fonradar

Ssk lı çalışırken başka şirkette ortaklığı olup ssk lı şirketinde 2 günlük ara

Arkadaşlar merhaba bugun üye oldum bu forma
sorum şu olacak ;
ben ssk lı olarak bir şirkette uzun zamandır çalışmaktayım bu şirkette calışırken başka bir şirkette şirket ortaklığım ( 50000 de 25 pay kadar kucuk bir oranl ) başladı 2010 - agustos ayında çalıştıgım sirketin işyeri nakli sebebiyle ( adres değişikliği ) işten 2 gunluk gırdım cıktı oldu
sonuc olarak simdi o 2 gunluk girdi çıktı yuzunden bagkurlu olmam mı lazım ama halen ssk lı olarak çalışmaktayım
bu soruda cok yere basvurdum maiiler yazdım kimileri hayır sadece o 2 gun için ilerde bagkura prim yatırırsın diyo taki bulundugum sgk mudurlugune gittim memurlar bile tam cvp veremedi müdürlere yonlendirdiler oda cvp veremedı bolge mudurunu aradı sonra salaga yat bişey olmaz gibi sorumsuz cvp aldım
neyse işin özü ne yapmam lazım
saygılarımla.

Ynt: Ssk lı çalışırken başka şirkette ortaklığı olup ssk lı şirketinde 2 günlük ara

Diyelimki 01.08.2010' da işten çıkışınız yapıldı.04.08.2010 da tekrar girişiniz yapıldı.
Bu durumda 02.08.2010 dan itibaren bağkurlusunuz demektir.
Ama şanslıymışsınız ki 25.02.2011' de 6111 ile birlikte yeni bir uygulama yürürlüğe girdi.Buna göre bağkurlu olmanız gerekirken, başka bir firmada Ssk' lı olarak çalışırsanız, bağkurluluk durur ve Ssklılık devam eder.Yani siz, bağkura dilekçe ile müracat ederek 25.02.2011 tarihi itibari ile bağkurluluğunuz kapatmanız gerekir.(Tabi bağkurunuz açıldıysa)
Yani sonuç olarak 02.08.2010 ile 24.02.2011 tarihleri arasında Bağ-Kur' lu olmanız gerekmektedir.

Ynt: Ssk lı çalışırken başka şirkette ortaklığı olup ssk lı şirketinde 2 günlük ara

diyosunuzki 02.08 tarihinden itibaren bagkurlusunuz
1- e devlet şifrem le giriş yaptıgımda herhangi bir 4/b uzerime gozukmuyor zaten bende bir bagkurluluk için başvurmadım.
2- halen o iki gunluk 2010/agustostaki giriş cıkıstan beri 4 /a lı ssklıyım bu ssk gunleri ne olacak eger bagkurlu olduysam

Gözükmez, çünkü Bağkurluluğunuzu açtırmamışsınız yada Bağkur tespit etmemiş demektir.Bağ-Kur' luluğunuzu sizin açtırmanız gerekli, Bağ-Kur emeklilik öncesinde yada emeklilik sırasında bunu tespit ederse, o tarihten bu yana mükellefiyet açabilir.Emeklilik sırasında son dakika golü yeme ihtimali var yani bu şekilde.
Ssk' lı günlerin primleri boşa yatırılmış oluyor.Sanırım bu günlere ilişkin iade işlemleri olabiliyor.

''''Bağ-Kur emeklilik öncesinde yada emeklilik sırasında bunu tespit ederse, o tarihten bu yana mükellefiyet açabilir.Emeklilik sırasında son dakika golü yeme ihtimali var yani bu şekilde.'''''

otarihten bu yana derken 2010/agustos dan 2011/ mart arasımı kastedtiniz yoksa 2010/agustostan emeklilik tarihimime kadarmı

01.08.2010 dan 24.02.2011 tarihleri arasında, bağkurluluğunuz mevcut.Ancak onlar sizin Ssk girişinizi görmezler ve bağkurluluğunuzun bittiği tarihe kadar açarlar.
Sonra bir de onu sildirmek için uğraşırsınız.