fonradar

SSK' dan Emekli Olabilmek İçin..

fugenc

Tanınmış Üye
Selamlar;

Ben kendi büromda smmm olarak çalışıyorum ve doğal olarak bağkurluyum.. Ancak ilk girişim ssk'dan ve uzun yıllar hizmetim var.. Eğer ssk'dan emekli olursam 45 yaşında bağkur'dan emekli olursam ise ancak 53 yaşında olabiliyorum.. Ssk'dan emekli olabilmek için son 7 yıl olayını da hesaba katarak son 3,5 yıl kadar ssk'lı olmalıyım.. Benim sorum büroyu güveneceğim birine devredip yanında çalışıyor gözükmek alternatifi var ama öyle birini bulmak kolay değil, büroyu önce kapatıyor gösterip bağkurdan çıkşımı yapsam, başka yerde ssk'lı olup sonra tekrar büro açsam, böylece bağkurlu olmam gerekmez ( ssk kesintisiz devam edeceğinden).. Ama busefer de meslek kanunu açısından problem olur mu?? Bağımlı çalışıyor durumuna düşerim.. Bu konuda tecrübesi ya da önerisi olan var mı acaba??

Ynt: ssk'dan emekli olabilmek için..

bir süre bağımsız çalıştıktan sonra , bağımlı çalışmaya başlamak, akabinde de tekrar bağımsız çalışmaya başlamanın meslek mevzuatı açısından nasıl bir problem çıkarabilir tam anlamadım.

Ynt: ssk'dan emekli olabilmek için..

bağımsız çalışmaya başlayabilmek için bağımlı çalışmanın yani ssk'nın sona ermesi gerekir.

Ynt: SSK' dan Emekli Olabilmek İçin..

evet, yani büroyu kapatıp ssklı olsam bile tekrar açtığımda bağkur açısından problem yok, ssklılığım devam ettiği sürece bağkurlu olmak zorunda değilim ama meslek mevzuatı açısından bağımlı çalışıyor durumuna düşmezmiyim??

fugenc ' Alıntı:
evet, yani büroyu kapatıp ssklı olsam bile tekrar açtığımda bağkur açısından problem yok, ssklılığım devam ettiği sürece bağkurlu olmak zorunda değilim ama meslek mevzuatı açısından bağımlı çalışıyor durumuna düşmezmiyim??
Merhaba,
Meslek yasamız gereğince bağımlı olarak çalışırken büro açmak yasaktır. SSK'ya tabi çalışabilmek için bir işyerinde çalışmak gerektiği için yasaya aykırı bir durum söz konusu olacaktır.

Peki isteğe bağlı sigortalılık durumunda??

adı üzerine isteğe bağlı. yani zorunlu sigorta yok ise kişinin isteği ile kendini sigorta ettirmesi.

fugenc ' Alıntı:
Peki isteğe bağlı sigortalılık durumunda??
Merhaba,
506 sayılı yasanın 85/D-a maddesine göre Bağ Kur kapsamına giren işe başladığın gün itibariyle sona erecektir.