fonradar

Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma Zorunluluğu

Sokağa çıkma yasağında 48 saat iş yerinde zorunlu olarak kaldım bunun günlük 12 saati çalıştım 12 saat istirahat ettim bu durumda fazla mesaim nasıl hesaplanir

Haftalık 45 saati aşan sürenin ücreti 50% arttırılmış saat ücreti ile hesaplanır.

Merhaba,

Ankara valiliğinin açıklamasına göre açık olacak işyeri maddelerinde: MSB ve Savunma Sanayi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren tesisler ile bu kurumların tedarikçileri ve bu alanda stratejik üretim ve hizmet sunan fabrika, kurum ve kuruluşlar,

s) (ı), (i), (l), (o), (p) fıkraları kapsamında olup, OSB’lerde faaliyet gösteren işletme/firmalar OSB Bölge Müdürlüklerinden, (i) fıkrası kapsamında olup OSB dışında faaliyet gösteren gıda üretim tesisleri İlçe Tarım Müdürlüklerinden, OSB dışında faaliyet gösteren diğer işletme/firmalar ise kayıtlı oldukları odalardan alacakları bu maddeler kapsamına girdiklerine dair belgeleri ve çalışmasına izin verilen işyeri, işletme ve kurumların araç plakası, şoför iletişim bilgisi, çalışacakların listesi vb. bilgileri dijital ortamda tek veya topluca (OSB’lerde) faaliyette bulundukları yer ilgili kolluk birimine bildirilmesine,

Ayrıca liste ve/veya görev belgesininin ilgili firma yöneticisi onaylı bir nüshasının yol kontrol noktalarında ibraz edilmek üzere yanlarında bulundurulmasına,
denilmiştir.

Bu durumda cuma günü için firmayı açmak işverene mi bağlı?
Açtığını varsayarsak, herkes için izin alınmadı ve sadece üretim elemanları için izin alındıysa gelmeyen çalışanlar için herhangi bir ücret kesintisinde bulunabilir mi?

Teşekkürler.