SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Arkadaşlar,mali müşavirim ve spk sınavlarına giriyorum 3 dersi de geçtim.Ancak ortalamayı tutturamıyorum
Ortalama yükseltme sınavına hangi dersten girsem acaba

Ynt: spk bağımsız denetim sınavı

notlar önemli tabi..
ama şu bir gerçek ki, 3 dersin notu da yakın ise herkes gibi siz de denetimden girmelisiniz.
spk' da bunu farkettiğinden olsa gerek denetim modülü soruları da iyice zorlaştı.
toplamda 210 almak için hangi dersten daha az almanız gerekiyosa ona girmek mantıklı görünse de,
muhasebe standartlarından 70 almak- denetimde 80 almaktan zor.

en son aldığım bilgilere göre ki bende y.m.m. ofisinde çalışna bir s.m.m.m.'yim. bağımsız denetim lisansını türmob verecek. Ayrıca Y.M.M.'lerde bu sınavda formalite çok basit bir sınava tabi tutulup bağımsız denetim lisansı alacaklar...

Sayın Deffo,
Bu söyledikleriniz gerçekten çok çok çok önemli bilgiler. Bilgiyi aldığınız kaynak sağlam mı ?

türmob ayrı bir lisans mı verecek?kurullarla(spk,epdk,bddk vb) ve maliye bakanlığı ile anlaşma sağlanmış mı?yoksa mevcut sınavda sorulara katkı mı sağlayacak?lisans kütüğünü tspakb'den alıp kendi bünyesinde mi düzenleyecek?bunun için kanuni düzenleme yoluna mı gidilecek?ya da 3568 sy'dan doğan zaten denetim yetkisi kanunla sadece smmm ve ymm'lere verilmişken bunu sadece bir yönetmelikle düzenleyebilir ve kurumlara dayatabilir mi?denetim firmalarını disipline edecek düzenlemeye girişebilecek mi?denetim firmalarında gerekli nitelikleri sağlamayan personelin tespitini ve denetimini yapabilecek mi? ::)

deffo ' Alıntı:
en son aldığım bilgilere göre ki bende y.m.m. ofisinde çalışna bir s.m.m.m.'yim. bağımsız denetim lisansını türmob verecek. Ayrıca Y.M.M.'lerde bu sınavda formalite çok basit bir sınava tabi tutulup bağımsız denetim lisansı alacaklar...

TÜRMOB Denetime Ağırlık Verecek

Pazartesi, 30 Mart 2009 15:34

ANKARA (ANKA) - TÜRMOB bünyesinde dış denetim için bir Bağımsız Denetim Merkezi, ayrıca iç denetim için ayrı bir daire başkanlığı oluşturma kararı alındı.

Kurulacak bu birimler işletmelerin bağımsız iç ve dış denetiminin uluslararası standartlara göre gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Genel Kurulu?nda konuşan TÜRMOB Denetleme Kurulu Başkanı Masis Yontan, muhasebecilik, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, dört işlevi bulunduğunu söyleyerek, ?Bu işlevler; finansal raporlama ve finansal danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi, bağımsız denetim, iç denetim ve muhasebe öğreticileri işlevidir.? dedi.

Yontan, Türkiye?de, ve yurtdışında bağımsız denetim işiyle uğraşan muhasebe firmalarının dışarıdan yardım yoluyla iç denetim faaliyetlerini yürütmekte olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

?TÜRMOB?un yeni yapılanma sürecinde; Kanundaki yeni düzenleme gereği, TÜRMOB bünyesinde dış denetim için bir Bağımsız Denetim Merkezi, ayrıca iç denetim için ayrı bir daire başkanlığı oluşturma kararı aldı. Meslek mensuplarımızın, iç denetim faaliyetlerini uluslararası kuralların gereği ve bizim mevzuatımız gereği outsourcing yoluyla da yürüttüklerini dikkate alarak iç denetime ilişkin düzenlemeler ve iç denetim standartlarının oluşturulması çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde uluslararası eğitim standartları gereği, meslekte uzmanlaşma bağlamında TÜRMOB tarafından ?iç denetim sertifikası? programı devreye girecektir.? dedi. (ANKA)

Merhaba
Spk sınavları hakkında ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?
(Başvuru nereden yapılıyor? Hangi derslerden sorumluyuz? v.b.)

evet maviefe söylediklerim doğru
denetim yetkisi turmob'a verilecek. Ve YMM'lerde çok basit bir sınava tabi tutulup belgeleri verilecek.Bizde spk sınavından geçtiğimiz derslerden muaf olacağız. Şu an ki aldığım bilgiler bunlar...

Herkese merhaba;

bende bir smmm yim. eylüldeki spk denetçilik sınavlarına girdim ancak bildiğiniz gibi cevaplar henüz açıklanmadı.
bilgi rica ettiğim konu şu: smmm lere direkt denetçi yetkisi verilecek mi? boşuna mı spk sınavlarına giriyoruz?
ayrıca sınav sonucunun türmob tarafından tanınmama durumu var mı?

ve son olarak yüksek lisans yamış olmak, denetim lisansını almak için gerekli olan 2 yıl denetim şirketinde çalışma zorunluluğunu azaltırmı? (1 yıla filan düşürür mü?)

cevaplarınız hayati önem taşımaktadır:))))))

çok teşekkürlerrr

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Arkadaşlar ismmmo da eğitmen Nevzat Pamukçu taranfından aldığım bilgi doğrultusunda. Bu sınavı artık Türmob yapacak...

d) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik olarak TÜRMOB tarafından yapılan sınav, yetkilendirme, tescil, sürekli eğitim faaliyetleri, mesleki etik kurallarının belirlenmesi, inceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçilerin faaliyet izinlerinin askıya alınması veya iptali, disiplin ve soruşturma işlemleri ile bunlara yönelik olarak oluşturulacak kalite güvence sistemini gözetlemek ve bu alanlardaki eksiklik ve aksamaların düzeltilmesi için TÜRMOB tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

Daha tasarı halinde.

SPK Lisanslama Sınavlarını Sermaye Piyasası Kurulu Yapmaktadır. Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavınıda SPK Yapmaya Devam edecektir. SPK Halka Açık Firmalarını Denetimini TURMOB a Vermez...

Merhabalar,
Masum Türker ,13.İç Denetim Kongresinin açılısında yaptığı konuşmada ;iç denetim sınavlarının TÜRMOB bünyesinde oluşturulacağını söylemiş.SPK Bağımsız denetim sınavlarını yapmaya devam edecek mi?Yoksa bu sınavı da TÜRMOB mu yapacak?TÜRMOB'un bu sınavı yapması durumunda 3568'e göre ünvan alanlara ayrı bir uygulaması olacak m?Bu konuda bilgi sahibi olanlar bilgi verirlerse sevinirim.Teşekkür ederim.

Aynı konu tekrar tekrar işleniyor. Tekrar tekrar yazıyoruz. Denetim yetkisi 3568 sayılı yasa ile düzenlenmektedir. SPK Bağımsız denetimi ile 3568 in denetimi farklı şeylerdir. 3568 ile gelen yetkinin inkar edilmesi sözkonusu değildir, ancak her kurum ileride bu yetkiye ek olarak yeni lisanslar isteyebilir vb... Sonuç olarak evet SPK lisans sınavı yapmaya devam edecektir. TURMOB da tasarının geçmesi halinde iç denetim için yetkilidir. Ancak bunların ikisi farklı şeylerdir.

arkadaşlar merhaba ben spk sınavına girmek istiyorum.ne zaman oluyor ne zaman başvurular kabul ediliyor bilgi verirseniz sevinirim. :) :)

burhaneddin038 ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba ben spk sınavına girmek istiyorum.ne zaman oluyor ne zaman başvurular kabul ediliyor bilgi verirseniz sevinirim. :) :)

burhaneddin arkadaşım, o kadar yazdıkki aynı şeyleri bi zahmet forumu arastırın, aynı şeyleri yazıp duracağımıza artık yeni şeyler katalım bu forum yeni değil sonuçta.
syg.

Arkadaşlar bende spk Bağımsız Denetim sınavına gircem.Spk nın sitesinde çıkmış sorular ve cevapları var.Fakat cevaplar kısmını çözemedim.Hangi cevaplar hangi sorunun şıkkı anlayamadım.yardımcı olursanız sevinırım

Sınav kodlarını ve Kitapçık türü' nü (A, B, C gibi) takip et.Sınav kodları ve kitapçık türü, testlerin başında yazar.

Bilge eğitim sitesinde 21 martda ücretsiz deneme sınavı demiş, kendimizi görmek adına faydalı olurmu acaba?

sınavın sistemi değişti yanlız nerden ne geleceği belli değil , şıklar 4 e indir , soru adetleri değişti..biraz süpriz olabilir sorular