fonradar

Sözleşmeye geçerken kıdem tazminatı alabilirmiyim?

Arkadaşlar ;

7 yıldır belediye şirketinde SGK lı olarak mühendis kadrosunda çalışmaktayım Belediye şirketi yaklaşık yanlış bilmiyorsam %51 belediye %49 ise şahıs ortaklığı olarak kuruluyor. Asıl sorun belediye bizi şimdi kendi bünyesinde sözleşme li olarak çalıştırmak istiyor yani yine aynı masada yine aynı işi yapacağım yani görev yerim değişmeyecek.Bu durumda sözleşmeye geçersem maaş avantajım daha fazla fakat 7 yıllık çalışmam karşılığı olan kıdem tazminatını vermiyeceklerini söylüyorlar. Acaba ileride bu tazminatımı yasal yollardan almam mümkün müdür?

tşk.

Ynt: Sözleşmeye geçerken kıdem tazminatı alabilirmiyim?

Sermayesinin (% 51 i)belediye ait tüzel kişilik(şirket)ile belediye arasında hukuki bağ sözkonusu ise de bu durumdan yola çıkarak (velev ki sermayesinin tamamı belediye ve bağlı kuruluşlarına ait olsa dahi)K.Tazminatı konusunda illiyet bağı kurmanız doğru değil,dolayısıyle sözkonusu hukuki-organik bağ, nedeniyle k.tazminatı almanızı gerektiren durum bulunmamaktadır.
Ayrıca, işyerin(şirket)den kendi isteğiniz ile ayrılacağınız,ayrılmanız gereketiği(gerekeceği)için k.tazminatı hakkınız doğmayacaktır.

şeref aydemir ' Alıntı:
Sermayesinin (% 51 i)belediye ait tüzel kişilik(şirket)ile belediye arasında hukuki bağ sözkonusu ise de bu durumdan yola çıkarak (velev ki sermayesinin tamamı belediye ve bağlı kuruluşlarına ait olsa dahi)K.Tazminatı konusunda illiyet bağı kurmanız doğru değil,dolayısıyle sözkonusu hukuki-organik bağ, nedeniyle k.tazminatı almanızı gerektiren durum bulunmamaktadır.
Ayrıca, işyerin(şirket)den kendi isteğiniz ile ayrılacağınız,ayrılmanız gereketiği(gerekeceği)için k.tazminatı hakkınız doğmayacaktır.

O halde sizin cevabınızdan hareket edersek bir şahsın 3 firması var diyelim elemanına tazminat vermemek için her yıl bir firmasından alıp diğer firmasına transfer ederse sizin mantığınızdan hareketle o elemanında firması değiştiği için tazminata hak kazanamaması lazım fakat bildiğim kadarıyla iş mahkemeleri bu gibi durumlarda işçi lehine karar veriyor diye duymuştum ???

O halde sizin cevabınızdan hareket edersek bir şahsın 3 firması var diyelim elemanına tazminat vermemek için her yıl bir firmasından alıp diğer firmasına transfer ederse sizin mantığınızdan hareketle o elemanında firması değiştiği için tazminata hak kazanamaması lazım fakat bildiğim kadarıyla iş mahkemeleri bu gibi durumlarda işçi lehine karar veriyor diye duymuştum ???
[/quote]
Sn.Tolga3506
Salt mantık geliştirirsek işin içinden çıkamayız,ama konumuza istinaden ilgisi itibariyle iş hukuku çerçevesinde mantık geliştirirsek doğru sonuca ulaşırız.İlk olayda ki iş ilişkisi ile bu olayadaki iş ilişkisi farklıdır.Ancak son olayda bahsettiğiniz durum, İK.M-7 kapsamında "geçici iş ilişkisi"olup,bu durum içinde birden fazla ayrı ayrı hususlar sözkonusu,bu hususlar içinde en belirgin iki 2 hususdan biri "işcinin rızası",diğeri bu iş ilişkisinde süre en fazla 18 aydır.
Bu son olayınız ve "geçici iş ilişkisi"tazminat hakkı da ölmez.

Sn.tolga3506 nın verdiği örnek, geçici iş ilişkisine girmez ki..
İşçinin nakli olur, iş sözleşmesinin devri olur, ama geçici olmaz.
Ha verdiği örnekte , dediğiniz gibi kıdem tazminatı hakkı devam eder elbette.

keremcem ' Alıntı:
Sn.tolga3506 nın verdiği örnek, geçici iş ilişkisine girmez ki..
İşçinin nakli olur, iş sözleşmesinin devri olur, ama geçici olmaz.
Ha verdiği örnekte , dediğiniz gibi kıdem tazminatı hakkı devam eder elbette.
sn.tolga3506 nın ilk iletisinden yola çıkarak,konusu ile ilgili olarak bir bağ kurmaya çalışmıştı,bende bu çerçedede değerlendirerek ifade etmiştim.7ci madde kapsamında "geçici iş ilşkisi"kurulmuş ise mümkün,ancak bu tür iş ilişkisi kurulmayıp,dediğiniz gibiyse(şube durumu olmadığından nakil ifadesi uygun düşmez ama)sizin dediğiniz doğrudur.

Slm ;

Bu çarşamba günü itibarıyla tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla iş akdimin sona erdirilmesi diye dilekçe verdik ve belediye şirketinden sözleşme li personel kadrosuna geçtik ve bize tazminatların verilmeyeceğini söylediler fakat ben farklı iş yerlerinde 15 yılımı doldurdum (1996 YILI giriş ve 4500 prim günüm var) bu şartlar altında tazminat almaya hak kazanabilirmiyim?

Tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla iş akdimin sona erdirilmesi derken sebep ne gösterdini,z?
O dikeçeyi o şekilde verip sözleşmenizi feshetmek yerine, kurumdan aldığınız kıdem tazminatı alabilir yazısı ile ayrılmış olsaydınız, EVET, o kıdem tazminatınızı almaya hak kazanmış olacaktınız. Elbette bu durumda hemen bir başka veya aynı işte çalışmaya başilamıs olmanız kıdem tazminatı hakkınızı kaybetmenize de neden olabilecek bir durum, ama görünen o ki,
yeni işvereninizde kıdem tazminatına hak kazandıracak kadar süre ( en az 1 yıl) çalışmadan alabileceğiniz herhangi bir kıdem tazminatınız kalmamış.

keremcem ' Alıntı:
Tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla iş akdimin sona erdirilmesi derken sebep ne gösterdini,z?
O dikeçeyi o şekilde verip sözleşmenizi feshetmek yerine, ...........

Durumu tam açıklamadan anlattım biraz o nedenle sorunu tam anlamadınız . Konu şu ; 7 yıldır belediye şirketinde sgk lı olarak çalışmaktayım. Dün yani perşembe günü kurum yetkilileri çalıştığınız şirketinizden ilişiğinizi kesmezseniz sizinle sözleşme yapmayız dediler. Bizde bu nedenle çalıştığımız belediye şirketine "" Tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla şirketinizden ayrılarak yine belediye bünyesinde sözleşmeli olarak çalışmaya başlayacağımızdan iş akdimizin feshedilmesi "" şeklinde dilekçe verdik. Ayrıca çalıştığımız belediye şirketi zaten tazminatınmızı vermeye yanaşmıyor dolayısyla bahsettiğiniz şekilde kimseden bir yazı almam filan söz konusu değil yani bir nevi bizi istifa ettirmek için zaten bu ortamı hazırladılar. Benim sormak istediğim ; bu durumda kimse tazminat almaya hak kazanamıyor fakat farklı iş yerlerinde 15 yıl ve 3600 prim gününü dolduranlar kendi isteğiyle ayrılsa dahi kıdem tazminatı almaya hak kazanıyormuş diye bir duyum aldım bu doğrumudur onu öğrenmek istedim ayrıca istifa dilekçemde yazdığım cümleler hatalımıdır not: buu gün itibarıyla sözleşmeli olarak işe başladık yine aynı birimde aynı işi yapıyoruz

Şu an itibariyle ;
bahsettiğiniz şartları dolduruyorsanız, SGK dan bu durumu sağladığınıza dair bir yazı alabiliyorsunuz. Sonra , o yazıyla işvereninize gidip ben bu şartları sağladığımdan , artık çalışmayacağım, yaş şartını bekleyeceğim diyerek ayrılıyorsunuz.
EĞER, o işverende 1 yılı aşan çalışmanız varsa, kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz.

keremcem ' Alıntı:
Şu an itibariyle ;
bahsettiğiniz şartları dolduruyorsanız, SGK dan bu durumu sağladığınıza dair bir yazı alabiliyorsunuz. Sonra , o yazıyla işvereninize gidip ben bu şartları sağladığımdan , artık çalışmayacağım, yaş şartını bekleyeceğim diyerek ayrılıyorsunuz.
EĞER, o işverende 1 yılı aşan çalışmanız varsa, kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz.

Fakat yukardada bahsettiğim gibi çalışmaya devam ediyorum ve kısmet olursa çalışmayada devam edeceğim bu durum da tazminat alamazmıyım ?

Perşembeden cumaya kadar geçen süre, kıdem tazminatı almaya hak kazandırcak yeterli süre olmadığından alamazsınız. ( normalde, durumunuz için verilecek cevap bu olabilecektir ne yazık ki, ancak bir dava açarak, bu durumun, kurumun zorlamasıyla olduğunu ıspatlarsanız, belki!

Bahsettiğiniz belgeyi( 3600gün/15 yıl) alarak zaten hiç alamazsınız. O belgeyi almış ve işverene ileterek bu belgeye istinaden ayrılmış olmanzı 1.şart-TI kıdem tazminatını o yolla alabilmeniz için.

Şahsi düşüncem;
o ayrılma dilekçesi ile, tüm haklarınızı çok kötü saklamışsınız, hiç bulunmayacak , yok kabul edilecek şekilde :(

-Artık yaş şartı dışında;08.09.1999 tarihinden önce sgortalılık başlangıcı, 15 yıllık sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı koşullarını taşıyor olsanızda bu hakkınızı kullanamıyacaksınız
-Dilekçenizdeki beyanların,"istifa"olarak yorumlanması mümkün.(sn.keremcem in dediği gibi"tüm haklarınızı çok kötü saklamışssınız" Zira kendi istek ve iradeniz ile bunu siz talep ettiniz..Talep etmemiş olsaydınız bu durum gerçekleşmiyecekti,dolayısıyle siz çalışmaya devam ediyor olacaktınız.
-Belediye bünyesinde 4/B olarak işbaşı yapacak(yapmış) olmanız daha cazip ve bir o kadar da siz ve sizin durumunuzdakiler açısından doğru bir karar.
-Sonuç itibariyle tazminat almamış olsanızda,(büyük ihtimal sizi ilgilendiren yasal gelişme olursa 4/B statüsünde olanlar memur-657 olacaklar deniyor!..)aylık ücretlerinizde de çok değişiklik olmamıştır,bu nedenle fazlaca kötümser olmanıza gerek yok
-Tabi tazminatı da almış olsaydınız sizin için daha iyi olacaktı,ama şartlar bazen tercih etme de insanı zorlar,sizinki de öyle olmuş ,şahsen sonuçta doğru tercihde bulunmuşsunuz,hayırlı olssun.