fonradar

SSK+Bağkur+Yurtdışı Birleştirmesi ile Emekli Olmak İstiyorum.

Arkadaşlar merhaba,

Annemin emekliliği ile ilgili bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Öncelikle annem Almanya'da 1968-1984 yılları arasında bilfiil çalışmışlığı var ve kesin dönüş yaparken sigortada birikenlerini çektiği için emekli olamadı. Türkiye'de de yaklaşık 1000 gün kadar bağkuru bugün itibariyle de 920 gün kadar SSK primi bulunuyor.

Yurtdışı borçlanması için müraccatta bulunduk. İşlemleri yaptırdık cevaben gelen yazıda yurtdışı borçlanmasına ilişkin olarak yaklaşık 16.000TL ödenmesi gerektiği ancak SSK.lı olarak 1180 tamamlanmadığından dolayı prim gününün tamamlanmasını müteakip emekli olabileceği yazıyor.

Yani buradan anlaşılıyor ki, annemin 1180 gün tamamlaması için 1180-920=260 gün daha bilfiil SSK.lı olarak çalışması gerekiyor....

Peki, bağkurda geçen günlerini bu safhada devreye sokamıyor muyuz? Çünkü bize gelen cevabi yazıda bağkur primlerinden hiç bahsedilmiyor... İlgili Sosyal Güvenlik Merkezi bunu gözardı etmiş olabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü?

Yoksa isterse 10 yıl bağkur primi olsa da illa SSK.da bu 1180 günü doldurması mı lazım.

Eğer bağkur bu SSK primine ilave edilebiliyorsa sanırım, buna ilişkin yeni bir başvuru yapmam gerkeecek. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Herkese iyi günler...

Ynt: SSK+Bağkur+Yurtdışı Birleştirmesi ile Emekli Olmak İstiyorum.

05/08/1959 doğumluyum .
SSK işe başlama yılım 03/03/1981
Yurtsışında 300 gün bulundum
20 ay askerlik yaptım.
Ayrıca Bağkurda da ödenmemiş 20 ay var emekli olmuş olabilir miyim?
3421 prim ödeme gün sayım.
CEvaplarınızı bekliyorumm

Ynt: SSK+Bağkur+Yurtdışı Birleştirmesi ile Emekli Olmak İstiyorum.

oyku yukardaki bilgilerinize göre askerlik ve yurtdışı çalışmalarınızı borçlaırsanız 80 gün kadar eksiğiniz kalır.onuda tamamlarsanız emekli olursunuz gibi (20 ay bağkur primini de ödemiş sayarsak)