Sosyal Güvenlikte Tek Sisteme Göre Prim Ödenir

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
ZİYA PERVER

06.06.1965 doğumluyum ve 1983-2009 yılları arası 8 bin küsur gün SSK çalışmışlığım var. 25 yılım doldu, yaşımı bekliyorum. Emeklilik tarihim 2013 görülüyor. Tabii bu arada para lazım. Mecburen servisçilik yapmaya başladım.
Ticari minibüs aldım. Son 3 yıl Bağ-Kur ödersem yeni kanunlara göre emekli maaşım çok düşer mi? SSK'dan yine emekli olabilir miyim? Benim işyerim Ülker olduğundan, bütün ödemelerim tavandan ödendi. Maaşımın düşmeyip SSK'dan emekli olabilmem için ne tavsiye edersiniz? Ticari minibüsten dolayı mecburen Bağ-Kur'lu olacaksın, diyorlar. Mecbur muyum? Bağ-Kur'a girmesem olmaz mı? Ne yapayım? Başka bir yerde SSK'lı göstersem kendimi de servisçilik yapsam, tabandan prim ödesem emekli maaşım çok düşer mi? Ben 3 yıl ticari minibüsle servisçilik yapmak zorundayım. Zeki Bora

06.06.1965 doğum tarihiniz, 1 Eylül 1983-2008 arasındaki SSK'lı çalışmalarınızdan elde ettiğiniz 7.340 gün ile 47 yaşında (06.06.2012 günü) emekli olacaksınız. Bundan sonra vergi mükellefi olursanız eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b'ye prim ödemek zorundasınız.
...
Tamamı