fonradar

SMMM Yeterlilik Sınavında Yenilikler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

the accountant

Katkı Sunan Üye
Uzun zamandır bahsediliyor, sıanv sisteminde bazı değişiklikler olacak diye. Örneğin, daha çok konu olacak ama daha sık sınav düzenlenecek, stajda olduğu gibi zorunlu CD'ler olacak, İngilizce sınavı da eklenecek vb. bir çok konu var. bunların ne kadarı doğru, ne kadarı gerçekleşecek? ve eğer olacaksa ne zaman olacak bu değişiklikler, bilenleriniz, duyanlarınız var mıdır?

Ynt: SMMM Yeterlilik Sınavında Yenilikler

ben hiç duymadım :(

ingilizce konusunu ben de duydum ama henüz onla ilgili bişey yok..

the accountant ' Alıntı:
Uzun zamandır bahsediliyor, sıanv sisteminde bazı değişiklikler olacak diye. Örneğin, daha çok konu olacak ama daha sık sınav düzenlenecek, stajda olduğu gibi zorunlu CD'ler olacak, İngilizce sınavı da eklenecek vb. bir çok konu var. bunların ne kadarı doğru, ne kadarı gerçekleşecek? ve eğer olacaksa ne zaman olacak bu değişiklikler, bilenleriniz, duyanlarınız var mıdır?
Benim yönetimin toplantılarına katılan smmm lerden aldığım bilgiye göre sınavlar daha da zorlaşacak çan eğrisi sistemi yeterlilik sınavlarında da uygulanmaya başlanacak.Ama yazdıklarının hiç birisini duymadım..
İngilizce sınavını yıllar önce staj başlatmada uygulayacaklarını söylemişlerdi ama olmadı.olacağınıda sanmıyorum.. sonuçta sınavlar zorlacak bir an önce işi bitirmemizde fayda var..

ben bu söylenenleri staj başlatma sınavı için duymuştum 2 yıl oluyo duyalı daha bşey değişmedi yeterliliğe ingilizce koyacaklarını pek sanmıyorum ama staj başlatmaya koyabilirler oda çok zor olmaz heralde diye düşünüyorum maksat ingilizce soruda soruyoruz demek (tabi hiç ingilizce bilmeyenler için zor olacak ama girenlerin tamamı lisans mezunu olduğu için bu olasılık pek mümkün değil gibi :) )

erkan212 ' Alıntı:
the accountant ' Alıntı:
Benim yönetimin toplantılarına katılan smmm lerden aldığım bilgiye göre sınavlar daha da zorlaşacak çan eğrisi sistemi yeterlilik sınavlarında da uygulanmaya başlanacak.Ama yazdıklarının hiç birisini duymadım..
İngilizce sınavını yıllar önce staj başlatmada uygulayacaklarını söylemişlerdi ama olmadı.olacağınıda sanmıyorum.. sonuçta sınavlar zorlacak bir an önce işi bitirmemizde fayda var..

çan eğrisi sistemi klasik sınavda nasıl olacak. olabilirlik derecesi düşük gibi geldi bana.

Smmm sınavında değişiklikler

1-adaylar 1000 metre koşusuna tabi tutulacaktır.

2-yabancı dil olarak hintçe japonca afrika yerel dillerince sınava tabi tutulacaktır

3-ileri düzeyde finansal muhasebe bilgisi olup yazılı ve sözlü sınava tabi tutulup, 7 dersten ortalaması 95 ve üzeri olacaktır.
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

arkadaşlar önünüzdeki maçlara bakın yarınları düşünürseniz bi bakmışşsınız son hak kapıya dayanmış iyi çalışmalar:)

2007 yılının aralık ayında tesmer kurslarında
oda yönetimi tarafından staj 3 yıl olcak diye bu konuda bilgi verildi.6 ayiçinde 3 yıl oldu. ingilize standardı gelecekmiş bu da söyleniyordu.avrupa birliği standartlarına uyduruyorlarımış.avrupada smmm olmak çok zormuş .şimdi türkiyedede zorlaştırıyorlar. 3yıl önce staja başlatmaya hazırlanırken ismmmo genel sekreteri bunları demişdi bize teker teker gerçekleşdi .ama sınavları her dönem kasacaklarını demediler.

Arkadaşlar sınavda ingilizce şartından falan bahsetmişler gerçekten çok komik ya bir tek o eksik kalmıştı zaten. Düşünsenize bakkal hüseyin abiye,kaportacı murat abiye gidiosun how are you man!!
falan die tahsilat yapıosun sonra faturaları istiosun what about this month's invoices.. ok, they are all ready man haha.
manyak lan bunlar,Kafayı çizmişler vallaa meslek kanalizasyon temizleyiciliğine dönmüş seyyar satıcıdan berbat olmuşuz bence kaçak smmm zabıtası sınavı açıp 6 dil bilen smmm zabıtası alsın oda bellerine jop falan taksın piyasaya sürsün :)
seviye nerelerde adamlar koyacakları tarzanca ile AB ye uyumlaşma gerçekleşeceğini düşünüor olabilirler.. olur mu olur.. tööbe tööbe

hiç güleceğim yoktu valla , Alalh'ta sizi güldürsün :))

arkadaşlar sınavda ingilizce saçma ama mesleğimiz için şart özellikle bazı denetim firmaları ingilizce arıyor .hatta bazı yabancı ortaklı şirketler bile ingilizce istiyor. ruhsatı aldıktan sonra ingilizce kursuna gitmemiz şart daha iyi yerlerde çalışmamız için

kırmızıgül ' Alıntı:
arkadaşlar sınavda ingilizce saçma ama mesleğimiz için şart özellikle bazı denetim firmaları ingilizce arıyor .hatta bazı yabancı ortaklı şirketler bile ingilizce istiyor. ruhsatı aldıktan sonra ingilizce kursuna gitmemiz şart daha iyi yerlerde çalışmamız için
Bende aynı düşüncedeyim. İngilizce kursu şart.

bunlar 5-6 sene öncede söyleniyordu yapacakları tek şey ve doğrusu test usulü o zaman eşit ve adil davranılmış olur

test usulu olursa daha fazla sınav hakkımızda olur düşüncesindeyim...

evet arkadaşım inşallah test usulune geçer yeterlilik sınavı

bence test olmaz. hatta başlatmayı klasik yaparlarsa hiç şaşırmam.

size en büyük değişikliği haber vereyim fakülte mezunu smmm lerin girebileceği bağımsıs denetim sınavı gelicek
uzun zamandır bu konu ile alakalı spk ile çatışıyordu türmob çünkü aynı sınavı spk da yapıyor ve spk eski bir kurum olduğu için onların sözü geçiyor,geleceğe yönelik ayrışma olacak meslekte çobanlarla bilenleri ayıracaklar

Test usulunu bilmem ancak benimde odadan duyduğum artık sınavı maliye bakanlığı yapmak istiyormuş.
Eğer ki bu sınavı politik bir kurum yaparsa ister test olsun ister yazılı tam anlamıyla bittiğimizin resmidir.
KPSS de olanları gördük yani alenen soruların servis edildiği ortada , yök başkanı bile yalan söyleyemiyor '' Soruları bir kaç kişi almış olabilir'' diyor, aynı evde oturan arkadaşlar,evli çiftler 120 de 120 yapıyorsa ve bu adamların politikası her sektörde yandaş yaratmaksa, gelen gideni aratırmış yanarı ki ne yanarız.

stonhand ' Alıntı:
Test usulunu bilmem ancak benimde odadan duyduğum artık sınavı maliye bakanlığı yapmak istiyormuş.
Eğer ki bu sınavı politik bir kurum yaparsa ister test olsun ister yazılı tam anlamıyla bittiğimizin resmidir.
KPSS de olanları gördük yani alenen soruların servis edildiği ortada , yök başkanı bile yalan söyleyemiyor '' Soruları bir kaç kişi almış olabilir'' diyor, aynı evde oturan arkadaşlar,evli çiftler 120 de 120 yapıyorsa ve bu adamların politikası her sektörde yandaş yaratmaksa, gelen gideni aratırmış yanarı ki ne yanarız.

maliye yapmaya başlarsa
şimdiden,badem bıyık bırakmaya başla ...

karaca83 ' Alıntı:
ilk girdiğimden beri söylerim bu sınav test olmalı. klasik olmasının bir tane mantıklı açıklaması yok. en azından kağıdı okuyanların yorumlarının değişkenliğini bitrmiş olur. 45 se 45le kalırız üzülmem gerçekten.
[/
quote]
evet çok doğru test usulü olsa herkes hakkını alır en azından haksız yere puanlarımızı kırmazlar. işlerine gelmez bizi nasıl sömürcekler herkesi kasıtılı bırakmasalar. arkdaşlar çok açık smmm sınavını ticarete dökmüşler. ucunda para olduğu için test olması hayal gibi. ne kadar çok kişi kalırsa seviniyorlar cepleri para doluyorr . türmop bizlere sahip çıkacakları yerde aksine bizleri sömürüyorlar. ne ekerlerse onları biçecekler bize sahip çıkmadıklar için ruhsatı alan herkes oy türmop ve oda seçimlerinde oy kullanmasın arkadaşlarr

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...