fonradar

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi

Merhaba arkadaşlar;

Şükrü KIZILOT [email protected]

Emekli olup çalışan esnaf 'destek primi' ödeyecek

SOSYAL Güvenlik Kurumu Yasası'ndan, emekli olup çalışanlar olumsuz yönde etkilenecek. Bu bağlamda;

- Bağ-Kur'dan emekli olup esnaflık yapanlar, yürürlükteki asgari ücretin yüzde 33.5'ini,

- Bağ-Kur'dan emekli olup, bir şirkete ortak olan ya da ortaklığı devam edenler de asgari ücretin yüzde 33.5'ini, "sosyal güvenlik destek primi" olarak ödeyecekler. Bu tutar, yanında sigortalı işçi çalıştıranlarda daha yüksek olabilecek.

Yasadan önce de böyle bir prim vardı ama yüzde 33.5 değil, emekli aylığının yüzde 10'u kadardı.

Yasa, emekli olup çalışanları cezalandırdığı için, emekliler eş, çocuk ve diğer yakınları adına işyeri açma yolunu seçebilecekler. Böylelikle, boşuna prim ödemektense eşi ya da kayınvalidesinin, sigortalı olmasını sağlayabilecekler.

Burada aklıma takılan ve herkesin aklına takılmıştır ? Bu % 33,5 sadece vergi mükellefi olanlardan mı ;yoksa emekli olupta bir işyerinde çalışanların aylıkların dan mı kesilecektir.

Görüşleri olan arkadaşları ?

bu konuda bende epey araştırma yaptım ama bir sonuca varamadım;
hatta bir arkadaşım var sırf bu yüzden iş yerini kapatacak zaten aylık geliri 300-500 ytl civarında ve emekli eğer kesinti %33,5 olursa ne diye boş yere 180 ytl+kira+muhaseb+vergi ödesinki zaten emekli olmuş dışarıda kimin yanına gitse hiç bişey ödemeden 10 ytl+yemek çalışır hükümetin amacı küçük işyerlerini ortadan silmek hatta emekli küçük iş yerlerini hepten ortadan kaldırmak sanırım;
zaten büyük marketler küçükleri ezdi yok etti şimdi bu uygulama ile tamamen silinecekler
emekliler emekli olmakla bazı hakları elde etmelerine rağmen bir iş yeri çalıştırmaları durumunda yada işe devam etmeleri durumunda tekrar onlardan prim kesilmesi ne kadar doğru acaba
emeklileri tamamen kave köşelerine itecek olan bu uygulama bence yanlış bir uygulamadır hükümet buna kesin bir açıklama getirmelidir
sizler bu yeni uygulamayı ne kadar doğru buluyorsunuz

Sayın Başkaya,

Emekli olup kendi nam hesabına işi olanlardan Bağ-Kurlu olanlardan maaşlarından yüzde 10 kesiliyor.
Diğer sosyal kuruluşlardan Ssk ve Emekli Sandığı vs emekli olanlar 63,-YTL Bağ-Kur adına Ziraat bankankası,Vakıfbank veya Halkbanktan yatırıyorlar.(Tabi bizim gibi azınlıktakiler herkes yatırmıyor sonra yakalanacaklar) Ltd ve A.Ş. ortaklarıda bu parayı yatırmaları gerekiyor.
Kanun böyle çıktı.
Şimdi 2007 den sonra ister bir başkasının yanında ister kendi nam hesabına çalışsınlar veya Bağ-Kurlu olsunlar(Bağ-Kurlulardan para kesilmeyecek) herkes Bağ-Kur adına kendi gidip yatıracak Sadece bir başkasının işyerinde bağımlı çalışanları şirket Ssk ya yatıracak

aşağıdaki mesaj benim bağkura sgdp. hakkında mail atmam sonucu bu mailime karşılık gelen bir cevaptır bilgilerinize

SOSYAL GÜVENLİK YASA TASARISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR DEVAM ETMEKTE OLUP,
SGDP ORANI %33,5 OLYARAK UYGULANMASI HENÜZ KESİNLEŞMEMİŞTİR.

SİG.DAİ.BŞK.

---------- Original Message -----------
From: "Basin ve Halkla Iliskiler" <[email protected]>
To: [email protected]
Cc: "**************" <********@hotmail.com>
Sent: Mon, 31 Jul 2006 10:51:55 +0300
Subject: Fw: S.G.D.P. hakkında

> -emailiniz ilgisi nedeniyle 31.07.2006 tarihinde Sigortalılar
> Dairesi Başkanlığına gönderilmiştir.Sigorta ile ilgisi sorularınızı
> [email protected] adresinden, emeklilik ile ilgili sorularınızı
> [email protected] adresinden, sağlık ile ilgili sorularınızı
> [email protected] adresinden öğrenebilirsiniz. SAYGILARIMIZLA
> ---------- Forwarded Message -----------
> From: "**************" <*********@hotmail.com>
> To: [email protected], [email protected]
> Sent: Fri, 28 Jul 2006 10:03:01 +0000
> Subject: S.G.D.P. hakkında
>
> merhaba;
>
> şu anda bağkur emeklileri işe devam edenlerin emekli maaşlarından %10
> s.g.d.p. kesintisi yapılmakta iken yeni yıl ile ve yeni S.G.Y. sı
> yürürlüğe girdiğinde durum ne olacak yine %10 kesintimi olacak yoksa
> bu kesinti basından duyduğumuz gibi %33,5 mu olacak;
>
> bu konuda bilgilendirmenizi arz ederim..
>
> Saygılarımla

>
> -----------------------------------------------------------------------
> Messenger ile canli ve heyecanli sohbet edin! Burayi tiklayin!
> ------- End of Forwarded Message -------
------- End of Original Message -------

Engin_ER' Alıntı:

SİG.DAİ.BŞK.

---
Merhaba,

Mesajları büyük harfle yazmak Forum Kurallarına aykırıdır. Lütfen forum kurallarına uyalım.

Mesajının yasal dayanağını paylaşırsan seviniriz.

Tamer Başkan' Alıntı:
Engin_ER' Alıntı:

SİG.DAİ.BŞK.

---
Merhaba,

Mesajları büyük harfle yazmak Forum Kurallarına aykırıdır. Lütfen forum kurallarına uyalım.

Mesajının yasal dayanağını paylaşırsan seviniriz.

sayın tamer bey : uyarınızı anlıyorum ancak ben bana gelen bir maili aynen copy/paste ettim. yani mesajı kesten büyük harfle yazmadım
mesajın yasal dayanağı bağkura gönderdiğim mail ve yukarıdaki bağkura ait mail adrelerinden gelmesidir ve aynen buraya aktarıdım bilginize

Merhaba,
Sayın Engin Er, yukarıdaki mesajı galiba ilgii kurumun çaycısı yazmış. Neyi tartışıyorlarmış hala anlayamadım. Oranlar zaten kanunla belirlenmiş.

5510 Sayılı Yasa' Alıntı:
Sigortalı sayılanlar
MADDE 4- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
a)....
b) Köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan iise;
1) Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odalarına usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
3) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,

Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi veya sosyal güvenlik destek primi ödenmesi
MADDE 30- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
........
........
Yaşlılık aylığı almakta iken bu Kanuna tabi sigortalı olarak yeniden çalışmaya başlayanlardan veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tabi faaliyete devam edeceğini beyan edenlerden aylıklarının kesilmemesi için yazılı istekte bulunanların yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam edilir. Bunlardan 80 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançlar üzerinden 81 inci maddenin (e) bendi gereğince sosyal güvenlik destek primi alınır

Prim oranları ve Devlet katkısı
MADDE 81- Bu Kanun gereğince alınacak sigorta prim oranları aşağıdaki şekildedir:
a) Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının % 20'sidir. Bunun % 9'u sigortalı hissesi, % 11'i işveren hissesidir.
b) ....
c) Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, yapılan işin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği tehlikenin ağırlığına göre % 1 ila % 6,5 oranları arasında olmak üzere, 83 üncü maddeye göre Kurumca belirlenir. Bu primin tamamını işveren öder.
....
e) Yaşlılık aylığı almakta iken bu Kanuna tabi bir işte çalışanlara uygulanacak sosyal güvenlik destek primi oranı (a), (c) ve (f) bentlerinde belirtilen prim oranlarının toplamı kadardır. Sigortalı ve işveren hissesi bu bentlerde belirtilen oranlardadır.
f) Genel sağlık sigortası primi, kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olanlar için 82 nci maddenin birinci fıkrasına göre hesaplanan prime esas kazancın % 12,5'idir. Bu primin % 5'i sigortalı, %7,5'i ise işveren hissesidir. Yalnızca genel sağlık sigortasına tabi olanların genel sağlık sigortası primi, prime esas kazancın % 12'sidir.
g) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılar (a), (c) ve (f) bentlerindeki prim oranlarının toplamı üzerinden, şayet sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışıyorlar ise (e) bendinde belirtilen prim oranlarının toplamı üzerinden primlerini öderler

Tamer Başkan' Alıntı:
Merhaba,
Sayın Engin Er, yukarıdaki mesajı galiba ilgii kurumun çaycısı yazmış. Neyi tartışıyorlarmış hala anlayamadım. Oranlar zaten kanunla belirlenmiş.

Sigortalı sayılanlar
MADDE 4- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
a)....
b) Köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan iise;
1) Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odalarına usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
3) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,

Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi veya sosyal güvenlik destek primi ödenmesi
MADDE 30- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
........
........
Yaşlılık aylığı almakta iken bu Kanuna tabi sigortalı olarak yeniden çalışmaya başlayanlardan veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tabi faaliyete devam edeceğini beyan edenlerden aylıklarının kesilmemesi için yazılı istekte bulunanların yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam edilir. Bunlardan 80 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançlar üzerinden 81 inci maddenin (e) bendi gereğince sosyal güvenlik destek primi alınır

Prim oranları ve Devlet katkısı
MADDE 81- Bu Kanun gereğince alınacak sigorta prim oranları aşağıdaki şekildedir:
a) Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının % 20'sidir. Bunun % 9'u sigortalı hissesi, % 11'i işveren hissesidir.
b) ....
c) Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, yapılan işin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği tehlikenin ağırlığına göre % 1 ila % 6,5 oranları arasında olmak üzere, 83 üncü maddeye göre Kurumca belirlenir. Bu primin tamamını işveren öder.
....
e) Yaşlılık aylığı almakta iken bu Kanuna tabi bir işte çalışanlara uygulanacak sosyal güvenlik destek primi oranı (a), (c) ve (f) bentlerinde belirtilen prim oranlarının toplamı kadardır. Sigortalı ve işveren hissesi bu bentlerde belirtilen oranlardadır.
f) Genel sağlık sigortası primi, kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olanlar için 82 nci maddenin birinci fıkrasına göre hesaplanan prime esas kazancın % 12,5'idir. Bu primin % 5'i sigortalı, %7,5'i ise işveren hissesidir. Yalnızca genel sağlık sigortasına tabi olanların genel sağlık sigortası primi, prime esas kazancın % 12'sidir.
g) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılar (a), (c) ve (f) bentlerindeki prim oranlarının toplamı üzerinden, şayet sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışıyorlar ise (e) bendinde belirtilen prim oranlarının toplamı üzerinden primlerini öderler
yaşlılık aylığı almakta olan kişiler neden hala Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemeye devam edecekler ben bunu anlamış değilim zaten bu kişiler bu hakları emekli olmakla elde etmiş durumdalar öyle değilmi

ve bildiğim kadarı ile şu andaki uygulamada eğer bir kişi emekli ise ve kendine ait bir iş yeri işletiyorsa %10 oranında bağku kesinti yapıyor veya diğerlerinden emekli ise 63 ytl kendisi yatırmak zorunda fakat bu emekli kişi bir kamu kuruluşuna veya bir başka kuruma çalışmak için girerse % 30 sgdp ödemesi yapılıyor yada emekli maaşı kesiliyor diye biliyorum;
sanırım yeni çıkacak kanuna göre bağkurlular ve diğerleri diye bir ayrıştırma yapılacakmıdır yoksa hepsi aynı kapsamdamı tutulacaktır bu konuda bir açıklık gelmesi iyi olur düşüncesindeyim

Merhaba,
Yaşlılık aylığı alanlardan kesilen prim biliyorsun "Sosyal güvenlik Destekleme Primidir" ve oran olarakta yeni bir oran belirlenmemiş, yaşloılık aylığı almayan sigortalılardan kesilen primlerin toplamı baz alınmış. Oranın yüksek olduğu söylenebilir ama sadece SGDP ödeyenler için değil tüm sigortalılar için yüksek olduğunu söylemek gerekir diye düşünüyorum.

Tamer Başkan' Alıntı:
Merhaba,
Yaşlılık aylığı alanlardan kesilen prim biliyorsun "Sosyal güvenlik Destekleme Primidir" ve oran olarakta yeni bir oran belirlenmemiş, yaşloılık aylığı almayan sigortalılardan kesilen primlerin toplamı baz alınmış. Oranın yüksek olduğu söylenebilir ama sadece SGDP ödeyenler için değil tüm sigortalılar için yüksek olduğunu söylemek gerekir diye düşünüyorum.
evet size katılıyorum yüksek
birde küçük işlerle uğraşan küçük esnafı düşünürsek hani şu kave köşelerine gitmeyim halka yardımcı olayım nasılsa emekliyim hem oyalanırım hem 3-5 kuruş aile bütcesine katkım olsun diyenler için bir hayli yüksek olacak ve bu yüzden çok emekli iş yeri kapayacaklar ve kave köşelerine itilecekler;

ama bir yönden de bazıları için kötü olacak hani şu bazıları var ya bazıları emekli akrabasının üzerine iş yeri açan ve eskiden hayat sıtandardı varken bu şekilde vergi kaçıranlar varya işte onlar artık iş yerlerini kendi üzerlerine almak zorunda kalacaklar; işte bunlar çok feryat edecekler öyle değilmi

Merhaba,
O bahsettiğin vergi kaçıranlar benim umurumda değil, keşke mümkün olsada onlardan çift tarife prim alabilseler. :D Şaka bir yana oranlar gerçekten yüksek. Yasa hazırlanırken prim oranlarının düşürüleceğini belirtmişlerdi sağolsunlar söylediklerini çok güzel yaptılar :( Ama eskiden tüm prim tek çatıdaydı şimdi sağlık ve sosyal güvenlik olarak ayrı çanaklara gideni toplayınca yine eski oranlar çıktı ortaya. Bence asıl buna itiraz etmemiz lazım.

Esnafın prim yükü daha da artacak
TESK Başkanı Derviş Günday
Mevcut uygulamada Bağ-Kur'dan emekli olan esnaf ve sanatkârların aldıkları aylığın yüzde 10'u oranında kesilen sosyal güvenlik destek primi, yeni sistemde yüzde 33-39.5 oranına yükseltiliyor. Bu düzenleme kayıt dışılığı artırır. Kazancı üzerinden vergisini veren sigortalılara adeta ikinci vergi gibi destek primi adı altında ödeme yükümlülüğü getirilmesi, bunların yeniden çalışma isteklerine engel teşkil edeceği gibi, adaletli uygulama da değil.
Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için prim borcunun bulunmaması önkoşulu kesinlikle yanlış bir uygulama. Gereksiz kullanımı önlemek amacıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmanın birinci basamağını oluşturan hekim muayenesinden bile katılım payı almak, kişileri caydırma etkisi bir yana gerekli durumlarda bile adeta sağlık hizmetlerinden yararlanmamaya yöneltecek

Merhaba, bizim de bir emekli çalışanımız var. Ve SGDP söz konusu. Bizim şimdi yapmamız gereken nedir? SGDP bordrosunu (yeni halini)bulamadım. Bunu indirebileceğim bir yer var mı? Ayrıca yapmam gereken bir şey varmı?