zirve

Spk Lisansı Olanların Sınavdan Muafiyet Başvurusu

Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Merhabalar

Uzman arkadaşlara bir sorum olacak, KGK telefonları cevap vermiyor hakikaten inanmak zor. Ne yapacağımızı soramıyoruz kuruma.

2013 öncesi spk belgemi almış ama 10 yıllık mesleki tecrübesi olan biri olarak kuruma sadece sınavdan muafiyet için dilekçe göndermem beni sınavdan kurtarır mı? Yoksa belgeyi de 2014 sonuna kadar almak zorunda mıyım?

Şimdiden teşekkürler.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Hayır, müracaat yapman yeterli oluyor. Sonrasında 15 yılını doldurduğun zaman Kgk belgesini alabiliyorsun.
Ancak müracaatını sağlam yap, elinde evrak kayıt numarası muhakkak olsun. Dilekçe ekinde de SPK belgesini, diploma vs. evrakları vermen gerekiyor.

2014 dolmadan muhakkak Ankara'ya giderek yüz yüze konuş ve dilekçeni ver.
 
Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Cevabınız için öncelikle teşekkürler Sayın Zindan.

Dilekçe ve smmm belgesi + spk belgesi ile bir örnek paylaşım görmüştüm, yeterli olur mu?. Başvuru sonrası herhangi bir bilgilendirme mesajı gönderiyorlar mı?

Spk ve Smmm belgeli olduğum için 15 yılı doldurmama gerek yok diye biliyorum, sadece 1 yıl mesleki eğitimi tamamlamam gerekecek diye biliyorum. Hali hazırda Ymm tam tasdik vergi denetimi alanında çalıştığım için bu şartıda sağlamış olur muyum ( tecrübemin tamamı vergi denetimi )?

Teşekkürler...
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
İstersen stajını yaparak alabilirsin belgeyi, istersen de 15 yılın dolmasını bekler öyle alırsın belgeyi.

Sms gelmiyor. Yeterli olur, ayrıca üniversite diploma fotokopisini de eklersin.
 
Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Peki nasıl anlıyacağız bu kurumun dilekçemizi dikkate aldığını? Kurum sonuçta telefonlarına bakmayan bir kurum, ne bekleyebilirsiniz ki? İlla Ankara ya mı gitmek gerekiyor yani? Nasıl bir ülkedeyiz anlamadım ki? Koca kurumun telefonu cevap vermiyor...
 
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Merhaba , bende 2013 yılı öncesi Spk Lisansını aldım fakat 10 veya 15 yıllık mesleki tecrübem yok , 2013 yılında Smmm lisansını da aldım açıkçası o tarihten beri de tekrar bağımsız denetime dönüp bakmadım muafiyet süresinin 31.12.2014 olduğu aklımda.Şu an ne yapmam gerekiyor ve nasıl bir süreç var önümde eğer bilginiz var ise cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
 
Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Dilekçe göndereceksiniz kuruma lısansımı aldım sınav muafıyetınden faydalanmak ıstıyorum dıye ( ınternette dılekce ornegı var) ama bizzat ankarada elden vermek guvenlık acısından daha dogru, kuruma cok guvenmemek lazım...
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Evet, verdiğim dilekçenin kayıttan geçmiş suretini geri aldım sadece.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Aşağıdaki örnek dilekçe ile müracaat etmiştim.

KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU BAŞKANLIĞINA
ANKARA, …/…/2013
1.6.1989.tarihli ve 3568 sayılı kanuna tabi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim ve Sermaye Piyasası Kurulu, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sahibiyim .
26.9.2011 tarihli ve 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca hazırlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin Geçici 1.Maddesinin 1.fıkrasının (b) bendinde,31.12.2014 tarihine kadar başvurulması halinde kanunun 16 maddesinde belirtilen sınav şartı aranmayacak olduğu belirtilmiştir
Bu nedenle Geçici 1.maddenin 1.fıkrasının (b) bendine göre SPK lisansım olması nedeniyle sınav muafiyetinden yararlanmak istiyorum.
Gereğini saygılarımla arz ederim.
Adres: Ad ve Soyadı
Tel:
Eposta:
EKLER:
1.Dilekçe.
2.SMMM ruhsat fotokopisi.
3.SPK Bağ.Den.Lis.fotokopisi.
 
Üyelik
21 May 2014
Mesajlar
12
Konum
istanbul
teşekkürler sayın zindan, ankaraya gidip teslim etmem mümkün olmadığı için en kısa zamanda bende posta ile iadeli taahütlü göndereceğim.
 
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Bu dilekçeyle başvuru yaptıktan sonra , başka bir sınava girecek miyiz ? Çünkü bulunduğum yerde bir kişi bankacılık ve sigorta ile ilgili bir sınava girdiğini söyledi.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,270
Konum
Manisa
Bankacılık ve sigorta alanında denetim yapmak için bu sınavı ayrıca vermeniz gerekiyor.
 

SonerK

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Eki 2006
Mesajlar
436
Konum
İstanbul
Arkadaşlar bende sizlerle aynı durumdayım. Geçen sene dilekçe ekinde diploma ve ruhsatımı iadeli taahhütlü posta ile yolladım. Ancak herhangi bir bilgi alamadım. Nasıl iştir anlamadım gitti. Telefonlara cevap veren yok.
 
Üyelik
5 Eyl 2012
Mesajlar
266
Konum
sakarya
Arkadaşlar bende sizlerle aynı durumdayım. Geçen sene dilekçe ekinde diploma ve ruhsatımı iadeli taahhütlü posta ile yolladım. Ancak herhangi bir bilgi alamadım. Nasıl iştir anlamadım gitti. Telefonlara cevap veren yok.

Benim merak ettiğim su ben yenı amli musavırlık belgesını aldım 28 mayıstada kgk nın eğitimindeydim bağımsız denetım fırmasında olduğum ıcın orda sordum belgeyı aldığınız tarıh onemlı degıl spk belgenız varmı dedıler evet dedım ozman tam tasdık veya bağımsız denetım hızmetınde calsıtgınıza daır 3 yıllık belge gosterebılıyormusunz evet dedım ozman başvur yapabılırsınız dedıler ancak başvuruyu nasıl yapcaz ben onu merak edıyorum bızım yemınlının ıslerını ben yaptım basvruyu e ımza ıle kgk ya belgleerı yukledım basvruru numarası verdıler odemelerıde yaptım başka elden bısey gondermedık bence e ımza ıle başvuru yapaılırz dusuncesındeyım
 
Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Arkadaşlar bende sizlerle aynı durumdayım. Geçen sene dilekçe ekinde diploma ve ruhsatımı iadeli taahhütlü posta ile yolladım. Ancak herhangi bir bilgi alamadım. Nasıl iştir anlamadım gitti. Telefonlara cevap veren yok.

İşte o yüzden bizzat elden verin diyorlar. Bir tanıdığınızı kuruma gönderebilirsiniz, belki işe yarar....
 
Üyelik
17 Haz 2014
Mesajlar
11
Konum
Bursa
Benim merak ettiğim su ben yenı amli musavırlık belgesını aldım 28 mayıstada kgk nın eğitimindeydim bağımsız denetım fırmasında olduğum ıcın orda sordum belgeyı aldığınız tarıh onemlı degıl spk belgenız varmı dedıler evet dedım ozman tam tasdık veya bağımsız denetım hızmetınde calsıtgınıza daır 3 yıllık belge gosterebılıyormusunz evet dedım ozman başvur yapabılırsınız dedıler ancak başvuruyu nasıl yapcaz ben onu merak edıyorum bızım yemınlının ıslerını ben yaptım basvruyu e ımza ıle kgk ya belgleerı yukledım basvruru numarası verdıler odemelerıde yaptım başka elden bısey gondermedık bence e ımza ıle başvuru yapaılırz dusuncesındeyım

yeminli MM için yaptıgınız işlemlerin aynısını kendiniz yapıcaksınız, e imza ile basvuracaksınız.
 
Üst