fonradar

Ssk İşyeri Tescili, Biraz Karışık

furkan6602

Katkı Sunan Üye
öncelikle bu formu hazırlayan ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler,
bana yeni gelen bir ltd.şti. var şirketin ticaret sicilinde tescilli bir şubesi;
ancak şirketin ssk'daki işyeri numarasının alındığı işyeri ve adresi normalde sicil gazetesinde hiç yok. şirketin 5 işçisi var toplamda hepsi bu alınan numarada gösteriliyor. oysa şirkette bu işyerinde 1 işçi çalışıyor, yine şirket mahkeme kararıyla bir işyerini devralmış ve sicil gazetesinde bunuda yayınlatmamış, burda normalde 4 işçi çalışıyor. şirket ortaklarından birisi şirket merkezinde bulunuyor, biriside tescilli şubede buluyor buralarda işçi çalışmıyor o yüzden oralara işyeri bildirgesi vermeye gerek yok. benim sizden öğrenmek istediğim.
cezasız bir şekilde, bu mahkeme kararıyla alınmış alınalıda 5 sene olmuş bu işyerine; işyeri numarası alarak 4 işçiyi normalde çalıştığı bu işyerine kaydırmak istiyorum. işyeri bildirgesine normal olarak bu adresi yazsam yapılan işi yazsam ticaret sicil gazetesinede şirketin kuruluş gazetesini versem, sigorta benden bu adrese ait şube açılış gazetesini istermi, isterse ne yapabilirim.

arkadaşlar, doğru yanlış ne yapabileceğim konusunda fikir verirseniz sevinirim.

Sayın denetmen2000

Tahmin ediyorumki bizlerin vereceği cevap ile sizin işlem yaptıracağınız ilgili ssk tescil birimi farklı yönlerde cevap veriri diye düşünüyorum.

Siz hiç kafanızı karıştırmadan ilgili tescil birimine gidin ve nasıl yol çizeceğiniz hakkında bilgi alın.Çünkü Türkiyenin her bir yerinde farklı uygulamalar yapılıyor.

Benim anladığım kadarıyla;
Şube açmanızın işçi çalıştırmanız gerekir diye düşünmeyin.
Yeni işçi çalıştırmaya başlamış gibi bildirgenizi verir ve işçi girişlerini oraya yapın.Tabiki diğer yerdende çıkışlarını vermeyi unutmayın.
Şube açılış gazetesini vermeniz bir aksklık doğurmaz.

Şayet yanlış anladıysam daha açık ve düzenli bir şekilde yazarsanız sanırım iyi olur.

Eğer soruları yanlış anlamadıysam
denetmen2000' Alıntı:
,
bana yeni gelen bir ltd.şti. var şirketin ticaret sicilinde tescilli bir şubesi;
ancak şirketin ssk'daki işyeri numarasının alındığı işyeri ve adresi normalde sicil gazetesinde hiç yok.
Adres doğru ise ticaret sicilde tescilli olup olmaması ssk açısından bir sorun olmaz diye düşünüyorum.
1 işçiyi burada gösterip diğer 4 işçi için çalıştıkları adrese ertesi gün giriş yaparsanız işveren değişmeyeceği için sorun olmayacaktır.
Devir aldığınız tarihte ilgili şirket için kuruma işyeri bildirgesi vermeliydiniz, bu konuda id.para cezası olabılır diye düşünüyorum

sayın canbolat ve gökmen ilginiz için teşekkür ederim,
sayın canbolatın verdiği cevap, zaten benim yapmayı düşündüğüm cevaptı, işyeri bildirgesini işçi yeni çalışmaya başlayacakmış gibi vermek,
ancak bu işyerinin sicil gazetesinde tescili olmadığı için , işyeri bildirgesi ile birlikte ek olarak verilmesi gerek sicil gazetesine şirketin kuruluş gazetesini versem, aceba benden şubenin açışılışının olduğu sicil gazetesini isteyebilirlermi, merak ettiğim konu bu.

Sayın denetmen

SSK işlemleri yönetmeliğinde işyeri bildirgesine eklenecek evraklarda "tüzel kişilerde hükmi şahsiyetin tescil edildiği Tic.Sic.Gazetesi ile imza sirküleri " istenmektedir.Bu nedenle şayet iligili ssk birimi çok irdelemez ve işgüzarlık yapmazsa şube ile ilgili gazeteyi istemez diye düşünüyorum.

Burada ayrıca bir sorun şube açılışını vergi dairenize nasıl yaptırdınız bilemem ama bizim buralarda şube ile ilgili tescil kaydı olmadan vergi dairesi dilekçeyi kabul etmiyor.

İşçi çalıştırdığınızı ve muhtasar beyannameyi aylık veya 3 aylık vereceğinize dair bir dilekçeyi vergi dairesine veremeniz gerektiğinden bu durumda vergi dairesi uyanırda şube ile ilgili tescili isterse karışmam. :wink: