fonradar

Ssk Damga Vergisi Hakkında..

alper

Katkı Sunan Üye
SSK bildirgesine ait 10,50 YTL'lik damga vergisinin 361 nolu hesapta takip edilmesinin sakıncası var mıdır acaba?

Çünkü bu rakam her ne kadar SSK bildirgesiyle birlikte ödense de, prime ait değildir. Bir damga vergisidir.

Görüşlerinizi bekliyorum....

Ynt: Ssk Damga Vergisi Hakkında..

100 kasa hesabını kullanmanız daha uygun olur görüşündeyım.

Sayın Nisan, tahakkuk kaydından bahsediyorum. Yani bordro düzenlediğimiz zaman, SSK damga vergisini "361.002 Ödenecek SSK damga vergisi" olarak tahakkuk ettirdiğimiz kayıtdan bahsediyorum.

Ben normalde kaydı bu şekilde yapıyordum. Ancak düşününce 361 no lu hesap, "Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintisi" hesabıdır. 10,50 YTL'lik miktar ise damga vergisidir. 361 yerine 770 de takip edilmesi daha mı doğru olur bunu öğrenmek istiyorum.

sayın alper;
damga vergisi için elbetteki 770 hesap uygundur. bordro tahakkukunda
770 işçi ücret ödemeleri
770 işveren payı
770 ssk d.v.
770 muhtasar d.v.
335 personel ücret öd.
360 ödenecek stopaj
360 d.v.işçi için
360 d.v.muh.beyan için
361 öd.ssk primi
360/100 ssk d.v.

kasa derken böyle demek istemiştim.

arkadaşlar işçilik tahakkukunu yaparken (10.50) ytl lik damga vergisini dikkate almıyorum. (işçilik maliyeti
örneğin bugün itibarıyla asgari ücret+ssk işveren payı+ssk işsizlik sigortası işveren payı) olarak dikkate alıyorum. tehlike derecesi 1 olan bir işyeri için ise aşağı yukarı 683,44 ytl. maliyeti oluyor. Bu maliyetin içinde bu güne kadar hiç o dv yi dahil etmedim. sadece ödeme yapılırken 770 5 ....01 hesabında dv diye işliyorum. 770 5....01 (10,50 )B
100 (10,50) A
..........................................................
diğer tahakkkuklar aynen yazdığınız gibidir.
acaba tahakkuku eksik mi yapıyorum?

arkadaşlar, bahsettiğiniz ödeme damga vergisidir. dolayısıyla içeriği itibariyle vergidir. 361 hesabın ismi 361.SOSYAL GÜVENLİK KESİNTİLERİ'dir. yani bu hesapla damga vergisinin bir bağlantısı yoktur. ilgili rakam bir vergi olduğu için 360.ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HESABI'nda takip edilmelidir. Dolayısıyla ücret tahakkukunu yaparken 360 hesaba alacak kaydedersiniz.

İşte bunu demek istiyordum....

Tahakkuku yaparken direkt olarak 360' ı alacaklandırıp, 770' ide borçlandırın.Tahakkuk ödemesini yapıncada 360'ı borçlandırarak kapatınız.

Kolay Gelsin.