SPK Bağımsız Denetim Sınavlarına Yönelik Kaynak Tavsiyeleri

• Konbuyu başlatan KEMALİST
  • Başlangıç tarihi
K

KEMALİST

Ziyaretçi
Selam Arkadaşlar;

Spk Bağımsız Denetim Sınavına girmek isityorum ve kaynak tavsilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Kemalist

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavlarına Yönelik Kaynak Tavsiyeleri

Gazi yayınlarını tavsiye ediyorlar birde kadıköyde bir kursun ders notları varmış notları yılbaşından sonra gidip alcam ama kitap konusunda bende emin değilim

yenibir kariyerle ben iletişime geçtim sağolsun dursun bey yardımcı oldu notları almaya giden olmayınca
bastırmamışlar ama ben h.sonu ctesi günü gitceğim için hazırlanacak uygun bir ücret karşılığında veriyorlar
isteyen arasın bi de gazi yayınları yeterli mi notlarla

Ben gazi yayınlarından çalıştım. İlk girişte sınavı verdim. Yeterince zamanı olmayan mali müşavir arkadaşlara sınavla ilgili tavsiyem:
1-Kitapta önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, mali müşavir olan arkadaşlar az çok hangi yerden soru geleceğini tahmin eder, eğer tahmin edemiyorsanız çıkmış sorulara bi göz atın.
2-Konular arasında bağlantı kurarak ve benzer konular arasındaki farklılıkları anlayarak okuyun.
3-Muhasebe standartlarında işin mantığını anlayın, ayrıntılara çok girmeyin
4-Aynı şekilde SPK mevzuatında da çok ayrıntıya girmeyin
5-Bağımsız denetim konusunda ise tüm ayrıntıya inin, kitap bağımsız denetim mevzuatı konusunda yeterli, kitabı bitirdikten sonra başa dönüp her konu ile ilgili soruları çözün, daha sonra altını çizdiğiniz yerleri tekrar okuyun ve birer cümlelik notlar çıkarın, tüm konular bittikten sonra çıkmış soruları da çözün. Kısaca denetimden 100 almayı hedefleyecek şekilde çalışın.
6-Mutlaka Standartlar ve Mevzuatın çıkmış sorularını çözün,
7-Çıkmış soruları da çözdükten sonra ortalamayı tutturabiliyorsanız büyük ihtimalle sınavı vereceksiniz. Eğer ortalamayı tutturamıyorsanız işiniz şansa kalmış. Çünkü sorular genellikle eski sınavlara paralel bir şekilde çıkıyor.
Ben standartlara ve mevzuata yüzeysel olarak baktım ve sadece çıkmış soruları çözdüm. Standartlarla ilgili olarak sadece eski bilgilerimi kullandım. Biraz da şansın yardımıyla standartlardan 64 mevzuattan 68 aldım. Ama denetimden 92 aldım.
Denetim bana en kolay gelen bölüm olduğundan denetime ağırlık verdim. Eğer size başka bir bölüm kolay geliyorsa siz de ağırlığı o bölüme verin ama hedefiniz en az bir bölümden 100 olmalı.

türmobun yapacağı sınavın kaynakları neler notlar olan varmı nerden çalışcaz sınavlara.

arkadaşlar 2011 yılındaki ilk sınav tarihi ne zaman bilen var mı spk sitesinde daha belli değil diyor...

vedatd ' Alıntı:
Ben gazi yayınlarından çalıştım. İlk girişte sınavı verdim. Yeterince zamanı olmayan mali müşavir arkadaşlara sınavla ilgili tavsiyem:
1-Kitapta önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, mali müşavir olan arkadaşlar az çok hangi yerden soru geleceğini tahmin eder, eğer tahmin edemiyorsanız çıkmış sorulara bi göz atın.
2-Konular arasında bağlantı kurarak ve benzer konular arasındaki farklılıkları anlayarak okuyun.
3-Muhasebe standartlarında işin mantığını anlayın, ayrıntılara çok girmeyin
4-Aynı şekilde SPK mevzuatında da çok ayrıntıya girmeyin
5-Bağımsız denetim konusunda ise tüm ayrıntıya inin, kitap bağımsız denetim mevzuatı konusunda yeterli, kitabı bitirdikten sonra başa dönüp her konu ile ilgili soruları çözün, daha sonra altını çizdiğiniz yerleri tekrar okuyun ve birer cümlelik notlar çıkarın, tüm konular bittikten sonra çıkmış soruları da çözün. Kısaca denetimden 100 almayı hedefleyecek şekilde çalışın.
6-Mutlaka Standartlar ve Mevzuatın çıkmış sorularını çözün,
7-Çıkmış soruları da çözdükten sonra ortalamayı tutturabiliyorsanız büyük ihtimalle sınavı vereceksiniz. Eğer ortalamayı tutturamıyorsanız işiniz şansa kalmış. Çünkü sorular genellikle eski sınavlara paralel bir şekilde çıkıyor.
Ben standartlara ve mevzuata yüzeysel olarak baktım ve sadece çıkmış soruları çözdüm. Standartlarla ilgili olarak sadece eski bilgilerimi kullandım. Biraz da şansın yardımıyla standartlardan 64 mevzuattan 68 aldım. Ama denetimden 92 aldım.
Denetim bana en kolay gelen bölüm olduğundan denetime ağırlık verdim. Eğer size başka bir bölüm kolay geliyorsa siz de ağırlığı o bölüme verin ama hedefiniz en az bir bölümden 100 olmalı.
tebrik ederim verdiğin bilgiler için teşekkürler

arkadaşlar özellikle spk mevzuaattan herkes kalıyor bu derse ait tavsiyeleriniz ne olur.

A.Ş. Hukuku
İcra İflas Hukuku
Kurumsal Yönetim İlkeleri
Bankacılık Hukuku
Bireysel Emeklilik Sistemi
Bu konularda özet önemli noktaları içeren döküman bulup okumanız gerekiyor.En az 6 soru.
Diğer konular SPK mevzuatı ve Kurumları;Aracı Kurumlar,Yatırım fonları,Yatırım Ortaklıkları
En spesifik şekilde konular bunlar SPK veya TSPAKB sitesinden ilgili bazı tebliğler indirilebilir.
Bende bu dersten 56 ile kalmıştım ortalamam tutuyordu yani bir soruyla lisansı kaçırdım.

SPK Bağımsız denetim ile ilgili bir kitap edindim. Fakat sanırım yanlış kitap aldım. Kitap TEMEL DÜZEY SPK LİSANSLAMA SINAVLARINA HAZIRLIK yazıyor. Bağımsız denetim ile ilgili değil sanırım.
Bağımsız denetimin konuları nelerdir nereden bulabilirim.?

sınav tarihi belli olmuşmu??

stajyer32 ' Alıntı:
SPK Bağımsız denetim ile ilgili bir kitap edindim. Fakat sanırım yanlış kitap aldım. Kitap TEMEL DÜZEY SPK LİSANSLAMA SINAVLARINA HAZIRLIK yazıyor. Bağımsız denetim ile ilgili değil sanırım.

sana ,temel ,ileri düzey kitabı değil spk bağımsız denetim lisanslama kitabı lazım. Temel düzey kitabını yakın zamanda aldıysan iade et..

kitap reklamı yapmayayım .Forumda bağımsız denetim lisanslama sınavı için kitap önerileri var.En çok alınan kitap bile yetersiz ve eksik ...

stajyerzade ' Alıntı:
stajyer32 ' Alıntı:

sana ,temel ,ileri düzey kitabı değil spk bağımsız denetim lisanslama kitabı lazım. Temel düzey kitabını yakın zamanda aldıysan iade et..

kitap reklamı yapmayayım .Forumda bağımsız denetim lisanslama sınavı için kitap önerileri var.En çok alınan kitap bile yetersiz ve eksik ...

sn stajyerzade

evet haklıymışsınız dün kitabı geri verdim, bağımsız denetim ile ilgili olan kitabı aldım.

değiştirirken biraz kem küm ettiler ama herneyse.

sınav tarihleri belli değil.

teşekkürler

sınav tarih

stajyer32
sınav tarihi belli mi? Bende sınava girmeyi düşünüyorum Hangi kitabı aldınız?

Sınav tarihihenüz belli değil.......ancak çorbada tuzum olması maksadıyla BAĞIMSıZ DENETİM için önemli konular aşağıda vermeye çalıştım.

1- ''Makul güvence kavramı'' nohut gibi her konuda karşınıza çıkar.
2- Bağımsız denetim riski ve birbirleriyle ilişkileri (önemlilikriski ile bağımsız den riski arasındaki ilişki vs.)
3- BD şirketi ve denetçilerdeki aranan şartlar (2-3 soru çıkar)
4-Bağımsızlığı kaldıran olaylar ve istisnası bildirim süreleri (tamtasdik, 6 gün )
5- Bağımsız denetim planı,ayrıntılı pln, strateji plan arasındaki farklar
6- BD sözleşmesinin kurulması feshi sonuç ve haklar
7-hile ve hata konusu
8-İç kontrol sistemi ve kontrol ortamı, kontrol testleri
9-BD de yönetim beyanı (önemli)
10- BD teknikleri
11- teyit mektubu, uzman kullanımı
12-Bilanço tarihinden sonra çıkanolaylar
13-Görüş türleri (Raporda)

13. maddeye ilşkin ezberlemeden rapor türü seçimi

şartlı görüş= olumlurapor veremezsin+ya çalışma alanın sınırlandırılacak yada firma yönetimiyle tezatta olacaksın+bulunan bulgular finansal tabloları çok etkilemeyecek

Olumsuz görüş= '' + yönetim ile tezat anlaşamma+finansal tablolarda etki fazla

Görüş bildirmekten kaçınma= '' + çalışma alanın sınırlandırılacak+görüş için yeterli ve uygun kanıt elde edemeyeceksin

sn deeper_blue teşekkürler..

mrpizmir ' Alıntı:
sn deeper_blue teşekkürler..

önemli değil , fırsat buldukça küçük akıl notlarını yazıp sizinle paylaşcağım.

Saygılarımla,

2. maddenn formülasyonu ise,

BAĞ. DENET. RİSKİ= (YAPISAL RİSK+KONTROL RİSKİ)+TESPİT EDEMEME RİSKİ

eşitliğe bakldığında yapısal ve kontrol riskinin firmaya, tespit riskinin ise denetçiye ait olduğunu görüyoruş ilişkilere gelince.

a) tespit riski arttıkça yapısal ve kontrol riski azalır (TERS Orantı)
b)yapısal ve kontrol riski düştükçe tespit edemememe riski artar

Önemlilik ile bağımsız denetim riski arasındda ise ters yönlübir ilişki bulunur. önemlilik arttıkça bağımsız denetimriski düşer. (daha çok kanıt ve belge incelemesi yapılacağından)

kavramları açarsak....

yapısal risk: hiç bir iç kontrol ortamının bulunmadığı veya devre dışı olduğu durumdur (musluğu hayat edin açtığınızda dökülen su)

kontrol riski: girdilerin iç kontrol sitemlerince yakalanamasıdır (musluğun uçundaki filitre)

Tespit edememe riski: iç konrol sisteminde geçen hataların tespit edilememesi durumudur.