sorumu biraz daha açayım.

daha önce ssk lı olmayan bir şirket ortağı başka bir firmada veya kendi firmasında ssk lı olarak çalışabilir mi ? sorumu biraz daha açayım
limited şirket ortakları kendi şirketinde veya başka bir şirkette ssk lı olarak çalışabilirler mi

Türk Ticaret Kanuna göre aksine bir karar yoksa tüm
ortaklar şirketi müdür sıfatıyla idare ve temsil ederler.
Limited şirket ortakları 01.10.1972 tarihinden itibaren zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılmıştır.

Şirket sözleşmesi veya ortakların kararı ile müdürlük görevini yürüten ortak, bu görevi kanundan doğan bir zorunluluk sonucu yaptığından, şirketin müdürleri ile şirket arasındaki hukuki ilişki vekalet akdine dayandığından, işveren konumunda bulunan şirket müdürleri, bu sıfatlarından dolayı sigortalı sayılmazlar.
Şirketi idare ve temsil eden müdürler, bu sıfatlarından ayrı olarak üçüncü bir şahsa yaptırılabilecek personel, üretim, muhasebe ve ticaret müdürlükleri gibi görevleri de yapmaları durumunda, bu tür çalışmalarından dolayı şirket tüzel kişiliği ile aralarında hizmet akdi ilişkisinin doğacağı kabul edilerek 506 sayılı Kanun yönünden sigortalı sayılırlar.
Şirketi idare ve temsil yetkisi verilmeyen ortakların çalışmaları üçüncü bir şahsın çalışması ile eşdeğer kabul edilerek bu kişiler sigortalı sayılırlar.

mevzuat bu şekilde yalnız net değil

Re: şirket ortakları

slmhazar' Alıntı:
şirket ortağı başka bir firmada veya kendi firmasında ssk lı olarak çalışabilir mi ?

Bagkur sigortası kapsamında sigortalı sayılanları ve sayılmayanları belirten 1479 sayılı kanunun 24.maddesine göre kollektif şirketlerin ortakları adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları limited şirketlerin ortakları ve onanim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları bagkur kanunu kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar denilmekte yalnız burda türlere göre özellik arzetmektedir şirket türünü belirtirseniz size daha çok yardımcı olabiliriz

Re: şirket ortakları

arada boşluk olmamak kaydıyla yani sürekli olarak ssk kapsamında ssk lı olarak çalışır ise ssklı olarak devam edebilir. Ancak bir gün dahi sskdan çıkar ise tekrar ssk ya geçemez ve bağkurlu olur diye biliyorum.

Arkadaşlar, benim bir mükellefimde başıma geldi. Şirket ortağı SSK da faydalanmak istiyorsa kesinlikle hisselerini yeni bir ortağa devredip şirketle ortaklık adına bir bağı kalmadığı zaman SSK dan faydalanabilir. Aksi taktirde Bağ-Kur Primine devam. Ancak Huzur hakkı şeklinde şirketin sevk ve idaresini bilfiil şirket bünyesinde mesai yapmak suretiyle sürdürüyorsa Huzur Hakkı ödemesi şeklinde maaşa bağlanır. Bu aldığı Maaştan da GV ve DV kesintisi yapılarak bildirilir.