fonradar

Sosyal Güvenlik Kurumuna Taşeron Bildirimi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sosyal Güvenlik Kurumuna Taşeron Bildirimi

İnşaat işiyle iştigal eden Taşeron firmamız Sosyal Güvenlik Kurumunda işveren numarası bulunan X.A.Ş. ile 2 aylık sözleşme imzaladı. SSK?ya bildirimde bulunurken taşeron numarası almak için işyeri bildirgesinde X.A.Ş.nin SSK numarası yazılacak mı? İşveren unvanı bölümüne de X.A.Ş. Taşeronu - İnşaat Müh.Ltd. diye belirtilebilir mi? Rumuz: M...

SSK?ya bildirimde bulunurken ana firmanın işyeri numarası yazılacak. Son iki numara ise aracı-taşeron firma numarası olacak. İşveren unvanı bölümüne ana firmanın adı, aracı firma bölümüne de taşeron firmanın adı yazılacak. İşyeri adresi, işin alındığı adres, işçi sayısı, işi başlama tarihi, yazışma adresi gibi bilgileri yazın. Ayrıca asıl işverenden adınıza düzenlenmiş, "X. Ltd.şti. ???? nolu sicil numaramız altında ??.. inşaatı işini ?? sayıda işçi ile yapmak üzere anlaşmıştır" şeklinde bir yazı almalısınız.

Bağ-Kur?dan Daha Erken Emekli Olabilirsiniz

01.02.1967 doğumluyum. 01.07.1991 tarihinde SSK sigortalılığına başlayarak 3 bin 294 gün prim ödedim. 2001 yılında Bağ-Kur sigortalılığına başlayarak 30.12.2005 tarihine kadar 4 yıl 10 ay 29 gün prim ödedim. 2006 yılında isteğe bağlı SSK sigortalısı olarak 276 gün prim ödedim. 05.01.2007 tarihinden itibaren de tekrar Bağ-Kur sigortalısı olarak devam ediyorum. Emekliliğime SSK?dan ve Bağ-Kur?dan ne kadar süre vardır? P.Y.

Vermiş olduğunuz bilgilere göre SSK?dan emekliliğiniz 53 yaşınızı dolduracağınız 01.02.2020 tarihinde 5 bin 600 günle emekli olabilirsiniz. Bunun için size gereken şey Bağ-Kur kaydınızı yöntemince kapatarak SSK sigortalılığında bin 260 gün prim ödemenizdir.

Bağ-Kur?a devam ederseniz 3 yıl 10 ay daha prim ödeyerek 48 yaşınızı dolduracağınız 01.02.2015 tarihinde Bağ-Kur?dan emekli olabilirsiniz.

Şevket Tezel

Ynt: Sosyal Güvenlik Kurumuna Taşeron Bildirimi

bahsettiğiniz taşeron bildiriminde
işyeri bildirgesinde aracı firma bölümü nerdee valla ben mi göremedim yoksa
bu konuyu daha detaylı açarsanız sevinirim çok araştırdım ancak farklı farlışeyler yazılıyor
bir kısım işyeri bildirgesi verileceği bir kısım dilekçe ve ekinde evraklarının verilceği yazılıyor bu konuyu açarsanız sevinirim

ayrıca bölge çalışmayada yeni işyeri olarak normal dosya açıyoruz değilmi bu yönden bi farklılık yarmı ?

yardımcı olursanız tşk ederim..