıyorlarsa gerekirse bende dosyamı yakarım ama böyle insanların gerçekten belge almasını istemem. Eski meslek mensubu dediğiniz adamlar bu mesleğin binbir çilesini, pisliğini, rüşvet veriyor dediğiniz torpille oraya buraya tepeden gelmiş daha neyin ne olduğuu bilmeyen memurların kaprislerini, kahırlarını çekmiş zamanında sizin PC de iki tuşa dokunarak işlediğiniz hesapları elleriyle tektek deftere kaydeden insanlardır.

Sn Başbakana yalakalık yapacağınıza ders çalışında belge alın yoksa bu zamanda kimse kimseye bedavadan ekmek vermez. Sınavsız SMMM belgesi alacağınıza gidin belediyede çöpçü olun %99 geliriniz daha yüksek olur. En azından çöpçü sayısı SMMM sayısından daha az olur.

Modlardan rica ediyorum eski SMMM lere saygınız varsa bu başlığı lütfen kapayın utanmadan eski SMMM lere işbilmeyen rüşvetle işini götüren deniyor ayıptır be kardeşim ayıp.

Arkadaşlar highpower, Stonhand,ın şifresini kırmış :)

Ynt: SMMM Yeterlilik kaldırılsın

Battıbalık döndü, ben de yazayım bari:D Evet sayın oztemiz80 bana da öyle geldi. Bunu yazan stonhand olsa idi mutlaka kendinden, belge aldıktan sonra yapacaklarından bahsederdi. Bu nasıl bir tepkidir dostum. highpower-hanmiroğlu karışımı bişey olmuşsun :D

1- ben 100'e yakın defteri olan bir büro sahibiyim.
2- belge almaya ve Başbakan'a yalakalık yapmaya hiç ihtiyacım yok.
3- 20 senedir bu işin içindeyim.
4- eski sm lere haksızlık etmedim gerçekleri söyledim.sadece şöyle düzeltebilirim:%90'ı böyle
5- bu yazıyı yazmamın nedeni özel smmm sınavı zırvalığıdır.
6- smmm stajyerlerinin verdiği emek ve geldiği nokta özel smmm lerin 10 adım önündedir.bu yüzden sınav kalkmalıdır.
7- siz bunu eleştireceğinize özel smmm nin ne olduğunu anlatmaya çalışın bakalım anlayan olacak mı?
8- Daha önce avukatlık sınavı kaldırılmıştı.fakat anayasa mahkemesi iptal etmişti.Mutlaka tekrar kaldırılması için yeniden yasa yapılacak.
9- smmm stajyerleri, belgesi olanları dikkate almayın ve yeni yapılacak yasanın içine bizim sınavıda ekletmeye çalışalım.Lütfen bunun için biraz mücadele edin.
10-Türmob'un kaliteli meslek adı altında yaptığı zalimce sömürüye boyun eğmeyin.

hıghpower ' Alıntı:
Tarkana aynen katılıyorum, gülmekten :)
3 milyon açıköğretim mezununu sınavsız smmm yapacak

Açık öğretim mezunu birinden bi kuyruk acısı var galiba.

Vay hıghpower üstadem, nerelerdesin ya hu. Özlettin kendini. Geçen bişey dedin gittin 1 şehit 1 gazi verdik ben de Niyazi oluyordum direkten döndüm. Bi daha uslu uslu otur e mi güzelim tahrik etme bizi uzak kalmak zorunda kalmayalım forumdan. Hadi kib. Grşrmk üzere.

Şifremin kırıldığı yok ;D ;D ama gerçekten kızdım :mad: :mad: arkadaşlar. Benimde çevremde eski üstatlar var. Adamlar yıllarca bu işin pisliğini çekmiş ve halada çekmekte tamam çürük elmalarda var ama yazıyı yazan vatandaş gitmiş eskilere rüşvetçi demiş benim kızdığım nokta bu.
Kardeşim yazarsın bir dilekçe dersinki bu adamlar konusunda yetersiz bununda ispatı bunları bizimle beraber aynı sınava sokun bakın bakalım yetelilermi değillermi yada belgelileride 3-5 yılda bir sınav açın konularında uzmanlarmı değillermi, kendilerini güncel tutuyorlarmı bir bakın ha buna amenna ama rüşvetçi yok rüşvetle iş götürüyo bunlar gerçekten ayıp şeyler.

Birde şu birliği,tesmeri yada tepedekileri, biz sürünürken fildişi kulelerde ceylan derisi koltuklarda oturan bizim çoluğumuzdan çocuğumuzdan kestiğimiz paralarla villalarda, lojmanlarda zevki sefa süren efendileri günahım kadar sevmem hatta nefret ederim ancak gidipde hükümete yalakalık olsun diyede bunlar cumhuriyet yürüyüşüne katıldı yok hayır oyu verdi gibisinden yalakalıkda yapmam.

Yahu şu sitede şu sürmenden kurtulmanın bir yolunu araştıran yokmudur tek derdimiz sürmen gerisi teferruat biri gider sınav yerinde çığırtkanları kaldırın diye dilekçe yazar biri gider sınavdan 100 üzerinden 3-5 aldım diye dilekçe yazar en sonda sınav kaldırılsın diye bu versiyon çıktı

tamamen kaldırılmasına karşıyım..

Kaldırılması tabi sözkonusu bile olamaz. Sınavda da quantum fiziği sormuyorlar zorluk derecesine itirazımız yok. Bizim istediğimiz cevap anahtarının bi standardı olsun, sınavdan çıktıktan sonra +,- 10 puan ne alacağımızı bilelim. Keyfi cevap istenmesin. Kendi kaynağından olmayan cevaplara puan vermemezlik yapılmasın. Sınav sonuçları vaktinde açıklansın. Özellikle finansal muhasebe dersinin önceki dönem soruların sorulma ve cevapların okunma tekniği ile bu dönem (son 3 dönem) soruların sorulma ve cevapların okunma teknikleri karşılaştırılsın, aradaki uçurumun sebebi araştırılsın, gereken, mantıklı olan neyse o yapılsın. Ortada bi haksızlık varsa giderilsin.

sedateroglu ' Alıntı:
Kaldırılması tabi sözkonusu bile olamaz. Sınavda da quantum fiziği sormuyorlar zorluk derecesine itirazımız yok. Bizim istediğimiz cevap anahtarının bi standardı olsun, sınavdan çıktıktan sonra +,- 10 puan ne alacağımızı bilelim. Keyfi cevap istenmesin. Kendi kaynağından olmayan cevaplara puan vermemezlik yapılmasın. Sınav sonuçları vaktinde açıklansın. Özellikle finansal muhasebe dersinin önceki dönem soruların sorulma ve cevapların okunma tekniği ile bu dönem (son 3 dönem) soruların sorulma ve cevapların okunma teknikleri karşılaştırılsın, aradaki uçurumun sebebi araştırılsın, gereken, mantıklı olan neyse o yapılsın. Ortada bi haksızlık varsa giderilsin.

Altına imza atıyorum.

sedateroglu ' Alıntı:
Vay hıghpower üstadem, nerelerdesin ya hu. Özlettin kendini. Geçen bişey dedin gittin 1 şehit 1 gazi verdik ben de Niyazi oluyordum direkten döndüm. Bi daha uslu uslu otur e mi güzelim tahrik etme bizi uzak kalmak zorunda kalmayalım forumdan. Hadi kib. Grşrmk üzere.

Allahda seni güldürsün:)

oztemiz80 ' Alıntı:
sedateroglu ' Alıntı:

Altına imza atıyorum.
+1

marbling ' Alıntı:
oztemiz80 ' Alıntı:
sedateroglu ' Alıntı:

Altına imza atıyorum.
+1

aynen bunun üzerine gitmemiz gerekiyor..bizim derdimiz haksızlık..
ayrıca insanların siyasi görüşleri kimseyi ilgilendirmez..