fonradar

SSK Başladıktan Kaç Gün Sonra Doktora Gidebiliriz?

İyi akşamlar forum mudavinleri ve üstatlarım.

Benim sorum SSK sını yaptığımız kişi doktora veya hastaneye ne kadar zaman sonra gidip muayene olabilir. Biraz araştırdım ama net bir cevap bulamadım. Kanun maddelerini de yazarsanız sevinirim.

Saygılarımla...

İyi akşamlar forum mudavinleri ve üstatlarım.

Benim sorum SSK sını yaptığımız kişi doktora veya hastaneye ne kadar zaman sonra gidip muayene olabilir. Biraz araştırdım ama net bir cevap bulamadım. Kanun maddelerini de yazarsanız sevinirim.

Saygılarımla...

30 gün sonra tedavi olabilir.
Sn.Parlak1980
Bu "30 gün"konusu ilk defa sgortalı olmayıp,önceden ve devam edegelen sgortalıları kapsıyor mu?

30 günlük süre bakmakla yükümlü olunan kişiler açısından geçerlidir.Yani sigortalı 30 gün sigortalı olduğunda bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık yardımından faydalanabilir.
Öte yandan sigortalı,sigortalı olduğu tarihten itibaren sağlık yardımından faydalanabilir diye biliyorum.Bunun için 30 gün bekleme zorunluluğu yok.

öncelikle teşekkür ederek başlayayım.

ek soru olarak bir kişinin daha önceden sigortası hiç yokken sigortasını başlatsak bugün gidip doktora tedavi olabilir mi?

acil ihtiyacım var. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...

Sağlık hizmetlerinden yararlanması için işe giriş tarihinden itibaren 30 gün geçmesi lazım. Hem sigortalının kendisi hem eş ve çocukları için. 30 gün dolmadan da sağlıktan yararlanır mı? Ben yararlanamaz diye biliyorum ama çok acil bir konuysa alo 170 e bir sorun. İş kazası, meslek hastalığı söz konusuysa 30 gün şartı aranmaz...

SSK sigortalılarının kendileri için 90 gün, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için 120 gün prim ödenmiş olması gerekir.
İş kazası durumunda , prim gün şartı aranmaz değilmidir durum;?

SSK sigortalılarının kendileri için 90 gün, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için 120 gün prim ödenmiş olması gerekir.
İş kazası durumunda , prim gün şartı aranmaz değilmidir durum;?
Sn Keremcem, eskiden öyleydi diye biliyorum. Sanırım 5510 veya 6111 sonrası 30 güne indi.
İşten çıkışlarda da şu anda uygluma: 10 gün sağlıktan yararlanabiliyor. fakat geriye doğru 90 günlük primi yatmışsa 10+90 gün yani
toplamda 100 gün sağlıktan yararlanabiliyor. Hem sigortalı hemde eş ve çocukları.
İş kazası durumunda size katılıyorum.

Sn Keremcem, eskiden öyleydi diye biliyorum. Sanırım 5510 veya 6111 sonrası 30 güne indi.
İşten çıkışlarda da şu anda uygluma: 10 gün sağlıktan yararlanabiliyor. fakat geriye doğru 90 günlük primi yatmışsa 10+90 gün yani
toplamda 100 gün sağlıktan yararlanabiliyor. Hem sigortalı hemde eş ve çocukları.
İş kazası durumunda size katılıyorum.
Öyleymiş sn.miller :) Teşekkürler

bir arkadaşımız geriye doğru 90 günlük primi yatmışsa 90+10 gün sağlıktan yararlanılır demiş ben bunu net şekilde öğrenmek istiyorum geriye dönük 90 gün derken işten çıktığı tarihten geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün mü aranacak ?