fonradar

Sonra Ulaşan Faturalar B Formlarına Nasıl Yansıyacak?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selam arkadaşlar.Örneğin bu ayki evraklar arasında bir müşteriden alınan 3.aya ait 5000 ytl lik bir alış faturası geldi.Bu faturayı 8.aya kayıt edersem bu faturayı B formlarına nasıl dahil edecem.Yoksa Faturayı dönüp 3.aya girip kdv sini bu aymı(8) düşeceğim.? Teşekkürler..

Ynt: Sonra Ulaşan Faturalar B Formlarına Nasıl Yansıyacak?

3.2. Düzeltme İşlemleri
Mükellefler, elektronik ortamda verdikleri bildirim formlarını onayladıktan veya kağıt ortamında bildirimde bulunduktan sonra, verdikleri bildirim formunda hata yaptıklarını belirlemeleri halinde düzeltme yapabilirler. Ancak, düzeltme bildirimi süresinden sonra verilmiş ise, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Düzeltme işleminde ilk bildirim formu tamamen iptal edilmekte ve ikinci defa verilen bildirim formu geçerli kabul edilmektedir. Bu sebeple, düzeltme yapması gereken mükelleflerin, yeni bildirim formunu, daha önce bildirimde bulunulmamış gibi tüm alım-satım bilgilerini içerecek şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Bildirimlerin sadece bir tanesinde hata yapıldığının belirtilmesi halinde, sadece hata yapılan bildirim formunun (Form Ba veya Form Bs) düzeltilmiş haliyle bildirilmesi yeterlidir.

Kağıt ortamında düzeltme amacıyla verilecek bildirim formları, otomasyona geçmemiş mal müdürlüklerine bir dilekçe ekinde verilecektir.

Bu tebliğde geç gelen faturaların durumu ile ilgili birşey göremedim.Yanılıyormuyum.?

Geç gelen fatura için düzeltme verirsek ceza ile karşılaşmamız söz konusu!Şimdi Kasım ayına kadar vaktimiz var.Ya sonra ne olacak?! Üstelik kesilen ceza için mahkemeye de gidemeyiz.

Kanımca hangi ayda elinize ulaştıysa o ayın formuna yazacaksınız.Aksi taktirde sürekli düzeltme olur..

benimde bildiğim hangi ayın kdv sinde beyan etmişseniz o ayda göstereceksiniz. Eğer ceza gelirse de vergi dairesine gerekli belgeleri sunup cezayı iptal ettirebilirsiniz

Maliye bu tip geç gelme/gelmeme olayını önlemek ve mükellefleri disiplin altına almak için özelgede "ft ne zaman gelirse gelsin üzerindeki tarihteki B formunda düzeltme yapılacak" şeklinde cevaplamış. Yasal olarak mal geldi ise irsaliye ile gelmiştir ve irs karşılığı ft kesme süresi 7 gündür. Mükellefe "mal/hizmet alan sensin ft gelip gelmediğini takip et yoksa her b formu düzeltmesi ile ceza keserim." denilmektedir.

Her çıkan Kanun,Tebliğ,Genelge vs.olduğu gibi buda havada asılı olarak kalacak ve herkes mantık yürütüp bildiği gibi işlem yapacak.G

Geç gelen veya biz muhasebecilerin eline geç ulaşan faturaları aldığımız ay içerisinde işleyebildiğimize göre doğrusu da Ba formunada aldığımız dönem içerisinde işlememizdir.

Maliyenin mantığı daha doğru gibi. Çünkü 1.ay ft toplamda 8.000 geçmiyorken 3. ayda 1.aya ait bir ft gelmesi sonucu limit geçiyorsa ve kesen firma tümünü 1.ayda bildirdi ise sorun çıkacaktır. Karşılaştırma sonucu kesen detaylı bildirmiş siz ise tablo III de göstermiş olacaksınız. Eğer bu gibi birr durum söz konusu ise düzeltme vermek veya vd çağrısına hazır olmak gerek. VD yukarıdaki özelge gibi uygulama yapmaya kalkarsa düzeltme isteyecek ve ceza kesecektir. (Hem eski ay hemde kayda alınan aydaki B formu düzeltileceği için çift olacak.)

Değerli Arkadaşlar Merhaba

B Satıs ta gelirimizi o ay beyan etmek zorunda olduğumuz için tamam o aya girmek zorundayız

Fakat

B Alış ta 30 una kesti bana sonraki ayın 25 inde ulaştı kdv beyannamemi verdim ama Ba mı henüz vermedim ve ba ma dahil ettim
şimdi kdv beyannamesi için düzeltme mi vereceğim ? O zaman her aya düzeltme verip 15,10 lara katlanmak zorunda mı kalacağım ?

Ayrıca B Alış formu doldurulurken o ayın kdv beyannamesi ile kontrol edileceğini öğrendik ve uyumsuzluk olmaması gerektiği hakkında bilgi aldık. Ozaman ben kdv beyannamemdeki matrahı eğer 8.000 ytl yi geçen yoksa direk ba formuma yazabilir miyim ?

Siz değerli arkadaşlarımdan yukarıdaki konular hakkında bilgi alabilrsem çok memnun olacağım

Saygılarımla

Evren1981 ' Alıntı:
...
Ayrıca B Alış formu doldurulurken o ayın kdv beyannamesi ile kontrol edileceğini öğrendik ve uyumsuzluk olmaması gerektiği hakkında bilgi aldık. Ozaman ben kdv beyannamemdeki matrahı eğer 8.000 ytl yi geçen yoksa direk ba formuma yazabilir miyim ?
...
Noter makbuzlarında da kdv var ancak Ba formuna yazılmıyor. Tebliğde "Mükellefler, Vergi Usul Kanununun 235 nci maddesi hükmü gereğince müstahsil makbuzu düzenlemek suretiyle yapmış oldukları alımlarını Form Ba ile bildirmek zorundadırlar." yazılı müstahsil makbuzunda kdv yok. Bir diğer örnek döviz büfelerinden alınan belgelerda kdv olmadığından değil büfelerin ayrı bir bildirim zorunluluğu gereği bildirdikleri için Ba yazılmıyor.

Sayın Nane

Doğru söylüyorsunuz çok teşekkür ederim. Bu tip giderleri ayıkladıktan sonra yazmak sanırım daha doğru olacak

Saygılarımla

Arkadaşlar yorumlarda birde şu var.Alış faturası ait olduğu ay dışında sonraki aylara kayıt yapılır ve bu tespit edilirse 2.dereceden usulsüzlük cezası kesileceği yazıyor.Dolayısıyla geç gelen faturanın hangi ayda gelmişse o ayın beyanına dahil edileceğide zaten cezai işlem gerektirir.Burada kanunen düzeltme hasıl olacağından aynı mantık B formları içinde geçerli olmalıdır.Bu mantık bana doğru geliyor.Sonuçta maliye bu açıdan olaya bakıyor olabilir.Yani geç gelen fatura için ilgili aya düzeltme verileceğinden B formunda da düzeltme yapılacaktır demesi doğru.Fakat hangimiz geç gelen fatura için düzeltme veriyoruz.Satış faturaları için veriliyor ama alış faturaları için kimsenin düzeltme verdiğini sanmıyorum.Kitaba göre bakarsanız aynı mantık B formları içinde geçerlidir diye düşünüyorum..saygılar.

Okudum, biraz kafamda yorumlamaya çalıştım ama net bir cevabı bulamadım.. herkes kendince farklı yorumlayabileceği bir konu. o yüzden şu diğer kısmı önceden olduğu gibi formdan çıkarılması gerekir. İstanbul SMMM odasının BA-BS formları ile ilgili süre uzatımı, diğer kısmın kaldırılması vs. gibi talepleri olmuştur. İnşallah diğer kısmı kalkar. bizler rutin işlerimizin haricinde bu tip bilgi istemleri ağır olan işlerimizin üzerine daha fazla yük binmesine sebep olmaktadır. Daha basit ve anlaşılır bilgiler isteneceği günleri özlem ile beklemekteyiz.

Geç gelen faturayı Ocak ayı yerine Şubat ayına işlemiştik.
Fakat BA yı verirken bu faturayı mutabakat ile Ocak ayına beyan edelim dedik.Sorun ise ;

Ocak dönemi İnd.KDV matrahı 2.500.YTL .
Fakat BA formunda beyan edeceğimiz fatura ise 15.000.YTL.

Sizce ne yapmalıyız ?Düzeltmemi vermemiz gerekir.?

değerli arkadaşlarım hepiniz okumuş YAZMIŞ insanlarsınız. azıcık mantık çerçevesinde bakarsak bu soruyu sormaya bile gerek yok.... şimdi bir örnekle konuyu açıklamaya çalışayım... öncelikle faturanın ait olduğu dönem/ay sonrası işleme alınması zaten normalde usulsüzlük cezası gerektiren bir işlem... size fatura diyelimki geç geldi ve tutarı kkdv hariç 10.000ytl ve size geç gönderen firma bunu bs formunda beyan etti ama sizin ba da yok... siz ise bunu geç gelen ayda beyana eklediniz bu sefer faturay geç yollayanın bs sinde yok.. eee ne olcak bu... demekki geç gelen faturayı her ne kadar geldiği ayda işleme alsanda sen ba nı düzeltmek zorundasın... geç gelene kadar nerde idin. neden araştırıp sormadın demezler mi adama...

Sayın figo;
Birincisi hepimiz okumuş insanlarız fakat azmış değil.

İkincisi bu forumda forum kuraları içinde soru sorulması kimsenin tekelinde değildir.

Üçüncüsü ise benim sorumu iyi okumadığınız belli oluyor.Çünkü B formlarında karşılıklı beyan var.Fakat benim Ocak dönemi İnd.Kdv matrahım tutmadığı için KDV beyanımı düzeltmem mi gerekir diye sordum sadece.
Yine de verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

düzeltme vereceksiniz gider matrahı azaltıcı nitelikde olduğundan direk v.d. defteri istiyecek.
bence tablo III de beyan ettiğiniz rakamı azaltarak mutabakattaki rakamı yazarsınız. daha sonra incelemede 1. aydaki ft 2. ayda işlendiğinden her türlü olacak olan öuc yersiniz 70 ytl mi neydi bence en mantıklısı o şekilde...