fonradar

Sözleşmemi aldım işten ayrılıcam

4 yıldır sinemada kasiyer olarak asgari ücretle çalışmaktayım..çalışma şeklimiz 1 tam gün (10:30 21:30)1 tam gün izin şekline.2 kasıyer çalısıyoruz dönüşümlü olarak.resmi bayramlar kımın calıstıgı güne denk gelıyorsa mesaiyi o kişi alıyordu bu zamana kadar..fakat gecenlerde izleyicisi çok olan fetıh 1453 fılımı vızyona gırdıgınde müdür bıze c tesı pazar 2 gişe açıp yoğun olan ilk 5 saat bırlıkte calısmamızı söyledi.ogün kım izinliyse geldı 5 saat çalıstı ve gıttı.aybasında 5 saatlık mesaı alıcagımızı umarak.fakat aybasında bordromuzda 3 saat yazdıgını görünce ben müdüre sıordum neden 3 dıye.4 yıldır ılk baskaldırmam oldugu için çok sinirlendi ve tamam bundan sonra bende sızlerden ayda 180 saat calısmanızı isterım hergün gelir 8 saat calısır haftada 1 gün izin yaparsınız dedı.bende tamam dedım çünkü resmı tatıllerde o zaman her ıkımızede mecbur mesaı vermek zorunda olucaktı.fakat sonradan düşününce pekde işime gelmedı neden çünkü 701 tl maaş alıyorum yemek parası yok yol parasıda verılmıyor..sözlesmemı ıstedım çalısma seklımızı değiştirebilirmi buna hakkı varmı dıye.evet malesef sözlesmeyı istedıgı sekılde düzenleyıp 4 yıl önce iş bulmanın heyecanıyla bende dırek ımzalamısım.zaten o zamanlar bu kanunları falanda bılmezdımya.sözlesmede tek bır nokta var belkı işten cıkarken işime yarıycak oda işveren görevleri bölümünde diyorkı işveren işçisine ücretini her ay takıp eden ayın ilk haftası içinde ödeyecektir.ben işten ayrılmaya kararlıyım yanlız tazmınatımı bırakmak istemıyorum bunlara.maaşlarımız sürekli geç yatıyor.bu ay ayın 19u bulacagı söylenıyor.701 mılyonu ya yarısını yatırıyorlar yada tamamını ama hep gecıkıyor maaslar.21 günü hiç bulmadı.bende buna sınır oluyorum.bu kadar az maasın yarısını yatırma hakları varmıdır.ben bu sözlesmede yazılı kurala dayanarak sözlesmemı tek taraflı fes edersem tazmınatımı kurtarabılırmıyım.bızde senelık ızın olayıda yok.ben gıdıyorum senelık ızne 15 gün dıger arkadasım bakıyor benım yerımede o gıdınce ben bakıyorum onun yerıne.mesaı falan almıyoruz ama o ay içinde bayram falan yoksa maasımız 701ı kesınlıkle gecmıyor yıllardır sömürülüyorum burda...diğer actıgım konuları okuyanlarımn kafası karısmasın bız karı koca burda calısıyoruz ben gısedeyım esım asada yer gözterıcı.ve ıkımızde benzer sebeplerden burdan kurtulmak ıstıyoruz.bılgısı olaan arkadaslardan rıca edıcem yardımcı olmaları konusunda.bırde nerde okudum asgarı ücrette günlük ücretın %6sı yemek parası olarak ödenır dıye bırsey.bızım yemegımızde yol paramızda yok.asgarı ücret içinde bunlar yokmu tamamen ısverenın keyfınemı kalmıs yanı.4 yıldır.devletın asgarıye yptıgı zamdan harısc hıcbır zam görmedık zaten adam sözlesmesındede yazmıs işveren zam hakkını saklı tutar dıye.ne demekse?

Ynt: lütfen okuyun sözleşmemi aldım işten ayrılıcam

10:30-21:30 ; 1 tam gün çalışma , 1 tam gün izin şeklinde çalışıyorsanız, haftalık çalışma süreniz yasal çalışma süresi tanımı ve sınırının altında kalıyor demektir.
Sözleşmenizde de bu şekilde çalışacağınız yazıyorsa, o 1 dolu 1 boş günlerinizden boş günlerinizde çalıştığınızı ıspatlayabileceğiniz her gün için fazla süreyle çalışma ücreti veya fazla çalışma ücreti talep etme hakkınız doğar.

Zam konusunda yapabileceğiniz bir şey yok ne yazık ki.

Ücretin yarım yarım ödenmesi konusu,
eğer örneğin ayın 15 ine kadar çalıştığınızın ücreti aynı ay içinde ödeniyor, ayın kalan süresinin ücreti bir sonraki ay ödeniyorsa, yani ücretinizi 2 haftada 1 olarak alıyorsanız, o zaman da pek bir şey olmayacaktır yapabileceğiniz.
Ancak , anladığım;
örneğin mart ayı çalışmanızın karşılığı olan ücreti , nisan ayının ilk haftasından sonraya geciktiriyorsa işvereniniz, ve bunu alışkanlık haline getirdi ise, bu sizin için kıdem tazminatına hak kazandıracak haklı bir sebeptir işi bırakmak için.
Bu sebeple işi bıraktığınızda, takdir edersiniz ki, aylık ücretinizi bile tam ve zamanında ödemeyen işverenin, sorunsuzca hemen tazminatınızı ödemesini beklemek hayalcilik olacaktır.
Ödemezse tazminatınızı, iş mahkemesinde dava açarak alabilirsiniz.
İş mahkemesinde açacağınız dava süresi;
- olağanüstü şanslıysanız 6ay-1 yıl arası;
- standart şanslı iseniz 1-3 yıl veya biraz daha uzun olabilecektir.

Ynt: Sözleşmemi aldım işten ayrılıcam

Bu olaya benzer nitelikte bu forum da, başka bir ileti üzerinde paylaşımız olmuştu.
BU ve benzeri konularda iyi niyet ,dürüstlük,vefa gibi olgularda önemli,bu nedenle işverence sadece BİR DEFA , aylık ücretin ödeme gününde ödenmemesi,biraz gecikerek ödenmiş olması yada 20 gün geçmesine rağmen ödenmemesi durumu karşısında,işcinin derhal fesih yada iş görme ediminden kaçınma yoluna gitmesi belki hukuken de korunmayabilir.
Bu nedenle, 3-5 yıl içinde bir veya iki kez işyerinde böylesi durumlar,bazı nedenlerle olabilir,bu durumun genel manada anlayışla karşılanması gerekir.Ancak, arızi olmayan,süreklilik arzeden hallerde de işciden iyi niyet,hoşgörü beklenmemeli,zira aylık geliri dışında geçimini sağlayabilecek başkaca geliri olmayan(olmadığı kabül edilen)işcinin, bu duruma anlayış göstemesi istenemez.Elbette bir noktadan sonra yasal hakkını kullanabilecektir.
BU bağlamda M-34 ve 24/II-e ,olayların sonuçları itibariyle çok yakındır.Neticede M.34 de işcini "iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma"hali dışında, her iki konunun varacağı nokta işci tarafından yapılabilecek "fesih"iradesidir.
Bu olayımızda sn.keremcemin ifadeleri çok yerindedir.İşverence sadece ücretin(aylık ücretin)ödenmemesi veya eksik ödenmesi değil,GEÇ ödenmeside işci tarfaında derhal fesih hakkının doğumuna yol açar.
Yukarıda ifade ettiğim gibi işte işci bu noktada,hadi elime bir defa fırsat geçti deyip,doğrudan bir defasında "fesih"yoluna gitmemeli,olaki olayın kendine özgü şartları ve arızi olan bu durum karşısında haksız duruma da düşebilir.

Ynt: Sözleşmemi aldım işten ayrılıcam

sayın keremcem ve seref bey cevaplarınıza cok tesekkür ederım benı aydınlattıgınız için..işveren bu aylık gecıktırme olayını devamlı yapmaktadır.suan nısan 8deyız ve bızler daha mart ayının aylıgını almadık.nısanın 15 7 sı gıbı mart ayı maasını yarısı ancak yatırılıcagı söylentısı dılden dıle dolasmakta.sınemamızın müdürü saglık nednlerınden dolayı işten ayrıldıgı için kendısınden cok cekındıgımız genel müdürümüz basımızda durmakta..maslar noldu dıye sordugumuzda bızımle sankı küsmüş gibi ben o işlere bakmıyorum patron bakıyor demıs soran bır calısana.patronun sınemanın ne kadar iş yaptıgından haberı bıle yok oysakı.ve kendısıne sorarken cekındıgımızı bılıyor patrona soramıycagımızdanda o kaadarda emın.zaten sorsakta müdürünüze sorun dıycek oda.
bu maas gecıktırmesı süreklıde olan bırsey özellıkle mart ayında baslar ve ekım ayına kadar devam eder sebepte sinemanın işlerının durgun oldugudur denır.oysa bıze maas verılmeyen dönemlerde sezon baslayacagı zaman için film cekılır..sınemanın dıger subelerıne tadılat falan yapılabılır