fonradar

SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavı Yapılmayacak!

mrpizmir

Katkı Sunan Üye
SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavı Olmayacak...
Spk'dan gelen cevapta bundan sonra bağımsız denetim lisanslama sınavı yapılmayacağı belirtilerek lisans sınavına başvurup henüz lisansı almamış olanların akibetinin ne olacağı ise cevaplanmamakta tebliğleri takip edin ,denilmektedir.

Kamu gözetim kurumu son sınavda lisans alan ve de bağımsız denetim alanında hiçbir tecrübesi olmayanlara muafiyet verir mi?
Bence vermez.Bağımsız denetim şirketinde aktif çalışma koşulunu da sağlamış olmasını arar ,diye düşünüyorum.
Tüm derslerden geçip ortalaması tutmayanlar Ya da bir dersi kalanların durumu daha da karışık.Spk sınav yapmayacaksa bu durumda olanlar ortada kalmış olacaklar.

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavı Yapılmayacak!

hakkımızda hayırlısı. denetim ve standartlardan geçmiştim, mevzuat kalmıştı

cevap neye istinaden ne şekilde verildi. tam metni nedir

Gelen cevabi yazıyı paylaşır mısınız ?

Kurum'un sitesinde "eğitim ve sınav koşullarına ilşkin belirlemeler" deniliyor. Eğitim vereceğim, sınavı da yapacağım deniliyor. (yapabilirim/muaf tutabilirim/belli derslerden muaf tutar ilave sınav yapabilirim diye yorumluyorum)

Diğer taraftan belli çalışma koşulunu arayacağını sanmıyorum. O halde, önceden olduğu gibi; kamu denetim elemanlarının yetişemediği denetim organizasyonuna yine yetişilemez diye düşünüyorum. YTTK'da belirtilen "denetçilerin kimler olabileceği" maddesine ters olur bence. Getirilmeye çalışılan sistemin doğasına aykırı olur, eski sistemden farkı olmaz o zaman. Liyakat esas tutulmalı temennisindeyim. Liyakat da sadece çalışma koşulundan muhtevi değil. Sistem yeni, geçişte sıkıntılar olacaktır mutlaka. Ama sınırlamayla eskiden farklı olamaz. İkincil mevzuatta, işin nasıl yapılacağının şekil şartlarını da açıkça belirlerse biraz daha netleşir diye düşünüyorum. Bu o kadar da zor değil.

Tabii burada yazdıklarımız hep birer varsayımdan öteye geçemiyor. Hepimizin bildiği gibi, bekliyoruz... ::)

yani bu maçı türmob mu kazanmış oluyor şimdi? :)

merihs12 ' Alıntı:
yani bu maçı türmob mu kazanmış oluyor şimdi? :)

Bu maçı kazanan ne spk, ne de türmob..kazanan varsa -ki o oyunda bile değildi- kamu gözetim kurumu..

Bu maçı kazanan ne spk, ne de türmob..kazanan varsa -ki o oyunda bile değildi- kamu gözetim kurumu..

Diyen Sn. Eylülduru durumu en net biçimde ifade etmiş zaten.

Bu durumda aklıma tam da bize uygun bir şarkı geliyor, nasıldı o ya ::)

'' Buraları yıkılıyor, bizden yıkılıyor, hergün peşimize bıyıklı takılıyor ''

;)

'' Buraları yıkılıyor, bizden yıkılıyor, hergün peşimize bıyıklı takılıyor ''

;)
[/quote]

yalnız bu bizimki badem bıyıklı üstadım badem bıyıklı ;)

;D ;D ;D
Odalar TTK 'ya yöenlik eğitime başladılar. TTK kapsamında bağımsız denetim lisansı verecekler.
Odaların ifadesine göre Kamu gözetimi kurumu spk ya tabi denetçilere sınav düzenlemeden belge verirlerse, TTK eğitimi almış Bağımsız denetçilerede bu hakkın verilmesi konusunda dava açılacağını bildirdiler.
Durum biraz karışık. ???

Her kafadan bir ses çıkıyor. Herşey kanuna tebliğe göre yürür. TURMOB istediği kadar ben eğitim verdim, lisans verdim desin, ne dayanağı var ne yetkisi. Yarın barolarda eğitim verse, lisans dağıtsa avukatlardamı bağımsız denetçi olacak. Şu anda tek yetkili KGK.
Son spk sınavında belge alanlara tecrübeleri yok diye denetçi lisansı verilmeyecekmiş! Çok komik. Sanki yeni sistemde sınava gireceklerde tecrübe aranacak.
Ortada fol yok yumurta yok. Millet ortalığı bulandırmak için durmadan sallıyor.

mohicans ' Alıntı:
;D ;D ;D
Odalar TTK 'ya yöenlik eğitime başladılar. TTK kapsamında bağımsız denetim lisansı verecekler.
Odaların ifadesine göre Kamu gözetimi kurumu spk ya tabi denetçilere sınav düzenlemeden belge verirlerse, TTK eğitimi almış Bağımsız denetçilerede bu hakkın verilmesi konusunda dava açılacağını bildirdiler.
Durum biraz karışık. ???
Turmob yeni TTK nın ve Denetim in neresinden tutabilirim in arayışı içinde. Bence saçmalamaya başlamışlar.

Kamu gözetim kurumunun bir an herkese muafiyet verdiğini düşünelim .
Bu işi zaten bağımsız denetim şirketlerinde fiilen yapanlar onlara muafiyet verilse de verilmese de yine yapacaklar...

Spk lisansı olanların bazıları istanbul smmm odası başkanı yahya arıkanın dediği gibi rapor hazırlamayı bilmiyorlar.Bağımsız denetim şirketinde de çalışmamışlar.dr.volkan beyin dediği gibi de soruları ezberleyip bu lisans almışlarsa piyasaya nasıl çıkacaklar ?Ve şirketleri nasıl denetleyebilecekler?

Cezalar can yakıcı ...

Fiili olarak spk lisansını kullanlara kanımca muafiyet vereceklerdir. Aktif denetim şirketi tecrübesinin kanıtlanmasını isteyeceklerdir.Şu kadar süre içinde dosyanızı oluşturun ve de bize yollayın,diyeceklerdir. Yoksa tek başına spk lisansı alınması muafiyete hak oluşturmuyor.
Türmob dava etsede sonuçdeğişmez.Denetçi yetkilendirmeye tek yetkili otorite kamu gözetim kurumu

Kimseye muafiyet vermem herkesi sınava alırım der mi ? diyebilir

Geçiş dönemi diye türmobun 40.000 kişiye vereceği denetim lisansını kabul edeceklerini sanmıyorum.Türmob bu konu da çok geç kaldı. 2 yıl önce bu eğitimlere başlasa ve de eğitim sonunda sınav yapsaydı şimdi o lisansı olanlara kimse birşey diyemezdi.

YMM+SMMM= Hepsi birleşerek tek unvan altında "Mali Danışman" olsa ve bunlara sadece 3568 deki Mali Müşavirlik görevlerini yapsalar; Bağımsız Denetim Müessesi ise Mali Danışmanlar içinden seçilerek yada isteğe bağlı olarak yeni bir anlayışla Dünya Standartlarında örgütlenerek yapılansa ve bu Bağımsız Denetim oluşumu;

Zamanla özel sektörün ile Kamunun, derneklerin, vakıfların, meslek odalarının, spor kulüplerinin, siyasi partilerin mali denetiminin yetki ve sorumluğu verilse ve de yine Zaman içinde Devletteki teftiş kurulları kaldırılsa.

Dünya Şampiyonlar liginde oynamaya başlarız.