fonradar

SSK?dan mı Bağ-Kur?dan mı emekli olurum?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
[size=10pt]10 Aralık 2008 Sadettin Orhan [email protected]

Soru: Aralık Kasım 1959 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Kasım 1992 ve 1 Nisan 1993'te isteğe bağlı sigortaya başladım. En son Ekim ayı primiyle 5620 günle ödeme günüm bitmiş oldu. Acaba Kasım ayını ödediğimde SSK koşullarında mı, yoksa Bağ-Kur'dan mı emekli aylığım bağlanmış olacak? Nevin Muhtar

Cevap: Değerli okurum isteğe bağlı sigorta priminizi şimdiye kadar SSK'ya mı Bağ- Kur'a mı ödediğinizi belirtmemişsiniz. Tahminimce SSK'ya ödemişsiniz. Bu durumda prim gününüz dolmuş. Bundan sonra hiç prim ödemeseniz dahi 1.11.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz. 1 Ekim'den sonra SSK yerine Bağ-Kur şartlarında emekli olmak için 1.260 gün prim ödemeniz lazım. Yani birkaç ay isteğe bağlı prim ödemekle Bağ-Kur'a geçmiş olmazsınız.

Yetim aylığını nasıl bağlatırız?

Soru: Saadettin Bey, kardeşim vefat etti. 380 gün ticari Bağ-Kur'u, 360 gün de SSK'lı olarak hizmeti var. Eşine ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için prim günü 3 yıl yetmedi. Bu nedenle süt tesliminden dolayı tescil yapılması için 28/05/2008 tarihinde Bağ-Kur'a müracaatta bulunduk.

Ancak Bağ-Kur bize, ölenin adına tescil yaptıramazsınız diyerek reddetti. Biz de mahkemeye verdik 20 gün önce mahkeme tescilin yapılması yönünde karar verdi. Mahkeme kesinleştikten sonra SSK'ya müracaatta bulunsak aylık bağlanma imkanı var mı? Süt tesliminden de üç yıl hizmeti çıkmaktadır. Bize cevap verirseniz memnun oluruz. Salim Karaman

Cevap: Değerli okurum, mahkeme kararıyla birlikte size en yakın SGK müdürlüğüne başvurun. Ölen yakınınızın toplam 5 yıl primi olduğuna göre (mahkeme ile tespit edilenler dahil) eşine ve çocuklarına aylık bağlanacaktır. Ancak aylık SSK statüsünde değil, tarım Bağ- Kur statüsünde bağlanacak.

Prim ödesek mi, yaşı mı beklesek?

Soru: Annemin 17 yıl 5 ay pirimi var ve halen 14. basamaktan isteğe bağlı Bağ- Kur'dan ödemeye devam ediyor. Kendisi 1960 doğumlu şu anda ödemeye devam edip 20 yılı doldurup emekli olsun mu? Yoksa ödemeyi durdurup yaştan mı emekli olsun? Semih Koç

Cevap: Anneniz 20 yılı doldurduğu gün emekli olacak. Yaştan emeklilik için 53 yaşını beklemesi gerekecek. Bence kalan 2 yıl 7 ayı ödesin ve hemen emekli olsun. Böylece yaklaşık 3 yıl daha erken emekli olmuş olur.

En kısa sürede ne zaman emekli olurum?

Soru: 1945 doğumluyum. 1997 yılından beri SSK'ya isteğe bağlı prim ödüyorum. Şu an 3.385 günüm var. En kısa sürede nasıl ve ne zaman emekli olurum? Bekir Ertürk

Cevap: 3.600 gün prim ödedikten sonra 2013 yılında emekli olursunuz. 1997'nin hangi ayında ve gününde prim ödemeye başladıysanız, 2013'ün aynı tarihinde dilekçenizi verebilirsiniz. Bundan daha kısa sürede emekli olma şansınız maalesef yok.

Malullük aylığı alıyorum, çalışabilir miyim?

Soru: SSK'dan malullük aylığı alıyorum. Aldığım aylık oldukça düşük ve geçinmeme yetmiyor. Eğer çalışmaya başlarsam aylığımın kesileceği söyleniyor. Bağ-Kur'a tabi çalışırsam yine de aylığım kesilir mi? Aylığımın kesilmemesi için ne yapmam gerekir. Yeni sosyal güvenlik kanununda bizler için bir düzenleme var mı? M. Ertekin

Cevap: Değerli okurum, sizinle aynı durumda binlerce vatandaşımız var. Maalesef sizin malullük aylığı alarak çalışma imkânınız yok. Çalışmaya başladığınız ayı takip eden ayda aylığınız kesilir. Bu konuda SSK veya Bağ-Kur farkı bulunmamaktadır. Her iki çalışma durumunda da aylığınız kesilir. Yeni yasada da bunun aksine bir düzenleme yapılmadı.

Fakat sorununuzu siyasilere ve yetkililere ulaştırırsanız ve sizinle aynı durumda olan malul emeklilerle birlik olursanız belki sonuç alabilirsiniz.