fonradar

SSK Emzirme Ödeneği

Merhaba,

Erkek çalışanlarımızdan birisinin çocuğu oldu ve eşi çalışmıyor. Bu durumda çalışanımız nasıl Emzirme yardımı alabilir?

İş verenin herhangi bir sorumluluğu var mı?

Hangi kuruma hangi evraklarla başvurması gerekiyor ve başvuru koşulları nelerdir?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ynt: SSK Emzirme Ödeneği

Kendisi sgk müd. başvuracak. İşverenle alakalı hiç bir şey yok.

Emzirme ödeneği alabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim bildirilmiş olması gerekmektedir. Sgk müdürlüğüne doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte başvumalı.2009 yılı için emzirme ödeneği tutarı 70 TL'dir.

Merhaba;
Öğrenmek istediğim birsey var..Ben 17 mart 2009 tarıhınden bu yana sigortalıyım..30 hazıranda erken doğum yaptım ve doğum yaptıgım gun 105 gunluk sıgortalı gorunuyordum..ancak dogum yardımından yararlanmak ıcın 120 gunluk bır prım odenmesı gerekıyormus..ben erken dogum yaptıgım ıcın bu hakkımı kaybedıyormuyum? yoksa erken dogum yapmak zorunda kaldıgımı belgelersem bu 4 haftalık surec sıgortama eklenır ve bende 120 gunu tamamlamıs kabul edılırmıyım?
cevaplarınız ıcın sımdıden cok tesekkurler..

Normalde yani erken doğum yapmamış olsa idiniz yaklaşık 30/07 mi doğum olacaktı? Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabileceğinize dair raporunuz var mı?

evet 30 temmuz-3 agustos gıbı beklenıyordu..doktorum bana 32, haftada ıstırahat raporu yazdı...

İstirahat başlangıç tarihiniz?

Eğer 17 mart 2009 önce sigortalılığınız yok ise 72 gün sigortalılığınız var demektir. 30/06/2009 önceki bir yıl yani 30/06/2008-29/06/2009 arasında 120 gün sigortalılığınızın olması gerekiyor.