SPK Lisansı Almış SMMM lerin Durumu!!!!!

Arkadalar aramızda spk lisansı olan mali müşavirler muhakkak vardır..şimdi devlet kendi kurumunun zorla sınavla verdigi spk belgesini yok mu sayıyor..bizim durumumuzla alakalı bir çözümleri varmı,,size gelen bilgileri paylaşırsanız sevinirim..

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: SPK Lisansı Almış SMMM lerin Durumu!!!!!

aylardır denetim lisansında kimseye muafiyet verilmesin diye çırpınırken spk lisansı olan arkadarlar ama bizim lisansımız var neden sınava girelim diyordu. şimdi anlaşılmıştır sanırım nedeni.

Benim durumumdakilere muafiyet falan verilsin demedim..spk devletin bir kurumu biz bir sınava girdik ve kazandık ve çok çalıştık,bizim durumumuzda türkiyede 650 smmm var yani sınava giren sayısını incelerseniz bu oranın ne olduğunuz daha iyi anlarsınız..bize desinler sizede sınav yapalım mesele değil bu 650 kişi zaten kazanır ortalama 70 di zaten..
neyse mesele oda değil ben artık smmm lerin bağımsız denetimi sınavla bile alamayacağınız düşünmekteyim..umarım düşüncem yanlış çıkar..

iki dersi verip son ders için sınava dahi girmedim. hiçbir işe yaramayacak bir belge görmek lazım.
spk lisansı alanlar elbette haketmiştir. yalnız konuyla alakası olmayan bir lisansın sürekli bir hakmış gibi öne sürülmesi ilginç tabi.

kemalforum ' Alıntı:
iki dersi verip son ders için sınava dahi girmedim. hiçbir işe yaramayacak bir belge görmek lazım.
spk lisansı alanlar elbette haketmiştir. yalnız konuyla alakası olmayan bir lisansın sürekli bir hakmış gibi öne sürülmesi ilginç tabi.

2 dersi verip son ders için sınava girip girmemeniz sizin kendi takdiriniz. Hiç kimsenin ona bir sözü yok. Ama konuyla alakası olmayan bir lisanstan bahsetmişsiniz.
Türkiye'de 1989 yılından beri bağımsız denetim raporları yazılmakta. Ve bu bağımsız denetim raporlarını yazan bağımsız denetim şirketleride Daha önce Kamu Gözetim Kurumu kurulmadan önce bu kurulun işlevlerini yerine getiren yani daha önceki kurumu olan Sermaye Piyasası Kurulundan yetki alan şirketlerce ve daha da ilerki tarih olan 2007 yılının son döneminden sonra denetçileri sınava tabi tutup lisanlandıran ve bu lisans sahiplerini denetçi (TSPAKB) kütüğüne kayıt ettiren ve denetim şirketleri ile denetçileri denetleyen kurum olan SPK'nın vermiş olduğu SPK'da bağımsız denetim lisansını konuyla alakası yok diyemeyiz. Bu lisansı yok saymak 23 yıldır Türkiye'de yapılmış olan Bağımsız denetim faaliyetlerini sonucu yazılan denetim raporlarını yok saymak sayılır. Buda mümkün değil. Bilgilerinize

Sayın kemalforum : SPK belgesinin bir işe yarayıp yaramayacağını bilemem ama, KONUYLA ALAKASI OLMAYAN BİR BELGE diye niteleme yapmanızı, kolaycılığa kaçmayıp çalışarak, öğrenerek ve öğrendiklerini sınavla tescil ettirerek belge almış insanlara haksızlık olarak görüyer ve teessüfle karşılıyorum. Bence, siz de konu ile alakası olmayan bir kişisiniz. Size aşağıda ki bilgileri okumanız ve değerlendirme yapmanızı öneririrm.
SPK Tarafından yetki verilmiş Bağımsız Denetçiler:?Sermaye piyasasında bağımsız denetim çalışması ve raporlamasının, Uluslararası Bağımsız Denetim Standartlarıyla büyük ölçüde uyumlu olarak hazırlanan ve 12.06.2006 tarih ve 26196 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ çerçevesinde? bu konuda tek yetkili kurum olan (KGMSK yetkilendirilmeden önce) SPK tarafından;
? Hisse senetleri menkul kıymet borsalarında ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar,
? Hisse senetleri halka arz edilmiş olan veya arz edilmiş sayılan ortaklıklar,
? Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar,
? Aracı kurumlar,
? Portföy yönetim şirketleri,
? Yatırım fonları,
? Emeklilik yatırım fonları,
? Yatırım ortaklıkları,
? Konut finansmanı fonları,
? Varlık finansmanı fonları,
? İpotek finansmanı kuruluşları,
? Kanun'da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
? Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler
Hakkında bağımsız denetim yapmak üzere yetkilendirilmişleridir.
SPK?nın yapmış olduğu bu sınavı kazanıp, Lisans almak isteyen tüm kişilerin SMMM veya YMM ünvanına da sahip olmaları gerekmektedir. Aşağıda yapılan sınavlardaki başarı oranları verilmiştir.

DÖNEM SINAVA GİREN SERTİFİKA ALAN BAŞARI ORANI
2007-3 264 13 4,92
2008-1 519 22 4,24
2008-2 641 16 2,50
2008-3 899 95 10,57
2009-1 1372 89 6,49
2009-2 1512 82 5,42
2009-3 1672 113 6,76
2010-MART 2355 276 11,72
2010-KASIM 4028 271 6,73
TOPLAM 977 6,59

türkiyede bağımsız denetimden geçen kaç firma var?
bu 977 kişiden kaçı bu denetimlerde bulundu?
denetlenen firmaları kaç denetim firması denetledi?

bu gibi soruları cevapladığımızda spk lisansının kaç kişinin işine yaradığını görüp değerlendirmemizi ona göre yapmamız gerekir diye düşünüyorum. tabi sınav konularından ser. piy. mevzuatının hatta ser. piy. muh. standarlarının bağımsız denetim ile ilgisi vardır diyebilmek zor.
öyleyken bu sınavı geçenlerin oranını örnek gösterip yeterli olduğunu söyleyebilir miyiz?
tabi benim derdim kimin neyi hakkettiğinden çok birilerinin kayırılması.
herkesin eşit olduğu bir sınav sisteminden kaçınmak neden? tamamen ayrı bir kurumun yaptığı sınavı örnek gösterip bize ayrıcalık tanıyın denmesi ne kadar adaletli?
devlette çalıştı diye birilerini ymm yaptık, ilkokul mezunlarını mali müşavir yaptık, şimdi de ymm leri bağımsız denetçi yaptık. bu düzen sizce haklıya hakkını veriyor mu?

ibrahimseckiner ve prestij31 arkadaşımıza katılıyorum.

SPK bağımsız denetim lisansı şu anda türkiyedeki en büyük şirketlerin bağımsız denetimi
için verilen bir lisanstır. Dünyanın her tarafında da geçerlidir.

Oda başkanı bu lisansı almanıza gerek yok diyordu, bakın neler oldu. Bu lisansı alanlar gerçekten
konusuna hakim olan kişilerdir.

Daha fazla söze gerek yok, bunu alakalı görmemek hiç de konuya uyan bir açıklama değil.

Yazımın başında da dediğim gibi bu belgenin işe yarayıp yaramayacağını bilemem demiştim. Bu yetkinin sınavla hak edene verilmesi de doğru olandır.
Ancak; (KGMSK) yetkilendirilmeden önce BAĞIMSIZ DENETİM konusunda tek kurum olan SPK'nın verdiği lisansın (TTK kapsamında yapılacak BAĞIMSIZ DENETİM İLE ne alakası var. Yada Ser. Piy.Muh.Standartlarının bağımsız denetim le ne ilgisi var) diyen bir zihniyete cevap vermeyi de kendime ve meslege yapılmış bir haksızlık sayıyorum. Zira size bu konuda yüzlerce sayfalık cevap dahi yazabilirim. Ama anlayacağınızı sanmıyorum.

ağzınıza sağlık kemalforum...hiç bi tarihte hiç bi zaman havadan bi belgeye sahip olamadık.hep çalıştık mali müşavirlik hakkını kazandık sonra pat herkes oldu mali müşavir..hep böyle bi haksız düzen içerisindeyiz..ben mali müşavirlere sınavla bile denetcilik ünvanını vereceklerini düşünmüyorum.bak bu haksız yere ünvan verme eczacılarda yada barolarda olsaydı ne oluyordu...bugün odalar yayınlamış protesto metinleri nolacak bu saatten sonra..

kemalforum ' Alıntı:
türkiyede bağımsız denetimden geçen kaç firma var?
bu 977 kişiden kaçı bu denetimlerde bulundu?
denetlenen firmaları kaç denetim firması denetledi?

bu gibi soruları cevapladığımızda spk lisansının kaç kişinin işine yaradığını görüp değerlendirmemizi ona göre yapmamız gerekir diye düşünüyorum. tabi sınav konularından ser. piy. mevzuatının hatta ser. piy. muh. standarlarının bağımsız denetim ile ilgisi vardır diyebilmek zor.
öyleyken bu sınavı geçenlerin oranını örnek gösterip yeterli olduğunu söyleyebilir miyiz?
tabi benim derdim kimin neyi hakkettiğinden çok birilerinin kayırılması.
herkesin eşit olduğu bir sınav sisteminden kaçınmak neden? tamamen ayrı bir kurumun yaptığı sınavı örnek gösterip bize ayrıcalık tanıyın denmesi ne kadar adaletli?
devlette çalıştı diye birilerini ymm yaptık, ilkokul mezunlarını mali müşavir yaptık, şimdi de ymm leri bağımsız denetçi yaptık. bu düzen sizce haklıya hakkını veriyor mu?

Sevgili dostum Kemal bey konu bu lisansın kimin işine yarıyıp yaramadığı değil. Malumdirki sizin işinize yaramamış.
Benim vurgulamk istediğim lisansın geçerliliğin ispatı açısından bu güne kadar bağımsız denetim firmalarında çalışan spk dan denetim lisansı sahibi kişilerce onaylanan bağımsız denetim raporlarının Türkiyede ki geçerliğidir. .Eğer ki bu raporlar bugüne kadar geçerli olmuşsa SPk'dan alınan lisanslar Kamu Gözetim Kurulu faaliyete geçene kadar halen bu belgeler işlerliğini korumakta ve bugün dahi sayı ne olursa olsun bağımsız denetim raporları hazırlanıyorsa geçerlidir. KGK faaliyete geçerse onun belirleyeceği kurallaro zaman geçerli olur. Anlayacağınız üzere oyunun kuralları budur yarın ne olur bilmem. İyi çalışmalar

Asiye hanım;

Sap ile samanı karıştırmamak lazım, Spk lisansları havadan verilmedi. ciddi emek sınavı geçip alınan belge niteliğinde.

İnanın arkadaşlar canım dün akşamdan bu yana çok sıkıldı,çünkü kendi adıma söyleyeyim ben bu sınavı almak için çok ama çok çalıştım,,en azından burda yalnız olmadığımı anladım,,
Sizlere bir şey sormak istiyorum biz bu yapılanlara evet mi diyecegiz yada tepkimizi belirtecekmiyiz..spk lisansı olan smmm lerin acaba bir çalışması varmı yada spk nın bizle ilgili bir çalışması varmı,,beni bilgilendiriseniz sevinirim..
burda beni yalnız bırakmayan arkadaşlara teşekkür ederim..
Ayrıca ne derece önemli bilmiyorum ama benim emeğimi hiçe sayanlara ben hakkımı helal etmiyorum..

Ben Cumhur başkanıda dahil herkeze mesaj attım..ayrıcada bu akşam kamu gözetleme kurumu başkanından tutta yönetimde kimler varsa mesaj atıcam...mahkeme yolumuzu araştırdım biraz zor gözüküyor ancak uzman bir avukatlada konuşmayı düşünüyorum,,,birbirimizi yalnız bırakmayalım arkadaşlar..

Birde aklıma geldikçe yazıyorum arkadaşlarda bu işin yargı yolu açıkmı....

Merhabalar,

Arkadaşlar ben de SPK'dan lisans alanlardanım, zorluğunu biliyorum.

SPK'dan bağımsız denetim lisansı almış olanlara ikincil mevzuatta muafiyet tanıyacaklarını biliyorum. ( kaynak sormayın ) Yani şu andaki TTK değişikliklerini Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra ikincil mevzuat yayınlanacak ve orada muafiyet tanınacak. Eğer ki olmazsa yargı yolu açık.

Saygılarımla,

YMM'ler bu yetkiyi ancak kanunla alabilirdi. Yapılan bu kanuni düzenleme kesinlikle TTK 400.madde itibariyle anayasanın eşitlik ve hukukta istikrar ilkelerine ( Anayasa Mahkemesi içtihatleridir) aykırıdır. Ancak, bu saatten sonra yapılabilecek hiçbir şey yoktur. YMM'ler bağımsız denetçidir. Vatana millete hayırlı olsun ne diyelim. Gelelim SMMM'lerin durumuna, SPK lisansı, bu lisans çok kıymetli bir lisanstır. Bu lisansın sahibi olan SMMM arkadaşlar YMM'ler ile birlikte aynı gemidedirler. KGK çıkaracağı yönetmelikle bu arkadaşları bağımsız denetçi olarak yrtkilendirme konusunda bir sıkıntı yaşamayacaktır. Velevki yetkilendirmedi. SPK bağımsız denetim lisansı müktesep haktır. İdarenin düzenleyici işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. Danıştay' da açılacak olan bir iptal davasında kurumun (KGK) idari işlemi iptal edilecektir. Arkadaşlar bu iş; SPK listesine kayıtlı denetim şirketleri, ymm, spk lisanslı smmm ve kısa vadede KGK tarafından açılacak olan sınavlarda başarılı olan SMMM ve YMM'lere ihale edilmiştir. Hayırlı olsun.

erhabalar,

Arkadaşlar bir de SPK'da çok fazla Bağımsız Denetçi Lisansına sahip kimse yok. En son ki SPK Faaliyet Raporuna göre ( Tablo 5.19 - Sayfa 79) 1983 kişi vardır. Bunların bir çoğu YMM'dir zaten ve halihazırda SPK'da bağımsız denetim şirketleri vardır ve kurulca kabul edilmişlerdir. Yani Mali Müşavirler zannımca burada da azınlıktadırlar. Ama sınavlarını hakkıyla vermişlerdir.

Saygılarımla,

10 yıllık smmm lere sınavsız denetçilikle alakalı önerge verilmiş..bizim durumumuz ne olcakkk