Soru-Kira Bedeli

Ev eşimin üzerine kira bedelini ben alıyorum
beyannamesini ben verebilir miyim yoksa eşim mi verecek ?

Bilgili kişilerden yanıt bekliyorum teşekkürler

Kira bedelini siz nasıl alıyorsunuz.Banka üzerinden sizin hesabınıza mı yatırılıyor.Eğer böyle ise,daireyle görüşerek,kendi adınıza mükellefiyet açtırabilirsiniz.Bence doğrusuda budur.Tapu sahibi de ayrıca bir dilekçe verir."Kira bedellerinin tahsili ve kontrolleri eşim tarafından yapıldığından beyannamenin eşim üzerinden alınmasını......" şeklinde.

Kira bedelini siz nasıl alıyorsunuz.Banka üzerinden sizin hesabınıza mı yatırılıyor.Eğer böyle ise,daireyle görüşerek,kendi adınıza mükellefiyet açtırabilirsiniz.Bence doğrusuda budur.Tapu sahibi de ayrıca bir dilekçe verir."Kira bedellerinin tahsili ve kontrolleri eşim tarafından yapıldığından beyannamenin eşim üzerinden alınmasını......" şeklinde.

eşimde bende esnafız.Basit usulde ticari kazancımız var.Normalde basit usulde ticari kazancı ve kira geliri olan kişiler, mart ayında beyanneme vermesi gerekiyormuş.Sağolsun bizim muhasebecide eşimin beyannemesini erkenden yapmış.Evin tapusunu benima dıma sanmış.Şimdide diyorki beyannameyi senin adına verelim nede olsa eşisin.Ben aldım dersin beyannameyi sen versende olur diyor.Güya kanunda öyle diyormuş.Eşide verebilir diyormuş.

Bu durumda veraset ve intikal vergisi devreye girer.

Bu durumda veraset ve intikal vergisi devreye girer.

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; kendinize ve eşinize ait birer gayrimenkul olduğunu ve 2011 yılında elde edilen (5675.-TL.+5550.-TL.) kira gelirlerinin eşlerden birinin banka hesap numarasına yatırıldığını, eşle birlikte oturulan gayrimenkul için 2011 yılında 10.710.-TL kira ödendiğini ve gerçek usul seçilerek beyanname verileceğini belirterek,

- Kirada oturulan gayrimenkul için ödenen kira bedelinin gider olarak indiriminde, istenildiği gibi pay edilip edilemeyeceği,

- Eşlerden birinin banka hesabına yatırılan kira gelirinin ilgili eş tarafından beyan edilip edilemeyeceği, hususlarında Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 70 inci maddesinin 1 inci fıkrasında; maddede yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratların gayrimenkul sermaye iradı olduğu, aynı maddenin 1. bendinde ise; " Arazi, bina (Döşeli olarak kiraya verilenlerde döşeme için alınan kira bedelleri dahildir.), maden suları, memba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatının kiralanması karşılığında elde edilen gelirlerin gayrimenkul sermaye iradı olduğu" hüküm altına alınmıştır.

Aynı Kanunun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasında, safi iradın bulunması için 21 inci maddeye göre istisna edilen gayrisafi hasılata isabet edenler hariç olmak üzere, gayrisafi hasılattan bu maddede yazılı giderlerin indirileceği, aynı fıkranın 10 numaralı bendinde sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konutun kira bedelinin (kira indirimi gayrisafi hasılattan bu maddenin 1, 9 ve 11 numaralı bentlerinde yazılı giderler düşüldükten sonra kalan miktar üzerinden yapılır; kiranın indirilemeyen kısmı 88 inci maddenin 3 üncü fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmaz) gayrisafi hasılattan indirileceği hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalara göre; gayrimenkul sermaye iradında yıllık gelir vergisi beyannamesinin, gayrimenkul sahibi tarafından[/B] beyan edilmesi gerektiğinden, eşinizin ve sizin elde ettiğiniz kira gelirlerinin ayrı ayrı beyan edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, eş ile birlikte oturulan gayrimenkule ilişkin ödenen kira bedelinin evlilik birliği içersinde müşterek bir gider olması nedeniyle, söz konusu kirayı birlikte ödeyen eşler gayrimenkul sermaye iradına ilişkin olarak gerçek gider yöntemini seçerek vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesinde, istisnaya isabet eden kısım hariç olmak üzere ödenen kira bedelini payları oranında ayrı ayrı gider olarak indirebilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.