fonradar

Sözleşmelerde Damga Vergisi ve Karar Pulu

• Konbuyu başlatan TUNCAY GÜNEŞ
  • Başlangıç tarihi
T

TUNCAY GÜNEŞ

Ziyaretçi
İl Özel İdaresi Tarafından 4734 Sayılı Kanun gereğince yapılan alımlar dolayısıyla doğan Karar ve Sözleşme Damga vergilerinin Saymanlık ya da Vergi Dairelerine yatırılması yerine, mükellefce önce il özel idarenin banka hesabına yatırılması, daha sonra İl Özel İdaresinin bu vergiyi takip eden ayda muhatasar beyannameyle götürüp Saymanlık veya Vergi Dairesine yatırması doğru bir işlem midir? Yasalar buna cevaz verir mi? Doğru bir işlem değilse izlenmesi gereken yol nedir?

Ynt: Sözleşmelerde Damga Vergisi ve Karar Pulu

Sizin adınıza yatırmasında ben bir sakınca gormuyorum.Bizimde devlet ihalelelerimizde ya kendimiz yatırıyoruz ya da ihale aldığımız kurum bizim adımıza yatırıyor. Kolay gelsin

Bu konuda benimde sorunlarım var yardımcı olabilir misiniz ?
kamu ihalesine girdik ve kazandık
1-Bununla ilgili yazı geldi karar pulu yatırılması diye onu yatırdım.bunun yevmiye kaydı direk giderleştirmemi olacak acaba?
2-ikinci bir yazı geldi sözleşmeye davet ve sözleşme damga vergisi var bunu da mı yatırmak gerekiyor aynı şekilde ve yevmiye kaydı direk giderleştirmek mi olacak?
3-kesilen fatura karşılığında alacağımızdan kesinti oluyor binde 7,5 bununla ilgili "damga vergisi kesinti belgesi" ni alıyorum karşı taraftan.bu tutarıda mı direk giderleştiricez.
4-bütün bu ödenenlerle ilgili herhangi bir mahsup işlemim veya direk giderleşmeden hariç bir durum söz konusumudur?
5-neden bu kadar vergi ödeniyor anlamadım karar pulu,sözleşme damga vergisi tamam bunlar hadi neyse de alacağımdan da her defasında kesinti yapılmasının mantığı nedir? bilen varsa lütfen yardım etsin..

Sayın nursel aldığınız ihlae ile ilgili yaptıgınız masrafları gider hesabının alt kaleminde karar pılı veya damga pul adı alıtında gderleştirebilirsiniz sizin adına kesilen miktarlarıda giderleştrebilrisiniz.Sözleşmede zaten bu giderlerin size ait oldugu bellidir. Kolay Gelsin

peki hakediş ödemelerinde kesilen damga vergisi neden kesilir damga vergisi kanununda nerede bulabilirim bu konuyu.Sonuçta avans olarak almıyoruz ilk önce fatura kesiyoruz sonra ödemesini alıyoruz.ödemelerde neden kesinti yapıldığına dair bilgi verir misiniz?

Siz sonuc itibariyle ihale makamıyla sözleşme imzalıyorsunuz sözleşmlerde damga vergisi kesilir hakediş uzerinden kesilmesinin sebebi ise sizin yerinize damga vergisini ihale makamı ödemiş ve bu ödemesini sizin hakedişinden yapmış oldugu için olması gerekir ben sizin yazdıkalrınızdan bunu anlıyorum . Zaten ihaleye girerken teklif mektubu ekinde işle ilgili her türlü şey sözleşme eklerinde vardır o sözleşmeyi okursanız su kadar damga vergisi kesilecektir yazması gerekir.

bu arada binde 7,5 2009 da imiş şuan binde 8,25 kesinti yapılmış.
ve ihaleyi aldığımız yeri aradım devlet bütün yaptığı harcamalardan kesinti yaptığını bu yüzden damga vergisi kesildiği söyledi bununda vergimizden mahsup edeceğimizi söyledi. böyle bir mahsuptan bilgisi olan varmı..

Aylin31 ' Alıntı:
Siz sonuc itibariyle ihale makamıyla sözleşme imzalıyorsunuz sözleşmlerde damga vergisi kesilir hakediş uzerinden kesilmesinin sebebi ise sizin yerinize damga vergisini ihale makamı ödemiş ve bu ödemesini sizin hakedişinden yapmış oldugu için olması gerekir ben sizin yazdıkalrınızdan bunu anlıyorum . Zaten ihaleye girerken teklif mektubu ekinde işle ilgili her türlü şey sözleşme eklerinde vardır o sözleşmeyi okursanız su kadar damga vergisi kesilecektir yazması gerekir.

evet çoğu olayın bilgisini sayenizde buldum ama bu mahsup olayını bilmediğimden dolayı en baştan herşeyi sormak istedim.