fonradar

SPK İleri Düzey Lisansı ve 3 Yıl Çalışma Zorunluluğu

Şuan Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Ekonometri bölümü, 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yıl 3. sınıf oluyorum ve SPK ileri düzey kursuna gidip sınava girmeyi düşünüyorum. Sizden öğrenmek istediğim şey şu: SPK ileri düzey lisans alma koşulunda 3 yıl veya daha fazla mesleki tecrübeye gerek duyulduğu. Anlamadım şey ise şu: Diyelim ki ben bu sınavdan başarılı oldum ve lisans alma hakkı kazandım, 3 yıllık tecrübem olmadığı için alamayacak mıyım, benim için ilerde banka veya herhangi bir özel kuruluşa başvurduğumda bu lisansı gösteremeyeceksem ne anlamı var sınavdan başarılı olmamınki :-[

Ve birde şu var: Sizce önce SPK temel düzeyi alıp takas ve operasyon lisanslarını mı almalıyım yoksa direk ileri düzeye mi kayıt olmalıyım? Çünkü bu konuda başarılı bir hocam ileri düzeyden başla temel düzeydeki lisansları birkaç dersin sınavına girerekde alabilirsin ekonometri bölümünün dersleriyle aynı hemen hemen aynı demişti. Sizin bu konular hakkında düşünceleriniz nedir acaba çok fazla yardıma ihtiyacım var çünkü.....Şimdiden çok teşekkürler

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: SPK İleri Düzey Lisansı ve 3 Yıl Çalışma Zorunluluğu

37 görüntülenme ve 0 cevap.....hiçbir bilginiz yok mu arkadaşlar?

sn.dorukyüce,
bu forumu takip etmeye başladığımdan bu yana hemen hemen tüm konulara göz atmaya çalışıyorum.sorduğun soruya cevabım da bu okuduklarımdan edindiğime göre;temel düzey yerine ileri düzeye girmen olucak.ileri düzey sınavını veren kişinin temel düzeyi gerektiren işleri de yapabilmesidir.

iyi çalışmalar

arkadaşlar eğer verdiğiniz bildilerden tam olarak emin değilseniz burda paylaşmayın çünkü verdiğiniz bilgi yanlışsa o kişi zarar görebilir, dorukyüce arkadaşımıza http://basvurular.meb.gov.tr/tspakb/kilavuz.pdf adresinden klavuzu okumasını tavsiye eiyorum ve benim bilidğim kadarıyla 3 yıl çalışma zorunluluğu yok belgeyi almak için (sadece derecelendirme lisansı hariç) tecrübeye sadece yapılacak işin niteliği konusunda ihtiyaç duyuluyor(kılavuzun 8. sayfasında Lisans Belgesinin Verilmesi Aşamasında Aranacak Belgeler başlığı altında aradığınız cevabı bulabilirsiniz) kolay gelsin

ikinizede çok teşekkür ederim, sanırım klavuzu okuyup değerlendirmek en yararlısı olacak..Tekrar tekrar teşekkürler

keşke önce klavuzu okusanız. ayrıca burası bağımsız denetim topic'i.
ileri düzey lisans için 3 yıl tecrübe gibi bir şart yok arkadaşım, rahat ol.
2. sınıfta da alma o lisansı, lisans ile iş yapmazsan ki öğrenci olduğun için yapamazsın,
2 yılda bir yenileme eğitimine girmen gerekir.
daha o lisanstaki coğu dersi okulda bile almadın.
acele etme,
ingilizce calıs daha yararlı 2. sınıfta.