SSk dan Bağkura

Selamlar benim konum x firmasında sigortalı olarak çalışıyordum.29/06/2006 tarihinde kendi adıma bir şahıs firması kurdum SSK lı olarak çalıştığım için Bağkur kaydına gerek yoktu sonrasında 30/09/2006 tarihinde x firmasından ayrıldım ve hala bağkura kaydımı yaptırmadım ve şimdi birbaşka firmada işe başlamak istyorum ama adıma kayıtlı şahıs firmasıda faliyetine devam ediyor bu durumda yapmam gereken yada olacaklar nelerdir benim için gerçekten öenmli yardımlarınızı rica ederim...

Ynt: SSk dan Bağkura

işten ayrılkdığınız tarih itibari ile bağkura kayıt yaptırmalısınız. yeni gireceğiniz şirkete bağkurlu olduğunuzu söyleyin. bordroda sadece gv ve dv kesintisi olacak.

yeni kanun yürürlüğe girdiğinde her iki şirketten de sigortalı olmak zorundasınız ...
ancak mevcut kanuna göre ssk girişiniz yapıldığında bağ-kur'unuz askıya alınır ...
ssk'lı olmadığınız dönemler içinde şirket ortaklığınız içinse resen bağ-kur kaydınız yapılacak ve prim borçlusu olacaksınızdır zaten ...

fakat ben bağkura hiç kayıt yaptırmadım kayıdım yok yani bi bağkur numaram yok bunun için işe başladığımda ssk lı devam etsem bağkurdan bununla ilgili sorun çıkarmıki kayıdım olmadan

en geç emeklilik aşamasında karşınıza çıkar. ssk primlerinin iptal edildiğini boşu boşuna ssk'ya prim ödediğinizi ve bağkura epey bir prim borcunuzun birikmiş olduğunu görürsünüz.

: ) eyvah peki ozaman ben kayıt yaptırmalıyım dimi ve girdiğim yere bildirmeliyim bunu fakat ben kendi pirimimi kendim mi yatırcam iş yeri benim için bi sigorta bedeli ödemeyecekmi y,bide ben adıma kayıtlı bu firmayı kapatsam sigortaya geçemezmiyim

firmayı kapatırsanız bağkur kesilmiş olacağından ssk'lı olursunuz.