fonradar

Sonraki Sene Ödenen Serbest Meslek Ücreti

Cerrah

Katkı Sunan Üye
12 ay 2010 yılı muhasebe ücreti ve 11 ay 2011 yılı muhasebe ücreti borcu olan bir firma tüm borcunu bu ay ödeyeceğinden toplam 23 ayın serbest meslek makbuzu bu ay kesilirse, sizce bunun tamamı şirkete gider yazılabilir mi, tüm kdv'si indirilebilir mi? Yoksa geçen seneye ait kısmı KKEG yapılmalı ve o kısım KDV'si indirilmemeli midir?

Fatura olsa her ay kesmek gerekirdi. Geçmiş yıl faturaları zaten zamanında giderleştirilmiş olurdu. Ancak bu makbuz olduğundan tarihi 2011 Kasım olacak.

Ynt: Sonraki Sene Ödenen Serbest Meslek Ücreti

Tamamı giderleştirilebilir ve kdv'nin tamamı indirilebilir.
Saygılar

Ama ücret tahsil edilmese bile makbuzların kesilmesi gerekmiyor mu?

NİSANLI ' Alıntı:

:) O konu ayrı tartışılır.Ben olayın o boyutunda değilim :)

NİSANLI ' Alıntı:

Gerekmiyor çünkü adı üstünde "makbuz". Para tahsil edildiği zaman düzenlenir. Ayrıca stopaj ve gelir vergisi de ödeme olduğu zaman hesaplanır. Ancak Gelir ve KDV kanunları arasında uyumsuzluktan dolayı KDV konusunda sıkıntı var. KDV'nin her ay tahakkuk ettirilmesi gerekiyor ancak o durumda da almadığınız parayı sanki tahsil etmişsiniz gibi makbuzunu kesmeniz gerekiyor. Sonuç olarak, ben tahsil etmediğim paranın makbuzunu kesmiyorum.

Mk kesmek zorunluluğu yok ama aylık olarak kdv tahakkuk ettirilmesi ve ödenmesi gerekiyor.

g705 ' Alıntı:
Mk kesmek zorunluluğu yok ama aylık olarak kdv tahakkuk ettirilmesi ve ödenmesi gerekiyor.

KDV'yi aylık olarak tahakkuk ettirdiğinizde size ödemeyi yapan firmanın beyannamesinde o kdv'yi indiriyor musunuz?

Cerrah ' Alıntı:
...........ben tahsil etmediğim paranın makbuzunu kesmiyorum.

Bense; hizmet verdiğim için makbuzunu kesiyorum.

NİSANLI ' Alıntı:
Cerrah ' Alıntı:
...........ben tahsil etmediğim paranın makbuzunu kesmiyorum.

Bense; hizmet verdiğim için makbuzunu kesiyorum.

Bir tafaftan da; tahsil etmediğimiz paranın makbuzunu kestiğimizde resmi alacak takibi nasıl olabilir? Örneğin firmaya icra takibi başlatsanız, karşı taraf "ben nakit ödedim, işte makbuzu" dese ne diyebiliriz? Tahsil ettim diye makbuz kesmişiz.

Tahsil ettim diye kesmedim, hizmet verdiğim için kestim.
Ben çok mu memnunum bu durumdan. Makbuz keserek ya adamın devreden kdv sini artırıyorum yada ödeneceğini azaltıyorum ve bunu hesabına kendi ellerimle kaydediyorum. Her iki durumda da benim kdv ödemesi artıyor.

Cerrah ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:

Gerekmiyor çünkü adı üstünde "makbuz". Para tahsil edildiği zaman düzenlenir. Ayrıca stopaj ve gelir vergisi de ödeme olduğu zaman hesaplanır. Ancak Gelir ve KDV kanunları arasında uyumsuzluktan dolayı KDV konusunda sıkıntı var. KDV'nin her ay tahakkuk ettirilmesi gerekiyor ancak o durumda da almadığınız parayı sanki tahsil etmişsiniz gibi makbuzunu kesmeniz gerekiyor. Sonuç olarak, ben tahsil etmediğim paranın makbuzunu kesmiyorum.
+1

serbest meslek kazançlarında "tahsil" esastır. Bu durumda tahsil edildiğinde makbuzu kesilir kdv si ödenir. tahsil etmeden kdv yi tahakkuk ettirmek bence yanlış olur. Çünkü bizde öyle mükellefler var ki 4 5 yıldır 1 kuruş ödememişler, ödeyip ödemeyecekleri de belli değil. ben neden tahakkuk ettirip de kdv sini ödeyeyim ya da ödemeyeceksem niye tahakkuk ettireyim?

Şu ''tahsil'', ''makbuz'' kelimelerine neden bu kadar takılıyorsunuz anlam veremiyorum. Adı üstünde makbuz öyle mi?
Değil kardeşim, Serbest Meslek Makbuzu, budur.

Cerrah ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:

KDV'yi aylık olarak tahakkuk ettirdiğinizde size ödemeyi yapan firmanın beyannamesinde o kdv'yi indiriyor musunuz?
Neden mk keseyim ki? karşı taraf ödeme yapmayacak birde kestiğim mk nedeniyle kdv ind konusu yapacak. Ancak KDV kanunu gereği bana tahakkuk ettirmek zorunluluğu koşulduğundan beyan edip ödemek zorundayım.

mes_ar ' Alıntı:
serbest meslek kazançlarında "tahsil" esastır. Bu durumda tahsil edildiğinde makbuzu kesilir kdv si ödenir. tahsil etmeden kdv yi tahakkuk ettirmek bence yanlış olur. Çünkü bizde öyle mükellefler var ki 4 5 yıldır 1 kuruş ödememişler, ödeyip ödemeyecekleri de belli değil. ben neden tahakkuk ettirip de kdv sini ödeyeyim ya da ödemeyeceksem niye tahakkuk ettireyim?
Bunun disiplin suçu olduğunu biliyor musunuz? Her ne kadar odalar üzerine gitmesede...

Selamlar
sorun kdv kanununda yapılacak düzenlemeyle ancak çözülebilir.KDV'yi doğuran olay hizmetin gerçekleşmesine bağlı olması ve tahsilatın önemli olmamasına bağlı olduğu sürece bu sorun devam edecektir.
Soruyu şu açıdan ele alın..Makbuz kesilmemiş ama kdv'ler her ay tahakkuk edip ödenmiş olsun.Sonrasında makbuz kesildiğinde makbuzdan doğan kdv'nin önceden ödendiği veya beyan edildiği nasıl ispatlanacaktır.Makbuzu da stopaj veya kdv belirtmeden düzenleyemeceğimize göre İşler iyice arapsaçına dönecektir..Bu kadar belirsizliğin olduğu bir uygulama da mecburen "tahsilat yoksa makbuz da yok" uygulaması yapılır.Fakat sıklıkla yapılan tahsilat olmasa da makbuzun düzenlendiğidir.Düzenlenmesi hem smmm'nin işine gelir (tevkifat iadesi açısından) hemde daire muhtasar da bu kesintiyi özellikle aramaktadır.Yani beyanı müşavir onaylıyorsa muhtasar da da bu bildirime dikkat edilmektedir.Ortadaki smmm-mükellef arasındaki borç alacak ilişkisi bir şekilde hallolunmaktadır.Piyasada sıklıkla yapılan bu şekildedir.
O nedenle bu kdv hususu uzun bir zaman sorun olmaya devam edecektir.
Saygılar

NİSANLI ' Alıntı:
Şu ''tahsil'', ''makbuz'' kelimelerine neden bu kadar takılıyorsunuz anlam veremiyorum. Adı üstünde makbuz öyle mi?
Değil kardeşim, Serbest Meslek Makbuzu, budur.
Makbuz işte, siz de diyorsunuz. Serbest Meslek Makbuzu

Sizin makbuzunuzda "....... TL Alınmıştır." gibi bir ibare yok mu? Benim gördüğüm tüm SM makbuzlarında var.

Evet biliyorum fakat yapabileceğim birşey yok, bizim mükelelflerimiz genelde vakıflar ve durumu hiç iyi olmayan vakıflar var.